בדרך לאחדות: סגירת התיק נגד הרצוג תסלול את כניסת המחנה הציוני לממשלה

המכשול: כמעט כל הח"כים במחנה הציוני מתנגדים כרגע להצטרפות לממשלה - והשאלה היא אם הרצוג יצליח לדאוג להם לתיקים הולמים על מנת שיסכימו למהלך

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו והרצוג
נתניהו והרצוג בכנסת, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

במערכת הפוליטית ממתינים להודעתו של היועץ המשפטי לממשלה על סגירת תיק החקירה נגד יו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג. המשטרה צפויה להמליץ בפני היועץ המשפטי לממשלה לסגור את התיק.

ערב פתיחת הבדיקה, שנהפכה לחקירה, אנשי נתניהו ואנשי הרצוג סיכמו את מרבית הסעיפים על הצטרפות המחנה הציוני לקואליציה - אבל בשל פתיחת החקירה, המגעים לא קודמו. ההערכה היא שלאחר הודעת היועץ המשפטי לממשלה, יימשכו המגעים בין הצדדים.

כמעט כל הח"כים במחנה הציוני מתנגדים להצטרפות לממשלה, וכמה מהם אמרו שאין היתכנות לאחדות. השאלה היא אם הרצוג ידאג להם לתיקים הולמים כדי לרכך את התנגדותם. מקורות במחנה הציוני טוענים שאין שום מגעים, אך כך הם טענו גם בחודשים האחרונים כשבפועל נוהלו מגעים. מקורות אחרים במפלגה העריכו שהמגעים יואצו לאחר סגירת התיק נגד הרצוג. בינתיים ממתינים במפלגת העבודה לוועידת המפלגה שתכונס החודש בעניין הקדמת הפריימריס על ראשות המפלגה.

מקורות בליכוד אמרו כי "נתניהו שומר את הקלפים קרוב לחזה, ולאחר הודעת היועץ המשפטי לממשלה על סגירת התיק נגד הרצוג - הוא יפעל להכניס את המחנה הציוני לממשלה, ואז יהיה בממשלה סבב תיקים נוסף".

מריבות בליכוד על ירושת צחי הנגבי

את שנתו השנייה בקדנציה הנוכחית כראש הממשלה יתחיל נתניהו בסבב תיקים. נתניהו המתין להחלטת בג"ץ בעניין שובו של אריה דרעי לתפקיד שר הפנים, אבל אם ההחלטה לא תתקבל במאי, הוא צפוי למנות שר כלכלה, תוך העברת תחום התעסוקה אל משרד הרווחה בראשות השר חיים כץ, ולמנות את ח"כ צחי הנגבי לשר. לכהונת שר הכלכלה מוזכר שר התיירות, יריב לוין, אם יסכים לקבל תיק כלכלה מקוצץ.

על הירושה שישאיר הנגבי - המכהן כיום כיו"ר הקואליציה וכיו"ר ועדת החוץ והביטחון - כבר יש עימותים רבים בליכוד. כמועמד לתפקיד יו"ר הקואליציה מוזכר שמו של ח"כ דוד ביטן (הליכוד), שקיבל הצעה בעניין זה מנתניהו אך מתעקש להמשיך להחזיק בתפקיד יו"ר ועדת הכנסת. עם זאת, ח"כ יואב קיש (הליכוד) פנה לנתניהו וביקש לממש ההסכם שאושר בסיעת הליכוד בתחילת הקדנציה, שלפיו הוא יכהן כיו"ר ועדת הכנסת בשנה השנייה והשלישית של הקדנציה.

אם ביטן יתעקש להחזיק בתפקיד יו"ר ועדת הכנסת, צפוי ממלא מקום יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) להתמנות ליו"ר הקואליציה. במקרה כזה יהיה צורך למצוא תפקיד לקיש. לפי שעה לא ידוע מי יכהן כיו"ר ועדת החוץ והביטחון - אבי דיכטר, קיש, ענת ברקו או חבר כנסת אחר.

הקואליציה מונה כיום 61 ח"כים - וכל חבר כנסת מלך. זו הסיבה לכך שנתניהו מעוניין בהרחבתה באמצעות צירוף המחנה הציוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker