מה הם מסתירים? הסכם המיליארדים על תקציב הביטחון נשמר בבונקר

139 ימים חלפו מאז שנחתם הסכם כחלון־יעלון, שבכירים טוענים כי סעיפיו שערורייתיים ■ למרות ההבטחות, המשרדים מסתירים את ההסכם ומגלגלים ביניהם את האחריות ■ משרד הביטחון מסר אתמול ל-TheMarker: "המידע יומצא על ידי האוצר" - ובאוצר שוב הבטיחו: נשיב עד פסח

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

בנובמבר האחרון חתמו שר האוצר, משה כחלון, ושר הביטחון, משה יעלון, על מזכר הבנות לתקציב הביטחון ל-2020-2015. שני השרים דאגו לכיסוי תקשורתי בולט של טקס החתימה החגיגי, אך מאז חלפו יותר מארבעה חודשים, ולמרות פניות חוזרות, פרטי ההסכם טרם פורסמו. תקציב הביטחון אינו סוד מדינה. מדוע יעלון וכחלון חוששים - ומה הם מסתירים?

לאחר החתימה על מזכר ההבנות, ישבו מנכ"ל משרד הביטחון, דן הראל, ראש אגף תקציבים במשרד הביטחון, ד"ר ששון חדד, מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, וראש אגף תקציבים באוצר, אמיר לוי - והעלו על הכתב את כל פרטיו. הובטח כי פרטי ההסכם יימסרו לתקשורת ודרכה לציבור, אך גם ההבטחה הזאת לא מומשה.

יעלון וכחלון בעת החתימה על הסכם העקרונות לתקציב
הביטחון, בנובמבר
יעלון וכחלון בעת החתימה על הסכם העקרונות לתקציב הביטחון, בנובמברצילום: אוליבייה פיטוסי

לפני כחודשיים קיבלו הכתבים שמסקרים את תקציב הביטחון הזמנה בהולה לתדרוך שייערך למחרת בבוקר במשרד הביטחון על אודות "הסיכום התקציבי שנחתם בין משרד האוצר למשרד הביטחון". לכתבים הובטח כי בתדרוך ישתתפו בין השאר באב"ד, הראל ולוי, ונאמר כי ייאסר על הנוכחים להכניס עמם לתדרוך מצלמות או אמצעי הקלטה. בתדרוך נמסרו אמנם מעט פרטים - וההסכם עצמו נותר במחשכים.

ההסכם הוסתר גם מרוב הח"כים. הוא לא הוצג תחילה לפני הוועדה המשותפת לוועדות החוץ והביטחון והכספים של הכנסת, או בפני חבר הוועדה ח"כ עומר בר־לב (המחנה הציוני), לשעבר מפקד סיירת מטכ"ל. הוא הוצג רק בפני יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), וגם זאת למשך זמן קצוב מאוד. בהמשך התרצו האוצר והביטחון והציגו את עקרונות ההסכם לפני חברי הוועדה המשותפת, אבל גם הם לא ראו את ההסכם עצמו.

TheMarker ניסה לקבל את פרטי ההסכם ממשרדי הביטחון והאוצר, אך כל המאמצים עלו בתוהו. והיו גם משחקים בלך ושוב: א' ממשרד ב' הבטיח לחשוף את המידע במלואו - אבל רק אם ב' ממשרד א' יסכים לכך. ואולם, דבר לא יצא החוצה.

גם פנייה לפי חוק חופש המידע למשרדי הביטחון והאוצר, לפני כשלושה חודשים, לא הוציאה לאור את הסכם כחלון־יעלון או חלקים ממנו. זאת על אף ששני המשרדים דווקא מנופפים לעתים בחשיבות בדיקה של נתונים ושקיפות, ומכהנים בהם הממונה על חופש המידע באוצר, אנט קליימן, וראש היחידה והממונה על ישום חופש המידע במשרד הביטחון, דינה פוליאק. ייתכן כי הסוגיה הזאת תגיע גם לבית המשפט.

בפברואר כתבה פוליאק 
ל-TheMarker כי "בשל מורכבות המידע המבוקש, החלטתי להאריך את המועד למתן החלטתנו ב-30 יום נוספים". ואולם, אתמול היא כבר שינתה את גישתה, וכתבה כי "המידע יומצא על ידי משרד האוצר". במשרד הממונה על חופש המידע באוצר הבטיחו אתמול כי התשובה תבוא בקרוב, עוד לפני פסח.

סעיפים שערורייתיים

בכירים שקראו את ההסכם אמרו ל-TheMarker כי הם מבינים את החשש של בכירי מערכת הביטחון והאוצר, שכן בהסכם יש סעיפים שערורייתיים, שאם ייצאו החוצה, יעוררו הרבה רעש ותגובות זועמות בציבור הרחב. הרי כשמדברים על תקציב הביטחון, כל שינוי ותיקון הוא בעלויות של מיליארדי שקלים - ולעתים מיליארדי שקלים רבים מאוד.

לפיכך, גם לציבור יש סיבה אמיתית לחשוש. למשל, ב-2008 נחתם הסכם שערורייתי בין משרדי האוצר והביטחון, עם מעבר אנשי הקבע מפנסיה תקציבית לצוברת, שנעשה בכלל השירות הציבורי שנים קודם לכן. משרד הביטחון השהה את החתימה על ההסכם כדי לסחוט עוד כספים, ומתברר שהצליח. ההסכם הבטיח זכויות פנסיה מופלגות לאנשי הקבע שעברו לפנסיה צוברת.

ההסכם קבע מענק מיוחד, חסר תקדים בשירות הציבורי, של 12 משכורות, בהיקף של 250–400 אלף שקל למי שיפרשו מצה"ל עם פנסיה צוברת. קרוב לוודאי שאם הסכם זה היה נחשף בשעתו לציבור הוא לא היה קורם עור וגידים. ואולם ההסכם, כמו זה הנוכחי, נשמר במחשכים.

גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא היה מודע לפרטי ההסכם הזה. הוא סבור כי ההסכם שערורייתי. מנכ"ל משרדו, אלי גרונר, פועל בחודשים האחרונים לבטל את ההסכם, אך ללא הצלחה. גם באוצר, לפחות בדרג הפקידותי, סבורים כי ההסכם שערורייתי.

שגיאות היסטוריות

לאחר החתימה על הסכם כחלון־יעלון התעורר רעש אדמה כבד באוצר. החשבת הכללית, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, והממונה על השכר, קובי אמסלם, מחו בתוקף על שנציגי אגף התקציבים הדירו אותם מהמגעים על ההסכם.

השניים טענו כי יש בהסכם שגיאות ומחדלים גדולים שיעלו למשק ביוקר. הם דיברו על שגיאות בסדר גדול היסטורי, ואף הזכירו את ההסכם הכושל מ-2008. ואולם כחלון כלל אינו מתערב בעניין, לאחר שחתם על מזכר ההבנות עם יעלון.

מה ידוע לגבי הסכם כחלון־יעלון

בסיס תקציב הביטחון לחמש השנים הקרובות הוא 56.1 מיליארד שקל, ועוד כ-8 מיליארד שקל הוצאה מותנית בהכנסה. אם מערכת הביטחון וצה"ל יבצעו את כל סעיפי תוכנית ההתייעלות שהושתה עליהם, התקציב יגדל ל-59 מיליארד שקל.

התקציב לאורך השנים צמוד למדד המחירים לצרכן, כך שכמו בשנים האחרונות, כולל ההוצאה המותנית בהכנסה, תקציב הביטחון יכול לטפס עד 70 מיליארד שקל. כל זאת אלא אם הסכם יעלון־כחלון מבטיח לביטחון יותר - אולי הרבה יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker