הרשימה נחשפת: למי יש אישור כניסה קבוע לכנסת?

בעקבות החלטת בית המשפט, פירסמה הכנסת רשימה חלקית של בעלי היתר הכניסה הקבוע למשכן ■ בין השמות ברשימה: מנכ"ל איגוד הבנקים, יו"ר ההסתדרות ויו"ר התעשיינים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לפי החלטת בית המשפט, פירסמה היום (ה') הכנסת חלק משמותיהם של בעלי היתר הכניסה הקבוע למשכן. השמות נחשפו בעקבות הוראה של בית המשפט לכנסת, זאת לאחר שהתנועה לחופש המידע והעיתונאי תומר אביטל הגישו עתירה בנושא. הכנסת נמנעה מלפרסם את זהות בעלי ההיתרים הקבועים ובכלל זה מי מהם הם חברי ליכוד, והסתפקה ברשימה חלקית מבין אלפי בעלי ההיתרים הקבועים.

מהכנסת נמסר כי לאחר פסיקת השופטת נאוה בן-אור בבית המשפט המחוזי בירושלים בנוגע לפרסום חלק מרשימת בעלי ההיתרים הקבועים לכנסת, הועברה לנציגי העותרים רשימת השמות בהתאם לקטגוריות שנקבעו בפסק הדין: בעלי היתרים שהם נציגי מוסדות ללא כוונות רווח, מוזמני יו"ר ומנכ"ל הכנסת, נציגי כלי תקשורת ועיתונאים ומוזמני מנהל חטיבת התקשורת, שדלנים, עובדים סיעות הכנסת, מוזמני ועדות הכנסת ונציגי השלטון המקומי.

בעקבות פרסום השמות, הורה יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, לקצין הכנסת, ניצב יוסי גריף, להיערך למתן מענה אבטחתי. גריף כבר החל בהיערכות, ויודיע בימים הקרובים על הנחיות חדשות ושינויים מתחייבים. הכנסת הציגה בבית המשפט את עמדתה לפיה יש בפרסום השמות הכבדה על מערך האבטחה בכנסת, וגם ביהמ"ש התייחס לכך בהבנה בפסק הדין.

יחצ"ן, עיתונאית חרדית ורמי לוי: הרשימה נחשפת

בין בעלי ההיתרים יש 110 מוזמנים מטעם יו"ר ומנכ"ל הכנסת, ביניהם רמי לוי, מבעלי רשת שיווק השקמה; שעיה סגל, יחצ"ן שבעבר ייצג את משפחת נתניהו; משה אדרי, ידידו של ראש הממשלה ומבעלי הסינמה סיטי; דוד בן בסט, יו"ר התאחדות הרדיו האיזורי; אנשי הליכוד חגית ושלמה אלמגור; וקבלן ירושלמי ואיש הליכוד אילן גורדו.

כמו כן, ברשימת המוזמנים נכלל גם ניר חפץ, יועץ התקשורת של בנימין נתניהו. ברשימה נמצאים גם בועז כבל, אחיו של ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני); רבקה פאלוך, עיתונאית חרדית שמשמשת גם כיועצת ראש הממשלה לענייני חרדים; איש הימין שבח שטרן ומשה קלצ'ין, איש ליכוד מירושלים.

מליאת הכנסת מלאה
מליאת הכנסתצילום: אמיל סלמן

ברשימה נכללים גם נציגי ארגונים חברתיים ומלכ"רים, ביניהם נילי אבן-חן מהתנועה לאיכות השלטון; ד"ר יצחק קדמן, יו"ר המועצה לשלום הילד; יזהר קנה, נשיא לשכת רואי החשבון ורואה החשבון ג'ק בלנגה.

נציגי לשכת עורכי הדין (שלה יש לשכה במשכן) שנמצאים ברשימה הם לילך נחמיה, לביא אוריאן, נוה אפרים, דוד סויסה ואחרים. בנוסף, ל-10 נציגים מטעם ההסתדרות יש אישור כניסה: היו"ר, אבי ניסנקורן, דני בונפיל, מזכיר ארגון עובדי המדינה, אריאל יעקבי, אלי יריב, רועי שרעבי מסיעת הליכוד בהסתדרות, דקלה כהן וורד ויץ. כמו כן, ברשימה גם רן ארז מארגון המורים העל יסודיים ויו"ר הסתדרות הרופאים, ד"ר ליאוניד אידלמן.

4 נציגי התעשיינים שנמצאים ברשימה הם היו"ר, שרגא ברוש, המנכ"ל, יהודה שגב, הסמנכ"ל, רובי גינל וקינן רעות. בנוסף, קיבלו אישור כניסה גם מנכ"ל התאחדות הקבלנים, אליאב בן שמעון ומנכ"ל איגוד הבנקים, משה פרל. מטעם איגוד לשכות המסחר קיבלו אישור רונן סולומון, איתן אביבי והסמנכ"ל, דן כרמלי. לנשיא האיגוד, הח"כ לשעבר אוריאל לין, יש היתר כניסה כחבר כנסת לשעבר. נציגת ארגון הנכים היא שמחה בניטה.

נציגי לשכת העצמאים שקיבלו אישור הם יהודה טלמון, מוטי שפירא ונציג חב"ד, זלמן וולף. חברי הוועדה הציבורית לשכר הח"כים שקיבלו אישור כניסה הם פרופ' חיים לוי, עו"ד חגי סיטון ופרופ' איוויאן פרידמן.

בין בעלי ההיתרים גם מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, פרופ' אבי בן בסט;  נציג המועצה הציונית אריס הס, יוסי וסרמן מארגוני המורים, נציגי ות"ת: פרופ' מיפה זילברשץ, שרון אחדות, דובר ות"ת, חגית מסר ירון, וכן לורן פוריס, נציגת הרפורמים.

עוד שמות ברשימת נציגי הארגונים: יו"ר מפעל הפיס עוזי דיין, זאב וורמבנרד- מקופת חולים מאוחדת, אלי דפס- מנכ"ל כללית, שמואל אבוהב- מנכ"ל עמותת "אור ירוק" יריב אופנהימר לשעבר מזכ"ל ודובר "שלום עכשיו", אלי דפס מנכ"ל קופ"ח, אוהד דנוס- מלשכת השמאים,  יהודה משי זהב, הרצל מקוב יו"ר מרכז בגין, אילן פלטו- יו"ר איגוד החברות הציבוריות הנסחרות בבורסה,  הרב גלעד קריב. 

כמו כן, הכנסת דיווחה מיהם בעלי ההיתרים המוזמנים בתדירות גבוהה לוועדות הכנסת, וביניהם נציג התעשיינים במועצת הביטוח הלאומי, ישראל חזקיהו, יאיר גלר ו-175 אנשי תקשורת ועתונאים.

בין מקבלי האישורים: 129 לוביסטים

הרשימה שחשפה הכנסת היא חלקית והרבה שמות של בעלי היתרים לא נכללו בה, ובהם פעילי ליכוד נוספים. הכנסת התנגדה לפרסם את רשימת בעלי ההיתרים מסיבות ביטחוניות, אבל לפני כשבועיים חוייבה על ידי בית המשפט לפרסם רשימה חלקית.

כך למשל פרשן הכדורגל דני נוימן החזיק באישור כניסה קבוע לכנסת מאז 2006. בעקבות תחקיר ערוץ 2, שחשף כי נוימן נהפך עם השנים ל"מאכער" שמחבר לקוחות אל מסדרונות השלטון, החליטה הכנסת להקפיא את אישור הכניסה שלו ולדון בו מחדש. אך במסדרונות הכנסת עדיין מתרוצצים מדי יום שבו הכנסת פעילה באופן מלא 1,000 עד 1,500 איש. הכנסת הנפיקה כ-5,500 אישורי כניסה קבועים למשכן, ולכך יש להוסיף מאות אישורי כניסה חד-יומיים שמנפיקים ח"כים, ועדות או מנהל הכנסת.

אישורי הכניסה הקבועים למשכן הכנסת ניתנים בראש ובראשונה ל-120 חברי הכנסת והשרים, ל-200 היועצים הפרלמנטריים, לעוזרי השרים, לחברי הכנסת והשרים לשעבר, לעובדי הכנסת ולמשמר הכנסת. היתרי כניסה קבועים ניתנים גם לנציגים של משרדי הממשלה המגיעים למשכן; לנציגים של מוסדות ציבוריים, כלכליים או אחרים, כמו לשכת רואי חשבון, לשכת עורכי הדין והתאחדות התעשיינים; לנציגי עמותות וארגונים חברתיים; לעיתונאים; ולחברי "סגל א'", כמו שופטים, מבקר המדינה ושגרירים. לחלק גדול ממקבלי האישורים הקבועים יש גם היתר כניסה קבוע עם מכונית.

בין מקבלי האישורים 129 לוביסטים, הלוביסטים הוותיקים, שפועלים יותר מ-10 שנים, מקבלים גם אישור כניסה קבוע למכונית. כמו כן, בין רשימת מקבלי ההיתרים פעילים מפלגתיים רבים.

שמות נוספים ברשימת המוזמנים של יו"ר הכנסת והמנכ"ל: אברהם פריד מארגון המוניות, מנהל הדיגיטל האישי של רה"מ נתניהו, יונתן אוריך, מנכ"ל הליכוד לשעבר, אריק ברמי, ושי חייק, דוברו של נתניהו כיו"ר הליכוד. 

השופטת נאוה בן אור קבעה באחרונה כי "בתחרות בין השיקול הביטחוני לבין השיקול המצדד במסירת המידע המבוקש גובר השיקול האחרון. אני סבורה כי הכנסת בהחלטתה לא נתנה משקל ראוי לעוצמתו של שיקול זה. מנגד, ניתן משקל רב לשיקול הביטחוני מבלי שהובאה בחשבון באופן מספק העובדה שמדובר במידע שאינו חסוי כשלעצמו, שלא נמנעת מן העותרים האפשרות לפרסם כל שם מהשמות של הרשימה המצומצמת. לפי שיקול דעתם, כפי שלא נמנעת אפשרות זו גם מגופים אחרים, שיבקשו לעיין בה".

בן אור הוסיפה כי "לא מן הנמנע כי במסירת הרשימה של בעלי ההיתרים יש משום הכבדה על מערך האבטחה של הכנסת, אלא שכנגד הכבדה זו עומדת זכותו של הציבור במדינה דמוקרטית לשקיפות מלאה, של התנהלות הכנסת. פרסום שמות בעלי ההיתרים הקבועים, יש בו משום תרומה, של ממש להגברת השקיפות, ומכאן כי החלטתה של הכנסת אינה עומדת במבחני הסבירות והמידתיות".

לדבריה, "קצין הכנסת עמד בחוות דעתו על רגישותה של  הכנסת כמקום שבו נמצאים מדי יום ראשי המדינה, ראשי רשויות שונות כמו: ראשי זרועות הביטחון ועוד. אבטחת הכנסת שהיא מקום פתוח ונגיש יש עימה אחריות כבדה, והמדובר במשימה מורכבת. לדעתו, פרסום הרשימה גם במתכונתה המצומצמת יש בו משום איום בטחוני משמעותי ויביא עימו הכבדה של ממש על משימת האבטחה".

"עוד הוא סבור שאין להשוות את האיומים הביטחוניים עימם היה צריך להתמודד בשנת 2007 עת נמסרה רשימת  בעלי ההיתרים לתנועה לחופש המידע, לאיומים הבטחוניים הקיימים כיום", היא אמרה. "אין לי ספק בכנות של קצין הכנסת, אלא שזו אינה יכולה להיות חזות הכל".

עו"ד נירית בלייר מהתנועה לחופש המידע אמרה בתגובה כי "זו במידה רבה רשימת המקושרים במסדרונות הכנסת. חבל שהכנסת, שפתיחות ושיתוף ציבור אמורים להיות מאפיין מרכזי שלה, נאבקה כל-כך נגד חשיפתה.

"עצם ההעברה ערב החג, בפורמט לא נגיש דיגיטלית, כאשר ברור שהציבור והעיתונאים אינם ערוכים לעסוק בנושא ולהתעמק בו מעוררת חשדות וממשיכה התנהלות בעייתית של הכנסת בסוגיה הזו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker