הונאה ב-55 מיליון דולר בבורסת היהלומים; הוארך מעצרו של חנן אברמוביץ'

הנהלת הבורסה העבירה למשטרה בקשה לחקור את הפרשה ■ השופטת: "החשוד נטל יהלומים בשווי של עשרות מיליוני דולרים מאחרים, מכר אותם ואת הרווחים שלשל לכיסו מבלי שהעביר את תמורתם לאחרים"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שופטת בית משפט השלום בתל אביב, רונית פוזננסקי כץ, האריכה ביומיים את מעצרו של היהלומן חנן אברמוביץ', החשוד בהונאה של כ-55 מיליון דולר. אברמוביץ' חשוד בעבירות של קבלת דבר במירמה בנסיבות מיוחדות.

"על פי החשד, החשוד שהינו יהלומן חבר הבורסה ליהלומים, נטל יהלומים בשווי של עשרות מיליוני דולרים מאחרים, מכר אותם ואת הרווחים שלשל לכיסו מבלי שהעביר את תמורתם לאחרים. מעיון בתיק החקירה עולה, כי קיים חשד סביר כנגד החשוד, לביצוע העבירות המיוחסות לו", כתבה השופטת בהחלטתה.

חנן אברמוביץ'
חנן אברמוביץ'צילום: דודו בכר

השופטת הוסיפה כי נגבו שלוש תלונות משלושה חברי בורסה שונים, אשר מסרו גירסה דומה באשר לנטילת היהלומים, מכירתם ואי העברת תמורה. אברמוביץ' אישר את דבר המכירה אולם טען כי מאז אוקטובר 2015 הוא מצוי בחדלות פירעון וכי זו הסיבה שלא יכול היה לעמוד בהתחייבויותיו הכספיות. טענה זו עדיין לא נבדקה על ידי המשטרה שכן החקירה החלה רק אתמול בערב.

אתמול החלה הנהלת בורסת היהלומים בבדיקת תלונות של יהלומנים לחובות של עשרות מיליוני דולרים. לטענת אותם יהלומנים, חברת חנן אברמוביץ' יהלומים שפשטה רגל ב-2008, חייבת להם עשרות מיליוני דולרים עבור סחורות שנקנו מהם.

מנכ''ל בורסת היהלומים, אלי אבידר, סיפר כי "מרגע קבלת הפנייה התחלנו בבדיקת הנושא. הנהלת הבורסה תגלה אפס סובלנות כלפי גורמים, הפוגעים בחברי בורסה אחרים. ענף היהלומים חווה קשיים ולצערנו אנו נחשפים לכאלה המנצלים את המצב. הבורסה תפעל לבירור הנושא כולל פניה לרשויות החוק".

לדבריו, מדובר בחובות שמוערכים עתה בסכום של 60-50 מיליון דולר. "עד לרגע זה אין תמונה מלאה של כל הנושים. פרסמנו אתמול בבורסה הודעה, שיהלומנים שהחברה חייבת להם, שיודיעו לנו", אמר אבידר. עד כה הגיעו לבורסה תלונות מכעשרה נושים.

מתחם בורסת היהלומים ברמת גן
מתחם בורסת היהלומים ברמת גןצילום: תומר אפלבאום

אבידר הוסיף כי "בבורסה מעריכים כי מדובר בהונאה. האיש מסר בחודשים האחרונים 10-12 גירסות ליהלומנים, שכולן ככל הידוע לנו לא היו נכונות. הוא אמר שהוא צריך לקבל כסף מהונג קונג, או שבעוד שבועיים הוא צריך לקבל יהלומי גלם – וכל אלה לא קרו. "במשך שבעה חודשים הוא משך את כולם", אמר אבידר.

לדברי אבידר, "למיטב הבנתנו מדובר בפעולת הונאה מתוחכמת. אנחנו יודעים שהוא לקח סחורות ובשלב מסוים הפסיק לשלם. ומאותו רגע המשיך לקחת סחורות בלי לשלם. אפילו כשפנו אלינו שלשום הוא דיבר עם כל אחד מהנושים, אמר ש'מחר הכסף יהיה בבנק', ולא קרה דבר", הוסיף. לדבריו, "בבורסה מעריכים כי מדובר בעוקץ, ושאברמוביץ מסתיר יהלומים וכסף במקום כלשהו, לכן פנינו למשטרה שתיכנס לחקירה".

גורם בבורסת היהלומים אמר כי בבורסה רגילים מידי פעם לפשיטות רגל, אולם "דבר כזה בהסטוריה. מדובר בחובות של 62 מיליון דולר של יהלומן, שהצליח לעבוד על המערכת. כיוון שמדובר בסכומים גבוהים יהלומנים נטו להאמין להבטחות שלו, שעוד יומיים הכסף יהיה בבנק. היו כאלה, שאפילו לפני שלושה ימים התחננו, שההנהלה לא תפנה למשטרה, כדי למצות אולי עוד סיכוי שיקבלו את הכסף".

"ישנם יהלומנים שיכולים לעמוד באי החזר החוב הזה וישנם כאלו שלא", אמרו אתמול מקורות בבורסת היהלומים. "אלה שלא יכולים עלולים לפגוע במעגל השני של היהלומנים, לו הם חייבים כספים. וישנה גם השאלה, כיצד יהלומני המעגל השני ינהגו. האם ילחצו על היהלומנים שברשימה כדי שיפרעו את חובם, ובכך יאיצו את נפילתם, או שיגלו הבנה וימתינו. בסך הכל, כבר שבעה-שמונה חודשים שהיהלומנים ומי שמסביבם יודעים שיש בעיות, ולא היו נפילות", הוסיפו.

מנכ''ל בורסת היהלומים, אלי אבידר
מנכ''ל בורסת היהלומים, אלי אבידרצילום: דניאל צ'צ'יק

לדבריהם, הבורסה החלה לטפל בסוגיה השבוע, כיוון שלפני כן לא הוגשו תלונות רשמיות. "היהלומנים קיוו, שאברמוביץ' עוד יחזיר להם את הכספים. אפילו שלשום היו שניים שהתחננו שהנהלת הבורסה לא תפנה למשטרה, ושייעשה נסיון נוסף לגבות את החובות. אבל בהנהלת הבורסה הבינו שאין כאן פשיטת רגל רגילה, אלא משהו שעולה ממנו חשד להונאה", אמרו המקורות.

אביחי ורדי, עורך הדין של אברמוביץ', אמר בתגובה כי "לא מדובר בהונאה, אלא בנפילה עסקית. במדינת ישראל היו לא מעט נפילות עסקיות בסכומים הרבה יותר גבוהים, במיליארדים, ואף אחד לא הפך את זה למעילה או לתיק דגל למיגור נפילות. זו לא מעילה אלא נפילה עסקית. מותר לעשות שגיאות עסקיות, וזה לא הופך אותה לתרמית. ענף היהלומים בכל העולם עבר מכות קשות. גם בבורסה היו לא מעטנ נפילות".

בתגובה לטענות לפיהן אברמוביץ הבטיח ללקוחותיו שהכסף יגיע תוך ימים, מה שלא קרה, אמר  ורדי כי "היתה תקופה שבמהלכה ניסה (אברמוביץ, א''ק) לתת פתרונות למי שעבד איתו. לא תמיד דברים מצליחים. אני נשכרתי במטרה למצוא פתרונות, המומחיות שלי היא מציאת פתרונות לנושים.

"אין כאן מרכיב הונאה. מה, הוא לקח כסף לכיסו וקנה נכסים בכל העולם? שיחקרו. אבל אם חוקרים חור של 50 מליון דולר - אני לא רוצה לתת מידע, אבל גם הסכומים הללו יצטרכו בדיקה. יש לבדוק מה היתה מערכת היחסים שלו עם כל יהלומן שטוען לחוב. האם היתה שותפות, או קניה ומכירה. יש יחסים עסקיים מורכבים, לא כל העסקים הם של קונה ומוכר, וגם את זה צריך לבדוק. זה ממש לא המקרה של רמאות".

שמן של חברת MID ושל חברת יהלומי דב שורבב קודם בטעות לידיעה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker