ציר יחימוביץ'-כחלון: השותפות המפתיעה והאם נתניהו צריך לחשוש

אתמול העריכו בכנסת כי התחיל להיווצר ציר פוליטי חדש ומעניין, שכדאי יהיה לעקוב אחריו בחודשים הקרובים

מוטי בסוק

התרוממות רוח וחגיגה כמו שהיתה אתמול (ד') אחרי הצהריים בוועדת הכספים של הכנסת, לקראת סיום הדיון על החוק המגביל את שכר הבכירים בחברות הפיננסיות, כבר לא נראתה שנים ארוכות. ההחלטה התקבלה פה אחד - ללא נמנעים ומתנגדים - במחיאות כפיים מקיר לקיר, קואליציה ואופוזיציה. חתני השמחה העיקריים היו יו"ר ועדת הכספים, משה גפני (יהדות התורה), חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), וגם שר שאינו חבר כנסת, שהשתתף ולא השתתף בדיון אתמול, משה כחלון (כולנו).

אתמול אחרי 11:10, כשהדיון בוועדת הכספים נקלע למבוי סתום, ניסו כמה ח"כים בוועדה להתקשר לכחלון. הם לא השיגו אותו. מי שכן השיגה אותו היתה דווקא יחימוביץ'. לפי אחת הגרסאות, כחלון היה בישיבה סגורה. הישיבה הסתיימה לפני הזמן, ויחימוביץ' טילפנה אליו בדיוק כשהפגישה הסתיימה. כך או כך, העובדה היבשה היא שיחימוביץ' היתה היחידה שהשר ענה לה.

שלי יחימוביץ' בטלפון עם שר האוצר
שלי יחימוביץ' בטלפון עם שר האוצרצילום: אמיל סלמן

יחימוביץ' מנסה כבר שש שנים, ללא לאות, לדחוף הצעת חוק דומה מאוד, אולי אפילו זהה, לזאת שהתקבלה אתמול. בעבר השותף שלה לדרך הזאת היה חיים כץ מהליכוד, כיום שר הרווחה. אתמול עודד אותה כץ במלים חמות מאוד. בשיחה עם כחלון, אמרה לו יחימוביץ' כי החוק שהציע - להגביל את שכר הבכירים ל-2.5 מיליון שקל בשנה - חסר מאוד, עד שנהפך ללא רלוונטי. אם תבוא לקראת הוועדה - הוועדה תבוא לקראתך. כחלון השיב בחיוב. יחימוביץ' חזרה לישיבת ועדת הכספים והעבירה את הטלפון לגפני.

עוד שותפים מרכזיים לחגיגה בוועדת הכספים אתמול היו מרכזי הקואליציה והאופוזיציה בוועדה, מיקי מכלוף זוהר (הליכוד) ואראל מרגלית (המחנה הציוני), בדרך כלל שני יריבים, אתמול שותפים. בשיחה סגורה עם מקורבים אתמול אמר כחלון: "בשביל חוקים כאלה הקמתי את כולנו".

ומי לא היה שותף לחגיגה אתמול? קודם כל וראשית לכל, יו"ר מפלגת העבודה, יצחק (בוז'י) הרצוג. חוץ ממנו, גם סיעות הבית היהודי של נפתלי בנט ואיילת שקד, וישראל ביתנו של אביגדור ליברמן, לא היו שותפות. נושאים חברתיים־כלכליים אינם עומדים בראש מעייניהן.

ליחימוביץ' יחסים טובים וארוכי שנים עם גפני. אתמול העריכו בכנסת כי התחיל להיווצר ציר פוליטי חדש ומעניין, שכדאי יהיה לעקוב אחריו בשבועות ובחודשים הקרובים - ציר כחלון־יחימוביץ'. ציר חברתי. אף שכחלון מגדיר את יחימוביץ' כסוציאל־דמוקרטית ואומר שהוא לא מחזיק בעמדות כאלה, בנושאים כלכליים־חברתיים העמדות שלהם דומות מאוד, ובעתיד הקרוב שיתוף הפעולה ביניהם צפוי להתרחב.

יחימוביץ' וכחלון
יחימוביץ' וכחלוןצילום: עופר וקנין

האם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, המוכר בחוגים הפוליטיים כפרנואיד, צריך לחשוש? התשובה מתחלקת לשניים — הטווח הקצר והטווח הארוך יותר. בטווח הקצר, נתניהו לא צריך לחשוש. להפך. כחלון, כדי לחזק את הקואליציה, עובד בשבילו. בנוסף, נתניהו ממוקד כרגע באישורו של תקציב דו־שנתי ב–2017–2018, ומתערב פחות בנושאים כלכליים אחרים.

שר האוצר חותר כבר זמן רב לצרף את מפלגת העבודה לממשלה, מה שיעביר אותו מהקצה השמאלי של הקואליציה למרכז שלה. הנושא עולה בשיחות שכחלון מקיים עם הרצוג לעתים מזומנות, וגם נתניהו לוחץ על הרצוג להצטרף לקואליציה. הרצוג טוען שאינו מתכוון לחצות את הקווים. יחימוביץ', למותר לציין, מסתייגת ממהלך כזה.

בטווח הארוך יותר, צירוף הכוחות הרצוג־כחלון, ייתכן גם עם יש עתיד של יאיר לפיד, בוודאי שאינו אהוד, אם להשתמש בלשון המעטה, על משפחת נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker