חשיפה

תקלה חמורה במכרז תעש: אחת ממעריכות השווי של תעש, פרומתאוס, עבדה עבור אלביט

מקורבים למכרז טוענים כי מעריכת השווי השנייה, פאהן קנה, ביצעה את הערכת השווי לתעש בזמן ששימשה כיועצת הפרטה להנהלת תעש ■ במקביל, לאור בדיקת היועמ''ש עשוי ניהול המכרז לעבור מיוגב לבכיר אחר

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
אורה קורן

פרומתיאוס, אחת משתי החברות שביצעו הערכת שווי לתעש עבור רשות החברות הממשלתיות, עבדה עבור אלביט מערכות. חשיפת הקשר עם אלביט התרחשה באקראי בעקבות שאלתה של החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי בויאנג'ו, האם למעריכות השווי נקבעה תקופת צינון לעבודה עם אלביט לאחר המכרז. זאת, כדי למנוע מצב של הערכת חסר לממשלה תמורת עבודה במיליוני שקלים לאחר מכן באלביט.

התברר, כי פרומתיאוס מבצעת עבודה מול חברת בת של אלביט, אם כי בהיקף כספי קטן. כתוצאה מכך החליטה ועדת המכרזים לבטל את הערכת השווי של אלביט ולבקש הערכת שווי נוספת. ככל הידוע, טרם יצאה בקשה להערכת שווי מחברה חדשה. לגבי החברה הנוספת שנתנה הערכת שווי לתעש, פאהן-קנה, טרם התקבלה תשובה מרשות החברות הממשלתיות לגבי הקשרים של החברה עם אלביט או אם יש לה תקופת צינון מול אלביט.

מפעל תע"ש
מפעל תע"שצילום: תע"ש

נודע, כי ניגוד עניינים נוסף נחשף בעבודת מעריכת השווי השנייה, פאהן קנה. על פי מקורות מקורבים למכרז, בזמן בו ביצעה החברה את הערכת השווי לתעש, היא שימשה יועצת הפרטה להנהלת תעש.

ישיבת ועדת המיכרזים שנועדה להיום בוטלה, ככל הנראה, על ידי מנכ''ל משרד האוצר, שי באב''ד. במשרד האוצר לא מוכנים שמנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, העומד בראש ועדת המכרזים, ימשיך את המיכרז כל עוד שמו לא נוקה לחלוטין על ידי היועץ המשפטי לממשלה. היועץ המשפטי בודק חשדות לכאורה לניגוד עניינים במכרז תעש ובהקשרים נוספים של פעילות רשות החברות הממשלתיות.

החלופות העומדות בפני משרד האוצר הן המשך הקפאת המכרז עד להבהרת מצבו של יוגב, ביטול המכרז או הקפאה עד לקבלת הערכת שווי חדשה והעברת ניהול המשא ומתן לגורם בכיר אחר במשרד האוצר - אם שמו של יוגב לא ינוקה מכל רבב עד לקבלתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker