לתפארת מדינת ישראל |

התארים הפיקטיביים של מדליקת המשואה

רופאת השיניים ענאן פלאח שנבחרה להדליק משואה ביום העצמאות, מוצגת כעורכת דין, טייסת ופרופסור לחינוך - אבל העובדות "קצת" שונות

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי-סובר

קורות חייה של ד"ר ענאן פלאח, שתדליק משואה ביום העצמאות הקרוב בזכות "פועלה להעצמת נשים בקהילה הדרוזית בפרט ובחברה הישראלית בכלל", מרשימים; "תושבת עכו בת 48, טייסת אזרחית, עורכת דין, רופאת השיניים הראשונה בארץ מהעדה הדרוזית, ולאחרונה אף הוענק לה תואר פרופסור לחינוך".

כתבות נוספות ב-TheMarker

מתוך עמוד הפרופיל של ענאן סלאח באתר supersonas.comצילום: www.supersonas.com

הרזומה העשיר הזה נכתב על ידי ועדת הבחירה של משרד התרבות, בהודעה הרשמית שהוציאה, בה הסבירה מדוע קיבלה פלאח את הכבוד הגדול.

חיפוש ראשוני בספר עורכי הדין שבלשכת עורכי הדין לא העלה את שמה. הסיבה היא כי בניגוד לנטען בקורות החיים, היא עצמה אינה עורכת דין. ועדת הבחירה לקחה על עצמה את הטעות וטענה כי מדובר בטעות תמימה, וכי פלאח למדה משפטים בקריה האקדמית אונו - אך אכן אינה עורכת דין. טעות נוספת, בה פלאח הוצגה גם כן כעורכת דין, התרחשה כבר במאי 2012 בכתבה שנעשתה עליה ב- ynet, ונמצאת ברשת עד היום.

בניגוד לתואר "עורכת דין", הרי שהתואר ד"ר המוענק לפאלח אכן הולם את כישוריה כרופאת שיניים - אך תואר הפרופסור שלה התגלה גם הוא כתואר פיקטיבי. ה"דוקטורט" בחינוך מגדרי שכתבה פלאח באוניברסיטת אימפרסיאל בקוסטה ריקה, אינו מוכר על ידי משרד החינוך, מכיוון שהאוניברסיטה עצמה אינה מוכרת בקוסטה ריקה. מדובר בתואר פיקטיבי לחלוטין, .

פלאח לא לבד. היא עשתה מה שעשו רבים לפניה כדי לקבל תואר דוקטור שיוביל ל"פרופסורה". היא פנתה לחברת PHD institute שברמת גן, שם יושב משרדו של עקיבא פרדקין, מי שישב בכלא שנתיים בשנות התשעים לאחר שהורשע במעילה ונעצר לפני כחודשיים יחד עם 8 אנשים נוספים בחשד כי הוא עומד בראש תעשיית התארים הפיקטיביים בישראל. "התארים נמכרו לכל דורש שידו משגת", נכתב בבקשת המעצר. החקירה נמשכת בימים אלה ממש.

בכל המקרים היו ה"דוקטורנטים", ביניהם רבים בעלי פרופיל גבוה במגזר הפרטי והציבורי בישראל כמו יצחק לקס - יו"ר עמידר, שלמה קוגן - סמנכ"ל משאבי אנוש בדואר ואחרים, לומדים בהתכתבות כאשר כף רגלם לא דרכה ב"אוניברסיטה". במרבית המקרים היה פרדקין עצמו המנחה שלהם, וכפי שנחשף, הנחה כל נושא, לכל דורש. בסוף התהליך, ואחרי תשלום של 10,000 דולר לערך, "אושרה" העבודה שהגיש הסטודנט, והוא קיבל את התעודה הנכספת.

פלאח, שעברה את אותו תהליך בדיוק, קיבלה תואר "ד"ר בחינוך" ואפילו זכתה לאחרונה לשיחת טלפון משמחת – בה נאמר לה כי היא זכאית לתואר פרופסור חבר באותה אוניברסיטה, מבלי שאי פעם הגיעה אליה, ומבלי שפירסמה מאמר אקדמי.

התואר אולי פיקטיבי, אך ענאן פלאח משתמשת בו בכל מקום. בדיקה ברשת העלתה כי לא רק שהציגה את עצמה בפני הוועדה הבוחרת כפרופסור, היא מופיעה באתרים שונים בתואר הזה. כך למשל .

בשיחה שנערכה איתה התקשתה פלאח לציין את שם האוניברסיטה בקוסטה ריקה ממנה קיבלה את תואר הפרופסור, ולטענתה לא ידעה כלל על התהליך הבעייתי. "כל המגזר - דוקטורים ופרופסורים, עושים תארים בכל מיני מקומות", אמרה ונקבה בשמות של אנשים ידועים שגם הם בעלי תארים מפוקפקים. "אני עבדתי קשה מאוד כדי לקבל את התואר ברפואת שיניים מהאוניברסיטה העברית".

גם את התואר טייסת אזרחית, שפותח את קורות החיים של פלאח, רצוי לבדוק שוב. פלאח עצמה מודה כי אמנם עברה קורס טייס אזרחי, אך כבר שנים לא חידשה את הרישיון ובעיקר לא נצפתה בתא הטייס של אף מטוס.

ממרכז ההסברה של משרד התרבות נמסר: "ענאן הינה בעלת דוקטורט לרפואת שיניים מהאוניברסיטה העברית, בעלת תואר במשפטים מהקריה האקדמית אונו, ובעלת תואר פרופסור לחינוך מאוניברסיטת אימפרסיאל בקוסטה ריקה. ענאן הוציאה רישיון טייס אזרחי בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker