הסוף לחלוקת שקיות ניילון בחינם: חוק השקיות אושר בכנסת

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי: "אנחנו עושים היום צעד חשוב לשמירה על הסביבה, ובלי להכביד על יוקר המחיה" ■ עמותת צלול: "החוק מבורך, אך ללא יעדים וסנקציות - הציבור ישאר אדיש"

מליאת הכנסת אישרה אמש את חוק השקיות בקריאה שנייה ושלישית בכנסת. החוק מפסיק את החלוקה בחינם של שקיות ניילון ברשתות השיווק הגדולות, וקובע כי כל שקית תעלה 10 אגורות. מטרת החוק היא לצמצם את השימוש בשקיות ניילון מזהמות, כאשר כיום מחולקות בישראל יותר מ-2.2 מיליארד שקיות בשנה.

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי (כולנו), אמר אתמול: "אנחנו עושים צעד חשוב לשמירה על הסביבה, בלי להכביד על יוקר המחיה. אני שמח שהצלחנו להעביר את החוק לאחר שנים של דיונים, הודות ליו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם, ולחברי הכנסת שתמכו בחוק".

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי
השר להגנת הסביבה, אבי גבאיצילום: תומר אפלבאום

בחודשים האחרונים מקדם גבאי את החוק, שעבר בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת והגיע לדיון בוועדת הפנים לאחר שאושר להחיל עליו דין רציפות. על פי החוק, תיפסק לחלוטין חלוקה של שקיות נשיאה חד־פעמיות דקות (שעוביין פחות מ–20 מיקרון). בנוסף, רשתות השיווק הגדולות לא יורשו לחלק בחינם שקיות נשיאה חד־פעמיות גם אם הן עבות יותר, ויידרשו לגבות עבור כל שקית סכום שאינו נמוך מ–10 אגורות.

הכסף שייגבה על ידי רשתות השיווק עבור השקיות יועבר במלואו לקרן הניקיון של המשרד להגנת הסביבה, וישמש את המשרד לפרויקטים לצמצום זיהום האוויר ברחבי המדינה, ולמאמצי שיווק והסברה בנוגע לחוק החדש.

החוק אמור להיכנס לתוקף עד 1 בינואר 2017. במקביל, ייקבעו יעדים לחוק במטרה לעקוב אחר יישומו. כמו כן, החוק מאפשר לשר להגנת הסביבה להרחיב אותו לכלל בתי העסק, ולהעלות את מחיר השקית לצרכנים.

70% מהציבור תומכים

כיום מוציאות רשתות השיווק יותר מ–88 מיליון שקל בשנה על חלוקת שקיות נשיאה מניילון - סכום שמגולגל אל הצרכן דרך מחירי המוצרים. המהלך שמקדם המשרד יוביל לשינוי המצב, כך שכל לקוח יישא בעלויות השקיות לפי היקף הצריכה שלו.
מסקרים שערך המשרד עולה כי יותר מ–70% מהציבור תומכים בהפסקת חלוקת שקיות הניילון בחינם. ישראלי ממוצע צורך כ–275 שקיות כאלה בשנה. חלק גדול מהשקיות מביאות לפגיעה בשטחים פתוחים ולזיהום המרחב העירוני, שמורות הטבע, חופי הים ואת הים עצמו.

מעמותת צלול נמסר: "העמותה נאבקת כבר שנים, יחד עם המועצה לישראל יפה, לצמצום השימוש בשקיות המזהמות. הבנו שכדי לשנות הרגלים צריך חוק אמיץ ובלתי מתפשר, שיגרום לישראלים לקחת פחות שקיות במרכולים - אך זהו לא החוק שעבר אתמול בוועדה, שקובע כי כל שקית תעלה 10 אגורות בלבד, ללא יעדים או סנקציות. נדמה שהחוק נוסח כדי לעבור בכנסת בקלות, וישאיר את הציבור אדיש".
עמית ברכה, מנכ"ל עמותת אדם טבע ודין, מסר: "כל הרעיון של חוק השקיות הוא שהציבור לא יסבול מנטל המס, כי הוא ישנה את התנהגותו ויפסיק לצרוך שקיות. היטל של 10 אגורות לשקית לא ישנה דפוסי צריכה - כך שבפועל, החוק של גבאי יהפוך למס על הציבור, ללא תועלת סביבתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ