יוג'ין קנדל: להשאיר את מכון וולקני בבית דגן - ולחזק אותו

קנדל מציע להיפתר משטחי פרדסים של המכון לטובת נדל''ן למגורים ולהעביר אליו חברות, חוקרי אקדמיה ואת הפקולטה לחקלאות ■ "את הצפון אפשר לחזק בדרכים אחרות"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ראש המועצה הלאומית לכלכלה לשעבר, יוג'ין קנדל, תומך בעמדת עובדי מכון וולקני המתנגדים להעתקת המכון מבית דגן לגליל. לדבריו, יש לחזק את המכון, להעתיק אליו את הפקולטה לחקלאות מרחובות, ולתגבר אותו בחוקרים ממכון ויצמן, אוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת בר אילן, העוסקים בתחומים משיקים. עוד הוא טוען כי יש להעביר למתחם המכון בבית דגן חברות העוסקות בתחום ולפתח אשכול (קלסטר) חקלאי כולל.

את יוזמת ההעתקה מוביל שר החקלאות, אורי אריאל. לדברי מקורבים למשרד החקלאות, בימים אלה שוקדים במשרדי ראש הממשלה, החקלאות, והנגב והגליל, על הצעת החלטה שתובא לאישור הממשלה בנושא. על פי הנוסח המתגבש, המעבר יתפרס על פני כעשור.

יוג'ין קנדל
יוג'ין קנדלצילום: תומר אפלבאום

עובדי משרד החקלאות טוענים כי לא מדובר בהעברה, אלא בסגירת המרכז ופתיחת מכון קטן יותר, ואילו בממשלה מכחישים, ואומרים שיוקם מכון רחב יותר בגליל.

קנדל גיבש ב-2012 דו''ח על החשיבות של המחקר והפיתוח (מו''פ) החקלאי כמנוע צמיחה נוסף של התעשייה הישראלית בעולם. באותו זמן לא נבחן המעבר לגליל, כך שהמחקר לא התייחס כלל לחלופה. היום אמר קנדל ל-TheMarker, כי ניתן לפנות שטחי פרדסים של המכון במרכז לטובת נדל''ן למגורים, ושטחים נוספים ברחובות לאותה מטרה, כאשר הפקולטה לחקלאות תעבור לבית דגן, במסוך למכון.

"מכל מה שאנחנו יודעים בעולם על יצירת קלסטרים של חדשנות ומצוינות, צריך הרבה מאוד אנשים שעובדים באותו תחום באותו מקום, כדי למנף את הפוטנציאל", אמר קנדל. "רצינו למנף את מכון וולקני ולשים שם את הפקולטה לחקלאות וחברות שעוסקות בתחום", הוסיף.

מכון וולקני בית דגן
קנדל: "אני לא חושב שצריך להקריב עכשיו 10 שנים של מו''פ חקלאי, שיכול להביא לכלכלת ישראל המון משאבים"צילום: אייל טואג

לטענתו, "לממשלה יש שתי מטרות - לחזק את הצפון, ולנצל את הנכס הגדול מאוד של מו''פ חקלאי. לא כדאי לבצע את האחת על חשבון השנייה, אלא לממש את שתיהן במקביל".

לגבי יצירת אשכול חקלאי בבית דגן אמר קנדל כי מדובר בתהליך דומה לזה שהוביל ליצירת אשכול סייבר בדרום, הכולל אוניברסיטה, צבא וחברות עסקיות. "צריך לעשות את אותו הדבר בבית דגן", אמר. "השטח בבית דגן לא מנוצל בצורה מיטבית. אפשר לשחרר חלק מקרקעות הפרדסים בבית דגן לבניה, להעביר לשם את הפקולטה לחקלאות מרחובות, וכך לשחרר קרקעות גם ברחובות. הייתי מביא לבית דגן גם חוקרי חקלאות ממכון ויצמן, אוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת בר אילן", הוסיף.

"את הצפון אפשר לחזק בדרכים אחרות. ישנה תכנית שמשרד הכלכלה החל לפתח לצפון. אני לא חושב שצריך להקריב עכשיו 10 שנים של מו''פ חקלאי, שיכול להביא לכלכלת ישראל המון משאבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker