מודי'ס הותירה את דירוג האשראי של ישראל על כנו

החברה צופה כי המשק הישראלי יצמח השנה ב-2.9% ובשנה הבאה ב-3.3%

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

חברת דירוג האשראי הבינלאומי הנחשבת, מודי'ס, אישררה אתמול את דרוג האשראי של ישראל, הניצב ברמה של A1 יציב.

מוד'יס מעניקה דרוג אשראי גבוה יחסית לישראל זה מספר שנים. החברה מדגישה בכל דוחותיה כי אלמלא הבעיות הגיאו-פוליטיות של ישראל, דרוג האשראי שלה היה גבוה יותר. כך למשל, הסכם עם הפלסטינאים עשוי להעלות את הדרוג של ישראל.

מודיס, מודי'ס, אשראי, דירוג אשראי
מודי'סצילום: רויטרס

מודי'ס חולקת שבחים לכלכלת ישראל, אם כי היא גם מצביעה על נקודות החולשה שלה. לדעת חברת דרוג האשראי הגדולה, כלכלת ישראל הינה תחרותית, פתוחה וגמישה, ובעלת מודל צמיחה דינמי ויכולת התאוששות מהירה ממשברים ביטחוניים וכלכליים חוזרים ונשנים; הממשלה הישראלית מבצעת מדיניות כלכלית יעילה; החוב השנתי של ישראל נמוך בהשוואה בינלאומית; ישראל נהנית מבסיס נאמן ויציב של השקעות בינלאומיות ומקומיות; הצמיחה של ישראל מוטת יצוא הנתמך ע"י מגזר הייטק חזק, גדול ויעיל, הנהנה מרמת ההשכלה גבוהה של תושבי המדינה והשקעה גבוהה במחקר ופיתוח; ישראל התמודדה בצורה נאה עם המשבר הכלכלי והפיננסי הכל עולמי בזכות מדיניות פיסקאלית ומוניטארית נכונה; החוב המצטבר של המדינה גבוה אבל נמצא בהליך מתמיד של ירידה.

מודי'ס מציינת כי המערכת הפוליטית בישראל לא יציבה, וכי לישראל מערכת יחסים בעייתית עם שכניה הפלסטינאים והיא סובלת מאיומים ביטחוניים מאיראן וסוריה.

ביחס למתווה הגז, כותבת החברה כי אי ההסכמה בין הגורמים הפוליטיים והרגולטוריים השונים בישראל עלול להרחיק מהארץ משקיעים פוטנציאלים בתחום משאבי הטבע.

מודי'ס מעריכה כי המשק הישראלי יצמח השנה ב-2.9% (צמח ב-2015 ב-2.5%), כ-0.1% יותר מהערכות של בנק ישראל והאוצר שפורסמו השבוע. כלכלת ישראל תצמח ב-2017 ב-3.3%, גבוה מהערכת בנק ישראל - 3.0%.

החברה מעריכה כי האינפלציה במשק השנה (1.0% ב-2015) תהייה 0.6% בלבד וב-2017 תהייה גבוהה בהרבה, 1.5%, בתחום יעד האינפלציה השנתי של הממשלה (אינפלציה שנתית של 3.0%-1.0%).

מודי'ס מעריכה כי הגרעון בביצוע תקציב המדינה השנה (2.1% תוצר ב-2015) יהיה נמוך - 2.2% תוצר (יעד הממשלה 2.9%) - ויעמוד בשנה הבאה על 2.3% תוצר.

מוד'יס מעריכה כי ישראל תצליח להוריד את יחס החוב תוצר שלה מ-64.9% ב-2015 ל-64.5% השנה ול-64.0% בשנה הבאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום