נחנך שלב ג' בכביש בגין דרום - המחבר את צפון ודרום ירושלים

עלות הקמת השלב החדש - 400 מיליון שקל ■ סלילת כביש בגין כולו עלתה למדינה 1.25 מיליארד שקל

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

שלב ג' בכביש בגין דרום נחנך היום (ד') ע"י שר התחבורה, ישראל כץ, וראש עיירית ירושלים, ניר ברקת. עלות השלב נאמדת בכ-400 מיליון שקל.

כביש בגין מחבר בין צפון ודרום ירושלים. העלות הכללית של סלילת הכביש - פרויקט התחבורה הגדול ביותר בירושלים, לצד הרכבת הקלה - מסתכמת ב-1.25 מיליארד שקל.

מבט על בגין דרום ממעוף הציפור
מבט על בגין דרום ממעוף הציפורצילום: Elements

מאחורי סלילת כביש בגין עומדים עיריית ירושלים ומשרד התחבורה. הקבלן המבצע של הפרויקט היא חברת מוריה, חברת בת של עיריית ירושלים. כביש בגין מאפשר לחצות את ירושלים מצפון לדרום ומדרום ללא רמזורים. הוא בעל 6 נתיבים לכול אורכו, שלושה לכל כיוון, וסלילתו הביאה להקלה משמעותית בעומסי התנועה בירושלים.

סלילת השלב האחרון בכביש, שלב ג' בכביש בגין דרום, תגדיל את הנגישות לשכונות הדרומיות של ירושלים, לקריית הספורט הבינלאומית (איצטדיון טדי, מגרשי הטניס והארנה במלחה) ולקניון ירושלים שבשכונת מלחה.

המקטע השלישי של כביש בגין דרום, שנחנך היום, מחבר בין מחלף דב יוסף למחלף הרוזמרין והינו באורך כ-1.4 ק"מ. הוא כולל כביש עם שישה נתיבים (3 נתיבים לכל כיוון), ומנהרה (מנהרת בית צפפה), באורך של 180 מטר. מעל המנהרה יוקם פארק רחב שישתרע על פני שטח של 6 דונם עם אמפיתיאטרון, גנים ומדשאות לרווחת התושבים. העבודות בקטע זה נמשכו למעלה מ-3 שנים.

ישראל כץ וניר ברקת בחנוכת הכביש החדש, היום
ישראל כץ וניר ברקת בחנוכת הכביש החדש, היוםצילום: ששון תירם

עם פתיחת המקטע החדש תתאפשר בשלב זה יציאה מכביש בגין דרום לרחוב הרוזמרין לכיוון מערב בלבד. כמו כן ניתן יהיה לעלות על כביש בגין לכיוון צפון מכוון מזרח בלבד. תושבי שכונות ארנונה, הר חומה, ארמון הנציב, ג'בל מוכבר, תלפיות ובקעה יוכלו להיכנס לכביש בגין כבר מרחוב הרוזמרין, דבר שיקל משמעותית על התנועה באזור ויביא לחסכון של בין 15-10 דקות בשעות הבוקר. העבודות לחיבור כביש בגין דרום וכביש 60 (כביש המנהרות) נמצאות בעיצומן ויסתיימו בסוף 2017. לאחר השלמת העבודות תתאפשרנה כל הפניות בצומת כביש 50 ורחוב הרוזמרין.

שר התחבורה, ישראל כץ, אמר היום כי "הארכת כביש בגין דרום הינו פרויקט התחבורה הגדול ביותר המבוצע בירושלים בשנים האחרונות. הכביש יאפשר לראשונה לחצות את ירושלים מהקצה הדרומי ועד לקצה הצפוני ביותר, 16 ק"מ, ללא רמזורים. מדובר במגה פרויקט שישנה את המציאות התחבורתית בירושלים ויקצר את זמן הנסיעה מבגין צפון ועד כביש המנהרות ל-12 דקות בלבד, לעומת 45 דקות כיום". לדברי כץ, מדובר בנדבך נוסף במהפכה התחבורתית שמקדם משרדו בכל רחבי הארץ, ובכללם גם במטרופולינים הגדולים.

ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים, ציין כי "בכוונת משרד התחבורה והעירייה להמשיך ולפתח את מערכת התחבורה בעיר ולהפוך את ירושלים לעיר המובילה בתשתיות התחבורה, כראוי לבירת ישראל".

המקטע הראשון של כביש בגין דרום החדש, המחבר בין צומת גולומב לתחנת הרכבת במלחה, נחנך בדצמבר 2014, והינו באורך 1.4 קילומטר. כחלק מעבודות הכביש בוצע במפלס הקרקע (מתחת לגשר נחל רפאים) חיבור בין שני מקטעים של שביל האופנים בין עין יעל להיכל הפיס ארנה, כחלק מפארק המסילה העובר מתחת לגשרים של כביש בגין. החיבור בין שני הקטעים יוצר רצף מעין יעל ועד למתחם הרכבת החדש בסמוך לגן הפעמון.

המקטע השני של כביש בגין דרום, שנפתח לתנועה במארס 2015, מחבר בין צומת בנבנישתי-מודעי ועד לרחוב דב יוסף. אורכו כ-2.3 ק"מ.

בשלבי העבודה הסופיים של הכביש יוקם מחלף בצומת רוזמרין, שיהווה חיבור ישיר מכביש בגין (50) לכביש המנהרות (כביש 60).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker