נתניהו חושף את תלוש השכר: כמה נשאר לו מ-49 אלף שקל?

התלוש מגלה כי נתניהו שילם מס הכנסה בסכום של 21.6 אלף שקל, ביטוח לאומי - 2,652 שקל וביטוח בריאות - 2,054 שקל

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

ראש הממשלה בנימין נתניהו פירסם היום (ג') בדף הפייסבוק שלו, לדבריו לאחר שקיבל מספר פניות (לא מצוין של מי), את תלוש השכר שלו לחודש פברואר. מהתלוש עולה כי שכרו ברוטו של נתניהו בפברואר היה 48,815 שקל וכי שכרו נטו (הסכום בחשבון הבנק הפרטי של רה"מ או החשבון המשותף לו ולאשתו בבנק) היה 17,645 שקל, לא כולל הכספים של נתניהו שהופרשו עבורו ע"י המדינה לקרן ההשתלמות ולקופת הגמל הפרטיות שלו.

מתלוש המשכורת עולה כי ראש הממשלה שילם בפברואר מס הכנסה (נשיא המדינה פטור מתשלום מס הכנסה) 21,572 שקל (שיעור המס השולי של רה"מ 48%); ביטוח לאומי 2,652 שקל; ומס בריאות בגובה של 2,054 שקל. ממשכורתו של ראש הממשלה הועברו 1,187 שקל לקרן ההשתלמות הפרטית שלו, וכן 2,374 שקל לקופת הגמל שלו. שני הסכומים האחרונים הם חלק מחשבון החיסכון ארוך הטווח של ראש הממשלה ובכל מקרה הם כספים השיכים לו.

עם זאת צריך לזכור כי לראש הממשלה ואשתו אין כמעט הוצאות, שכן המדינה מממנת את כל הוצאות הדירה ומשק הבית שלהם, כולל מזון וכיבודים (לאחרונה נדחתה תביעתו של ראש הממשלה כי המדינה תממן עבורו גם את ההוצאות המזון לכלבה שלו, קאיה), כולל תיקונים, כולל כל או הרוב המוחלט של הוצאות ראש הממשלה ואשתו על ביגוד, על מכשור, על נסיעות לחו"ל ועל הוצאות נסיעה בארץ.

עניין נוסף, חשוב לא פחות: כדי לדעת באמת מה המשכורת נטו של ראש הממשלה לא מספיק לראות תלוש השכר שלו לחודש בודד, אלא יש לראות רצף של תלושים, עדיף שנה שלמה.

בלשכת רה"מ ציינו כי השכר נטו של נתניהו בינואר היה דומה לשכר נטו בפברואר, אפילו מעט נמוך יותר, 17,546 שקל, והוסיפו כי הזקיפה של רה"מ לצורכי מס, בגין הרכב שהממשלה מעמידה לרשותו, גבוהה במיוחד, 12,440 שקל לחודש. בלשכה ציינו כי מחד גיסא המדינה דורשת כי ראש הממשלה ייסע ברכב מיוחד, משוריין, וכי מאידך גיסא היא משיתה על רה"מ את כל העלות הגבוהה במיוחד של הרכב. הודגש כי הנשיא לא נושא בהוצאות רכב השרד שהמדינה מעמידה לרשותו וראש האופוזיציה נהנה מפטור על כ-70% מהוצאות הרכב שהמדינה מעמידה לרשותו. 

"לשנות את תיק ההשקעות"

בצעד חריג, ביקש באחרונה נתניהו מהוועדה למתן היתרים במשרד מבקר המדינה, לשנות את תיק ההשקעות שלו בישראל ובחו"ל. הבקשה אושרה, גם כן באופן חריג, על ידי המבקר והוועדה. הבקשה נחשפה בחדשות ערוץ 10.

לפי החוק, תיק ההשקעות של ראש הממשלה, שרים, סגני שרים ושל בני משפחותיהם מוחזק ומנוהל 60 יום מאז נבחרו לתפקידם על ידי חברות נאמנות ציבוריות בלתי תלויות. החברות מנהלת אותן ב"נאמנות עיוורת". משמעות הדבר כי ראש הממשלה, השרים וסגני השרים מנועים מלטפל אישית בתיק, כלומר לקנות ולמכור מניות, לפי המצב במשק, לפי הערכותיהם האישיות ולפי צרכיהם האישיים.

הוועדה למתן היתרים במשרד מבקר המדינה קיבלה את בקשת נתניהו בין השאר בהתחשב בעובדה כי לא שינה את תיק ההשקעות מאז אפריל 2009, אז החל בשרשת של שלוש קדנציות בתפקיד רה"מ.

נתניהו הגיש בקשה דומה למבקר המדינה בעניין  תיק ההשקעות שלו, באוגוסט 2012. גם אז הבקשה אושרה. בהמשך חזר בו נתניהו מהבקשה מחשש לתגובת הציבור.

לא ידוע מה היקף תיק הנכסים של נתניהו, כיצד הוא מורכב, (מניות, אג"חים, מטבע זר), היכן הוא מושקע, ומה היה טיב השינויים שראש הממשלה ביצע בתיק.

ב-2014 נחשף כי בשנים 2003-1999 ניהל נתניהו חשבון בנק במקלט מס, בבנק אוף סקוטלנד, באי גרז'י, אחד מאיי התעלה הבריטית. בסוף 2002 וב-2003 היה נתניהו שר בממשלת ישראל. נתניהו טען אז כי מ-2003 החשבון כבר לא היה פעיל. שיעור המס באי גרז'י היה 0%.

ב-2013 טען העיתון האמריקאי הנפוץ "פורבס" כי נתניהו הוא הפוליטיקאי השישי הכי עשיר בישראל. הונו הוערך אז ב-41 מיליון שקל.

"בכסף הזה אין שלום. מקסימום ביטחון" - צפו במערכון של החמישייה הקאמרית:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker