הממשלה מודה: ישראל בסכנה לסנקציות של ארגון הסחר העולמי

על רקע הכניעה של משרדי החקלאות והאוצר למחאת הלולנים בצפון, וויתורם על התוכנית לבטל את התכנון בענף הביצים: גורמים ממשלתיים בכירים מודים כי ישראל נמצאת בסכנה של הפרת ההתחייבויות הבינלאומיות שלה בפני ארגון הסחר העולמי

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

גורמים ממשלתיים בכירים מודים כי ישראל נמצאת בסכנה של הפרת ההתחייבויות הבינלאומיות שלה בפני ארגון הסחר העולמי (WTO) — על רקע הכניעה של משרדי החקלאות והאוצר למחאת הלולנים בצפון, וויתורם על התוכנית לבטל את התכנון בענף הביצים.

אם המשרדים ייכשלו גם בניסיון לבטל את התכנון במשק החלב, ישראל תיכנס ככל הנראה להפרה של ההתחייבויות בפני WTO, ובמצב כזה שותפות הסחר של ישראל יוכלו להטיל עליה סנקציות ולפגוע בסחר הבינלאומי עמה.

לול בגליל. משק הביצים מתנהל כקרטל
בחסות ממשלתית
לול בגליל. משק הביצים מתנהל כקרטל בחסות ממשלתיתצילום: ירון קמינסקי

ישראל הצטרפה ל–WTO ב–1995, ובאותה עת חתמה על שורה של חוזים. באחד מהם התחייבה להפחית לאורך שנים את התמיכות מעוותות הסחר בחקלאות — תמיכות שמגנות על החקלאים הישראלים בדרך של פגיעה ביבוא (מכסי מגן על יבוא חקלאי) ובדרך של פגיעה בסחר החופשי באמצעות קרטלים חקלאיים. כדי לעמוד בהתחייבותה, ישראל צריכה להסיר מכסי מגן, וכן להפסיק את שתי התמיכות העיקריות בחקלאות — התכנון של משק הביצים ומשק החלב, המתנהלים שניהם כקרטל בחסות ממשלתית.

מאז 2011, משרד החקלאות אינו מעביר את דיווחיו לארגון הסחר העולמי, ככל הנראה משום שבמשרד יודעים כי התכנון בענפי הביצים והחלב מביא את ישראל להפרת ההתחייבות שלה בפני הארגון. זאת אחת הסיבות לכך שמשרד החקלאות, בראשות השר אורי אריאל, חרג מעמדתו המסורתית והצטרף לפני חודשיים למשרד האוצר בהכרזה על רפורמה היסטורית לביטול המכסים בחקלאות וביטול התכנון בביצים ובחלב — ומעבר לתמיכה ישירה בחקלאים (תשלום ישיר מתקציב המדינה) במקומם.

אלא שבסוף השבוע החולף נכשלו שני המשרדים במימוש החלק הראשון של הרפורמה. התנגדות של הלולנים בצפון לביטול התכנון בביצים הביאה לנסיגה מהכוונה לבטל את התכנון בביצים. מאחר שהרפתנים הם חקלאים חזקים בהרבה מהלולנים, ההערכה היא שכניעת המשרדים בפני הלולנים תהווה תקדים להשארת התכנון גם במשק החלב. במקרה כזה, מודים בכירים בממשלה, ישראל תיקלע לתסבוכת בינלאומית מול WTO, ותיאלץ להתפתל בניסיון להסביר את החריגה שלה.

עם זאת, הבכירים הביעו תקווה כי הממשלה תצליח לבטל את התכנון במשק החלב. דווקא משום שהרפתנים הם חקלאים חזקים יותר — מקיבוצים גדולים, לעומת המושבים הקטנים בצפון שבהם פועלים מרבית הלולנים — הממשלה מעריכה כי תוכל לשכנע אותם לקחת סיכון בתמורה לפיצוי נדיב מהמדינה.

בממשלה טוענים כי גם ללולנים הוצעה הצעה נדיבה ביותר — הבטחת רווחיהם בשלוש השנים האחרונות עד לסוף חייהם, שהיא למעשה הבטחת פנסיה מהמדינה, אבל בשל חולשתם הם העדיפו להיצמד לתכנון המוכר, אף שאינו מבטיח את רווחיהם באותה מידה. המדינה התחייבה מראש שלא לבטל את התכנון אלא בהסכמת החקלאים, ולכן נכנעה להתנגדות הלולנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker