זליכה: "לחקור איך אושר לממונה על ההגבלים לעסוק בעניין שנוגע לתנובה"

ירון זליכה, שתביעה יצוגית שלו נגד תנובה נדונה בבית המשפט, אומר כי עיסוקה של הממונה בשינוי מדיניות הרשות לגבי מונופולים שגובים 
מחיר מופרז מהווה "ניגוד עניינים חמור" ■ רשות ההגבלים מבטלת את טענותיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירון זליכה
ירון זליכהצילום: אילן אסייג

פוליטיקאים, אישי ציבור ועורכי דין הגיבו אתמול (ג') בחריפות לחשיפת TheMarker, שלפיה הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, פועלת לכאורה תוך הפרת הסכם ניגוד העניינים שלה בשינוי מדיניות הרשות בנושא מחיר מופרז של מונופולים. השינוי צפוי להשפיע ישירות על תנובה, שאותה ייצגה הלפרין עד לאחרונה בתביעה ייצוגית נגדה, ולכן במסגרת הסכם ניגוד העניינים נאסר עליה לעסוק בשנה הקרובה בענייני החברה ובכל נושא שעשוי להשפיע עליה.

פרופ' ירון זליכה, דקאן הפקולטה למינהל עסקים וראש החוג לחשבונאות בקריה האקדמית אונו - שתבע את תנובה בחצי מיליארד שקל בטענה שגבתה לכאורה מחיר מופרז על גבינה לבנה ושמנת מתוקה - קרא למבקר המדינה לחקור כיצד התאפשרה מעורבותה של הלפרין בנושא. יו''ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, קראה ליועץ המשפטי לממשלה למנוע את התערבותה של הלפרין בקביעת מדיניות הרשות לגבי מחירים מופרזים שגובים מונופולים.

גילוי הדעת של גילה התייחס לחוק ההגבלים, האוסר על מונופול לגבות מחיר לא הוגן. עד אז קבעו מונופולים ונציגיהם כי מחיר לא הוגן הוא מחיר נמוך מאוד (טורפני), שנועד לדחוק מתחרים מהשוק. גילה קבע בחוות הדעת כי מחיר לא הוגן יכול להיות גם מחיר מופרז. לפי קביעתו, רווח של עד 20% הוא סביר - ומעליו תוכל הרשות לבדוק אם המונופול הפר את החוק. מדובר בפרשנות של החוק, לא בשינוי החוק.

על בסיס הפרשנות של גילה כבר התקבלו בבתי משפט כמה החלטות נגד תנובה בנושא מחיר מופרז. עתה הוציאה הלפרין את הפרשנות האמורה לשימוע ציבורי מחודש, שבו היא עשויה להשתנות או להתבטל.

לטענת זליכה, "מאז ימי אולמרט והירשזון לא ראינו פעולה כה בוטה של ניגוד עניינים חמור, העולה עד כדי חשש כבד לשחיתות, ופוגעת בתדמית הממשל כגוף האמון על שלטון החוק. בשנה האחרונה אנו עדים לשורה של מהלכים ממשלתיים שנועדו לרמוס את חוק ההגבלים העסקיים ואת רשות ההגבלים. הממשלה לא אוכפת את חוק ההגבלים העסקיים על מונופול הגז, מאפשרת לו לרמוס את הציבור במחירים מופרזים ואף התחייבה בפניו לשקט רגולטורי. בנוסף, הממשלה רמסה את הרשות - והכריחה הלכה למעשה את פרופ' דיויד גילה להתפטר".

לדבריו, "ישראל היא המדינה הכי לא תחרותית במערב, המתאפינת במחירי הדיור, הרכב, המזון והגז הגבוהים ביותר. ברקע לכך - חולשתה של רשות ההגבלים לאורך שנים. במקום לחזק את הרשות, ממנה הממשלה ממונה מנוגדת עניינים, שכלל לא היה מותר למנותה מלכתחילה, אולם הלפרין תמצא מולה אישי ציבור שלא מוכנים לאפשר לה ולחבריה להמשיך לרמוס את הציבור".

מיכל הלפריןצילום: אייל טואג

מרשות ההגבלים נמסר בתגובה כי "הרשות מברכת על דיון ציבורי ער בכל הנוגע להיבטים המקצועיים של מחיר מופרז, שיישומו נמצא במחלוקת בקרב המומחים בנושא, והיא קוראת לכל גורם המעוניין בכך להביע את עמדתו בפניה במסגרת השימוע הציבורי שיזמה. הרשות ביקשה להציף הן את הנושא המהותי של מדיניותה ביחס למחיר מופרז והן את הקשיים האוביקטיביים שעמדו בפני כל הדרגים ברשות בבואם ליישם את המדיניות בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker