אושרה בקריאה שלישית הצעת חוק נתוני אשראי

לפי החוק, בנק ישראל יקים וינהל מאגר של נתונים שיאפשרו לחברות דירוג להפיק דירוג אשראי ללקוחות במטרה לייצר תחרות בשוק האשראי למשקי הבית ולעסקים קטנים

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה
צבי זרחיה

מליאת הכנסת אישרה היום אחר הצהריים (ג') בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק נתוני אשראי. בקריאה שלישית תמכו 53 והתנגדו 5.

לפי החוק, בנק ישראל יקים וינהל מאגר של נתונים שיאפשרו לחברות דירוג להפיק דירוג אשראי ללקוחות במטרה לייצר תחרות בשוק האשראי למשקי הבית ולעסקים קטנים ולהוזיל את עלות האשראי.

החוק נועד להגביר את התחרות בשוק האשראי למשקי הבית, הרחבת הנגישות לאשראי, צמצום האפליה במתן אשראי והפערים הכלכליים ויצירת בסיס מידע לא מזוהה שישמש את בנק ישראל לביצוע תפקידיו. החוק יכנס לתוקפו בעוד כשנתיים והקמת המאגר צפויה להתבצע ביוני 2018.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), אמר כי  "השתכנענו שמדובר בחוק כלכלי מאוד חשוב ולמרות זאת מצאנו לנכון אל מול כל אלה שאנחנו מגידים "מודרי האשראי" שאין להם יכולת היום לקבל אשראי. הצלחנו בשיתוף פעולה עם שר האוצר לגרום לכך שתוקם קרן מיוחדת למודרים שתתחיל ב-50 מיליון שקל. אותם אנשים שירצו לחזור למעגל לאט לאט יוכלו לקחת הלוואות מהקרן".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (כולנו) אמרה כי "צריך להבין שלאותם 10% מודרי אשראי, חוק נתוני אשראי לא יעזורלאותם 10% באמת צריך לקרוא לזה חוק סיכוי אשראי. זה לא יעזור להם החוק הזה. החוק הזה, אבל, אמור לעזור לשכבה לא מבוטלת של אנשים, מעל אותו 10% מודרי אשראי".

ח"כ רועי פולקמן (כולנו) הסביר "החוק הזה, מהזווית שלנו, נוגע בשתי הנקודות המרכזיות, שהן אג'נדה מרכזית היום של שר האוצר: גם הנושא של צמצום פערים וגם הנושא של המאבק במונופולים ושיפור התחרותיות בשוק הפיננסים במדינת ישראל. המצב הקודם שבו המונופולים של האשראי רוכזו בשני בנקים גדולים במדינת ישראל זה אתגר גדול שמונח לפתחו של שר האוצר, שהבטיח להילחם בעניין הזה".

איילת נחמיאס ורביןצילום: זיו קורן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker