היום שבו מפכ"ל המשטרה יקבל את כל חומרי החקירה נגד שרה נתניהו

אין דבר בעולם המטריד את נתניהו יותר מתיקי שרה - כך הוא נערך לרגע הכי חשוב

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"ביבי", אמר לאחרונה אחד ממקורבי המקורבים לראש הממשלה בנימין נתניהו, מישהו המדבר אתו בשמות פרטיים ובכינויי חיבה, "עוסק בכל יום עבודה בשני סוגי נושאים – אופרטיביים ואסטרטגיים. אופרטיביים, כלומר איך לפעול מול אובמה, אבו־מאזן, נסראללה, או גז ופוליטיקה. אסטרטגיים, זה מני נפתלי, גיא אליהו, דיתה פרוז'ינין".

לטור המלא באתר הארץ

נתניהו, אלשיך וארדן טקס מינוי חילוף המפכ"ל, בדצמבר
נתניהו, אלשיך וארדן טקס מינוי חילוף המפכ"ל, בדצמברצילום: חיים צח / לע"מ

קצת לפני שהרכב בית הדין האזורי לעבודה בירושלים דחה את בקשתה של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו לפסול אותו, משמע את הנשיאה פרוז'ינין ואת שני נציגי הציבור שלצדה, למרות תמיכת בעלה בבקשת הפסילה, פרסם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הכחשה נעלבת לדברים שלא נאמרו.

ארדן, בתגובה לפסקה שהופיעה כאן אתמול, הצהיר שלא התנה את מינוי מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך בסגירת תיק מעונות נתניהו. שרה היא אחת החשודות בתיק זה. במקביל מתקרב לסיום התיק של עובד התחזוקה לשעבר במעון ראש הממשלה, גיא אליהו, נגד משרד ראש הממשלה ואחרים, שאחת הסוגיות המרכזיות בו היא התנהגותה של נתניהו כלפי עובדי המעונות. בגין התנהגות זו כלפי נפתלי (אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה) ואחרים כבר הפסידה המדינה בתיק הראשון, תיק נפתלי. ערעורי הצדדים בתיק נפתלי על היבטים שונים בהכרעה טרם נדונו.

מינוי אלשיך מצטייר כשלב ראשון בתוכנית להקהיית עוקצן של החקירות נגד אנשי ציבור ונשותיהם. השלב השני, בקיץ, יהיה סיום כהונתו של ניצב מני יצחקי כראש אגף החקירות והמודיעין, בנימוק כפול – שלוש שנים בתפקידו (רק שני שלישים מאורך כהונת סגלוביץ') והגעתו לגיל הפרישה (מה שלא הפריע לארדן ולאלשיך לגייס אזרח קשיש ממנו כראש "חטיבת התודעה"). 

השלב השלישי: מינוי חיצוני, אולי כמו אלשיך מהשב"כ, לראש אח"ם (אגף חקירות ומודיעין), בטענה שאין במשטרה קצין בעל רקע וכישורים הולמים. טענה כזו השמיע כבר המפכ"ל הקודם, יוחנן דנינו, כשרצה להביא מהפרקליטות משפטן בכיר בעל יוקרה וניסיון שיתקבל בברכה אצל היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה, אבל לדנינו לא היו שיקולים זרים. קובעים ההקשר והמניעים גם בשלב הרביעי בתוכנית: הפרדת יחידת העל לחקירות "להב 433", הכוללת את יאח"ה, מאחריות ראש אח"ם והכפפתה במישרין למפכ"ל, כ״מחוז חקירות״.

שוב, אפשר למצוא לרעיון נימוקים ענייניים, אבל הנסיבות יסגירו את הסיבות. והשלב החמישי: המפכ״ל יורה ליאח"ה ולשאר יחידות החקירה להימנע מסיכום התיקים ולהעביר אותם כמות שהם לפרקליטות. הכל כדי שבבוא טיוטת שרה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לא תלווה אותה תהודה שלילית – והרי כיום די בבדיקה טרום־חקירתית כדי ליצור מראית עין המטה את הכף הציבורית נגד מי שעדיין לא הוגדר כחשוד ובוודאי לא כנאשם־בכוח.

אם יכחיש ארדן קיומה של תוכנית כזו, כדאי להאמין לו, ובמיוחד למהלכיו בחודשים הקרובים. אין דבר בעולם המטריד את נתניהו יותר מתיקי שרה; ייתכן באמת שלבו של השר לביטחון הפנים גס במצוקת מנהיגו. ואולי הוא פשוט רוצה לגייר את המשטרה. מעשה מצווה, אם הוא מתבצע ביד אמן, אלא שקצרצר ודקיק כחוד התער המרחק מברית המילה לסירוס.

לטור המלא באתר הארץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker