מרד מסים במדינת ישראל? זה אפשרי

הגיע הזמן שגם אזרחים מהשורה ייהנו מהטבות המס של הטייקונים ■ הצטרפו אליי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעלים של בית קפה בעיירה בבריטניה שילם 21% מס על רווחיו, שהסתכמו ב-31 אלף פאונד. הוא גילה שפייסבוק המגלגלת סכומי עתק, לעומת זאת, שילמה באותה שנה 4,327 פאונד בלבד הודות לרישומה במקלטי מס.

במקום להסתפק בכתיבת סטטוסים כועסים, בעלי העסקים בעיירה נפגשו עם יועצי מס וגיבשו תוכנית המזכירה מאוד את זו של התאגידים הגדולים. עסקי העיירה, כך סיפרה לימור טבת, התקבצו תחת חברת-אם אחת שהתאגדה במקלט מס מחוץ לבריטניה.

אישה מתעסקת עם ניירת וביורוקרטיה
אילוסטרציהצילום: ללא קרדיט

אז הצעתי לעצמאים בישראל להתאגד ולארגן "תרגיל עידן עופר" משלנו – או כל רעיון אחר שרואה חשבון ממולח יצליח לגייר ולהתאים למציאות המשפטית שלנו. ההיענות היתה יוצאת דופן. אלפי אנשים תמכו ברעיון למרד מסים חוקי.

מרד מסים חוקי בישראל

חשוב להדגיש: הרעיון לא נולד מרצון להימנע ממס. לא. הוא נולד מזעם עמוק על התנהלות השלטון בשנים האחרונות.

חשבו על זה: למה שנשלם מס אם יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, ויושב ראש ועדת הכספים, משה גפני, פועלים נמרצות, בכבודם ובעצמם, להכחדת "רפורמת ההון השחור"? רפורמה שמקדם האוצר ונועדה להקשות על מעלימי מס. אדלשטיין וגפני מונעים מהמדינה לגבות מסים צודקים ממי שמצפצפים עליה, בלי להציע תחליף. אז למה שאנחנו נשלם?

קראו את דו"ח מבקר המדינה מ-2014. המדינה אפילו לא יודעת כמה מס היא אמורה לגבות מגופי הכשרות הפרטיים, מחצרות המקובלים והרבנים – ולכן כמעט שלא ממסה אותם. רוב פעילותם היא "בשחור". חצר של מקובל אחד הכניסה 667 מיליון שקל והרב הסכים "לעשות טובה" לרשות (כך ממש) ולשלם 20 מיליון שקל מס - 3%. אז למה שאנחנו נשלם?

הממשלה, שמעלימה עין מהגורמים האלו, היא אותה ממשלה שמאפשרת למשפחת עופר להרוויח מיליארדים תוך ייבוש ים המלח וזיהום מפרץ חיפה, ולשלם על כך מס בסך 100 אלף שקל - פחות מ-1%. אז למה שאנחנו נשלם?

למה שבכלל נסכים להזרים את הכספים שהרווחנו בזיעת אפנו ומקלדתנו לביצת הגירעון העצום של חברת החשמל, אם הממשלה אינה עושה דבר כדי לצמצם אותו? נהפוך הוא, היא מאפשרת לחברת החשמל להמשיך לשלם שכר מופרז לעובדיה. זו לא בעיה חדשה, בלשון המעטה. אז למה לכל הרוחות שאנחנו נתקצב אותו?

למה שנפרנס במסינו עובדי מדינה שזוכים ל"מיגונית" תעסוקתית? מדוע שנממן שכר לעובדים, שבלי קשר למה שיעשו בעבודה או אם בכלל יגיעו לעבודה, ההסתדרות והקביעות יגנו עליהם? מדוע לממן עובדים שזוכים לבונוסים בלי קשר לתפוקה? למה שנכתוב צ'ק לחגיגה שאיננו שותפים לה? המכרזים תפורים, ראש הממשלה בכבודו ובעצמו מבטל את ועדות האיתור והמינויים הפוליטיים הולכים ומתרבים.

נתניהו בישיבת ממשלה
נתניהו בישיבת ממשלה צילום: אמיל סלמן

תגידו – כי תשלום מס הוא חלק מהחוק

נכון. אבל החוק – גם תפור. הפוליטיקאים מפילים שוב ושוב הצעות מתבקשות: הגבלת כהונת ראש הממשלה, הגנה על חושפי שחיתויות, שקיפות בסיסית.

אחרים נקנו בכסף, כפי שגילינו בפרשת אמנון כהן מש"ס. כמה חוקים כאלו ישנם? לכו תדעו. הפוליטיקאים הפילו כל הצעה לחשיפת מנגנון קבלת ההחלטות. אגב, איך ייתכן שכהן איננו בכלא אבל כשתשכחו להזין קבלה יוצא נגדכם צו יציאה מהארץ?

נכון, תמיד יהיו עוולות ושום מערכת אינה מושלמת. אבל הפוליטיקאים הישראלים משרתים שנים רבות מדי בעיקר את עצמם. עד כדי כך, שמחירי הדיור עלו בשמונה השנים האחרונות בישראל ב-50% יותר מאשר בעולם המערבי כולו. התרבות המשטרתית כל כך מושחתת, עד שלאחרונה הסתבר שבכירים ביטלו לעצמם דו"חות וכתבי אישום בגין מהירות מופרזת. למה? בטענה שהיו בפעילות מבצעית שמעולם לא היתה. למערכת החינוך נכנסים אנשים טובים ומיד בורחים.

האם אני רוצה לשלם מסים כחוק במדינה כזו?

התשובה לשאלה זו היא כן. אנרכיה אינה התשובה. אמשיך לשלם קנסות, ואתגייס למילואים ואעשה כל מה שאוכל למען המדינה – כי זה ביתי. אני אוהב את המדינה וסולד מסיסמאות כמו "תשאלו מה אתם יכולים לעשות למדינה בחזרה".

אני גם מכבד את הכרעת הבוחר, אלא שהיא הובילה למערכת מס מחוררת שאין סיבה שגם אחד העם לא יהנה ממנה, לא פחות מעידן עופר. הרי פטור ממס ניתן למי שמועיל לכלכלה או למי שיכול להעביר את עסקיו מכאן. הבה נאותת יחד למדינה שגם אנו יכולים לעבור, גם אנו מועילים לכלכלה ועד שהפרצות האלו לא ייסגרו – הן ישמשו גם אותנו, בדיוק כפי ששימשו את נתניהו שפתח חשבון במקלט המס באי ג'רזי.

המיסוי – כלי נהדר להגברת הצדק

"תשלום מסים הוא אחת הדרכים שבהן אנשים שוחרי-טוב בדרך כלל משתפים פעולה בביצוע עוולות", אמר מרדן המסים הנרי דייויד תורו. אני דווקא לא חושב כמוהו. מנגנון המס הוא כלי נהדר להגברת הצדק. זה צינור החמצן לקופה המשותפת שלנו, אבל בישראל הוא מתפקד הפוך.

כפי שראיתם, הוא לוקח בעיקר מהעניים ומפנק את העשירים והמקורבים. אין פה מס על ירושות ענק. אין מס אמתי על משכירי דירות. יש, לעומת זאת, העלמת עין שיטתית מגופים רבים ושונים – חצרות רבנים, חברת "טבע" שזכתה להטבת מס של 12 מיליארד שקל, פייסבוק וגוגל שחיסלו את ענף הפרסום המקומי תוך חלוקת חשבוניות שעליהן מופיע דגל אירלנד – והכל לפי חוק.

ההטבות מחולקות בפועל לטייקונים שעושקים את אוצרות הטבע שלנו, לחברות ששוברות שווקים מקומיים ולאמידים שמצליחים לבצע תכנוני מס אגרסיביים. 

הנה מהות הרעיון

בואו נשתמש בכלים של הטייקונים – נגדם. נמצא יחד פרצת מס וננצל אותה. אני לא יודע אם הדרך המתאימה היא התאגדות ורישום בחו"ל של עסקים לא פיזיים (למשל, בעלי אתרים) או דרך אחרת. אבל אני בטוח שנוכל להעיר כך את מי שצריך להתעורר.

הצעד שאני קורא לכם לבצע איתי אינו נגד מדינת ישראל אלא נגד ממשלת ישראל. ממשלה ששכחה אותנו. אני זקוק לעצמאים, רואי חשבון מיומנים, אנשים שגרים בחו"ל ועוד. מי שירצה להצטרף (כאן) יוכל כמובן לתרום את הכספים שייחסכו. אבל אנחנו נחליט לאן להזרימם. עד שהממשלה תחסום את פרצות המס, כמובן, וכולם יתחילו לשלם בצורה הוגנת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker