כחלון ימנה את ראש המטה שלו ליו"ר קצא"א – ללא צינון

שר האוצר אישר כי בכוונתו למנות את ארז חלפון ליו"ר החברה שכפופה לו — אך אינה כפופה לחוק חובת מכרזים, או למנגנון הפיקוח על מינויים פוליטיים ■ חלפון, לשעבר עוזרו של אריאל שרון ומנכ"ל משרד הקליטה, נעדר ניסיון בעולם האנרגיה שבו פועלת קצא"א — אך מינויו אושר על ידי היועצים המשפטיים ■ חלפון עשוי להתמנות גם ליו"ר דוראד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר חודשים של עמימות ושל גישושים מאחורי הקלעים הודיעה בסוף השבוע לשכת שר האוצר, משה כחלון, כי בכוונתו למנות את ראש מטהו, ארז חלפון, לתפקיד היו"ר הבא של חברת קצא"א (קו צינור אילת אשקלון). חלפון יחליף בתפקיד מינוי פוליטי אחר, השר לשעבר, אלוף (במיל') יוסי פלד - שסיים את כהונתו לפני שלושה חודשים.

את מקומו של חלפון ימלא נדב שיינברגר, איש הקשר של כחלון עם הממשלה והכנסת, שכיהן כראש מערך ההסברה של מפלגת כולנו במערכת הבחירות האחרונות.

ארז חלפון
ארז חלפוןצילום: תומר אפלבאום

חלפון ביקש להתמנות ליו"ר קצא"א כבר לפני חצי שנה — אך כחלון ביקש ממנו להישאר בלשכתו תקופה נוספת. במקביל, פעל מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, לגיבוש חזית משפטית תומכת בתקינות המינוי. כך, את חוות הדעת שהכשירה את המינוי כתב היועץ המשפטי של המשרד, עו"ד אסי מסינג. חוות הדעת הועברה לאישור נציבות שירות המדינה, ומשם לאישור היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט, והמשנים לו: עוה"ד דינה זילבר ואבי ליכט.

הסיבה לשרשרת האישורים המשפטיים המבוקשים נעוצה בתהיות שהמינוי מעורר. כך, אף שקצא"א כפופה ישירות לשר האוצר, המינוי ייעשה ללא תקופת צינון — בטענה כי חלפון נמנע מלעסוק בנושאי קצא"א, וכי הטיפול בחברה רוכז בידי באב"ד. באופן מפתיע, באב"ד שימש ממלא מקום יו"ר קצא"א מאז פרישתו של פלד.

הטענה כי חלפון לא נדרש בצינון עשויה לעורר ביקורת, היות שמנכ"ל משרד לא אמור לעסוק בסוגיות פוליטיות, במינויים או באי־הארכת כהונה של בכירים בחברות ממשלתיות. בסוגיות אלה מטפל בדרך כלל ראש מטה השר — גם אם באופן לא רשמי. לכן נוצר הקושי במעברו לכהן באחת החברות שתחת פיקוח השר הממונה.

כמו כן, פעילות קצא"א נושאת בזיקה נוספת לתחומים אחרים שבהם עוסק האוצר — כמו שוק הגז הטבעי, הרגולציה במשק החשמל ופיתוח העיר אילת. ואמנם, כשקצא"א ביקשה לפני ארבע שנים למנות לתפקיד מזכיר החברה את דוד שרן — לשעבר ראש מטהו של שר האוצר דאז, יובל שטייניץ — המדינה נאלצה לפנות לבית המשפט בבקשה לקיצור תקופת הצינון המקורית שבה חויב שרן, שאורכה שנה. זאת, אף ששרן פרש מתפקידו כמה חודשים לפני הגשת הבקשה. לטענת המדינה אז, שרן הרחיק עצמו מטיפול בקצא"א כמה חודשים לפני פרישתו, וכך רשם צינון מצטבר של 10 חודשים.

"בא לשירות מילואים"

תהייה שנייה שעולה מהמינוי נעוצה בזיקתו האישית והפוליטית של חלפון לשר הממונה — שמולה הוא נדרש להוכיח כישורים מיוחדים לעמידה בראש חברה עסקית שפועלת בתחומי האנרגיה והסחר העולמי.

ישיבת האוצר, אתמול. מימין: שי באב"ד, משה כחלון ורועי כהן
מימין: שי באב"ד, משה כחלון ורועי כהן

חלפון, 44, נמנה בעשור הקודם עם צוות עוזריו של ראש הממשלה דאז, אריאל שרון, ונודע כאיש השטח שלו. כך הכיר את כחלון, שהיה אז ח"כ צעיר בשורות סיעת הליכוד. חלפון המשיך עם שרון גם כשזה פרש מהליכוד. הוא היה חבר בפורום החווה בתקופת ההתנתקות, וכיהן כמנכ"ל משרד הקליטה בממשלת אהוד אולמרט.

לאחר חילופי השלטון, עבר לכהן כיו"ר נפש בנפש — עמותה לעידוד עליית יהודים מארה"ב, שנתמכה בשנים האחרונות מכספי תקציב המדינה והסוכנות היהודית. בין היתר, לאחר אישור תקדימי שהעניק לה ראש הממשלה שרון.

במערכת הבחירות לכנסת הנוכחית היה חלפון פעיל בצד הארגוני של הקמת מפלגת כולנו, ומאוחר יותר שולב בצוות המו"מ  הקואליציוני עם הליכוד. מהרגע הראשון שלו במשרד האוצר, מיהר להבהיר כי בא לתפקיד לתקופה קצרה, "שירות מילואים" כהגדרתו, כדי לסייע לשר האוצר להיכנס בצורה חלקה למשרד, וכי הוא בדרך לתפקיד בכיר במגזר הציבורי.

לפני מועמדותו לתפקיד יו"ר קצא"א הוזכר שמו של חלפון גם כמועמד לתפקיד בכיר בחברת מקורות, בתש"ן ועוד. ואולם, בעוד מינויים אלה מבוקרים על ידי רשות החברות ונדרשים באישור ועדת בדיקת המינויים בשירות הציבורי — מינוי לתפקיד יו"ר קצא"א נהנה ממעמד חריג ונטול פיקוח, בזכות מעמדה האקס טריטוריאלי של קצא"א (ראו פרשנות).

בזכות חוק הזיכיון שחוקק עבורה למשך 50 שנה, זכתה קצא"א למעמד נדיר — היא לא כפופה לחוק החברות הממשלתיות, או לחוק חובת מכרזים. פטורים אלה הפכו אותה לכר פורה למינויים פוליטיים והתקשרויות תמוהות, שחלקן פורסמו בדו"חות מבקר וחלקן נותרו חסויות — בשל צו חיסיון שהוטל על פעילות החברה. 

עתיד קצא"א תחת סימן שאלה

יוסי פלד
יוסי פלד

התהייה השלישית סביב מינויו של חלפון עולה נוכח עיתוי המינוי — שנה לפני פקיעת הזיכיון שמתוקפו הוקמה ופועלת קצא"א. כלומר, המינוי נעשה על אף שהחברה עשויה להיות מפורקת בקרוב.

קצא"א, שמספקת שירותי מיכול של נפט ותזקיקיו לענקיות הסחר העולמי, נוסדה בסוף שנות ה–60 בידי ממשלות ישראל ואיראן, ועסקה בהעברת נפט גולמי מאילת לבתי הזיקוק באשדוד ובחיפה. אחרי נפילת השאה האיראני ב–1979 נותרה תחת ניהול ממשלת ישראל, כשגורלם של מחצית מנכסיה נתון בבוררות בינלאומית שמנהלות שתי המדינות.

לקראת פקיעת הזיכיון של קצא"א, אמורה ממשלת ישראל להתכנס ולהכריע באשר לתאגוד החדש של פעילות החברה — בין אם תוסב לחברה ממשלתית חדשה, תמוזג לחברה ממשלתית קיימת, תופרט או שתמשיך לפעול תחת חברה הרשומה בחו"ל.

יועמ"ש יש עתיד עזב

מינויו של חלפון ליו"ר קצא"א עשוי לגרור בקרוב בקשה גם למינויו לתפקיד יו"ר דירקטוריון יזמית החשמל הפרטי דוראד. זאת, מכיוון שקצא"א היא בעלת המניות הגדולה בתחנת הכוח דוראד (37.5%). משכך, יושבי הראש שלה כיהנו במקביל גם בתפקיד יו"ר דוראד.

בתחילת השנה ביקש פלד, באופן תקדימי, להמשיך לכהן כיו"ר החברה הפרטית גם לאחר שיפרוש מתפקידו בקצא"א. באופן תמוה, הנהלת קצא"א נענתה לבקשתו. בהצבעה שקיים דירקטוריון דוראד, הצביעו הדירקטורים מטעם קצא"א בעד מינויו של פלד ליו"ר — והסכימו לוותר על הנוהג שלפיו יו"ר החברה הממשלתית נושא בעת ובעונה אחת בשני הכובעים.

ויתור קצא"א על משבצת יו"ר דוראד גרר חרושת שמועות על "דיל" שנרקם בין הליכוד לכולנו. לפי הדיל, לכאורה, פלד יפנה את כיסאו מוקדם מהצפוי לטובת מינוי מטעמו של שר האוצר, בעוד קצא"א לא תעמוד בדרכו להתמנות ליו"ר דוראד.

השמועות גברו לאחר שנודע כי פלד ביקש לשמש יו"ר דוראד בשכר. כפי שנחשף ב–TheMarker, בדירקטוריון דוראד נדונה הצעה שלפיה פלד ייהנה מתנאים השווים ל–80% משכר מנכ"ל. כלומר, שכר חודשי של כ–90 אלף שקל, וכן 80% מהבונוס השנתי שמחלקת דוראד. זאת כנגד חשבונית ועבור משרה שלמעשה אוישה עד אז ללא שכר.

הבקשה גררה סערה שהביאה לכך שפלד משך את בקשתו לשכר — ולאחר מכן אף נסוג מכוונתו לשמש יו"ר דוראד.

ביחד עמו עזב את קצא"א ואת דוראד גם עוזרו האישי, עו"ד רונן אביאני, שאף הועסק כיועץ חיצוני לדוראד. אביאני נשא בזיקה פוליטית לשר אוצר הקודם, יאיר לפיד, היות ששימש היועץ המשפטי של יש עתיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker