בעקבות ההתנגדות להעלאת בני הפלשמורה: גפני מאיים לבטל את הנומרטור

גפני: "לפי הנומרטור, אי אפשר היה להקים את מדינת ישראל"

צבי זרחיה
צבי זרחיה

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), מגבש חוק לביטול הנומרטור. זאת, לדבריו, משום שהתברר כי בעקבות כינון הנומרטור לא ניתן להעלות את היהודים מאתיופיה. גפני אמר כי בדברי ההסבר להצעה ייכתב כי "לפי הנומרטור, אי אפשר היה להקים את מדינת ישראל". האוצר צפוי להתנגד להצעה.

גפני, שיש לו חילוקי דעות קשים עם אגף התקציבים בין היתר לנוכח העובדה שהאגף תמך בהעברתה לועדת החוקה ולא לוועדת הכספים של הצעת החוק למלחמה בהון השחור, אומר כי הנומרטור גורם לכך שמשרד האוצר יחליט בכל עת אם יש או אין כסף לבצע פרויקטים. הוא סבור שאי־אפשר יהיה ליישם החלטות לפני שיימצאו להן מקורות תקציבים.

בני הפלשמורה באתיופיהצילום: אנשיל פפר

במסגרת חוק ההסדרים אישרה הכנסת סעיף להקמתו של נומרטור, המחייב את הממשלה להציג את סך התחייבויותיה התקציביות העתידיות כתוצאה מהחלטות מהחלטות שקיבלה, חקיקה ממשלתית או חקיקה פרטית. הנומרטור נועד למנוע מצב שבו הממשלה מקבלת על עצמה התחייבויות תקציביות בלי להתייחס להשפעתן הצפויה על התקציב בראייה רב־שנתית ולחובה לעמוד בהגבלות תקציביות, כגון תקרת ההוצאה בתקציב, הקובעת שיעור מרבי להגדלתו בין שנות תקציב. לאור זאת, במשרד האוצר טוענים כי יש להציג מסגרת תקציבית לצורך מימון ההחלטה על העלאת בני הפלשמורה. לפי הערכת המשרד, עלות העלאתם לישראל של 8,000–9,000 בני הפלשמורה בחמש שנים היא כ–2 מיליארד שקל. עם זאת, יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), המוביל את המהלך להעלאת בני הפלשמורה לישראל יחד עם יו"ר ועדת הקליטה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד), מעריך כי העלות להעלאת 2,500 משפחות בשנה היא 50–100 מיליון שקל בשנה בלבד.

במשרד האוצר הסבירו כי מכיווון שהעולים מאתיופיה מקבלים סל קליטה וסיוע במשכנתאות לרכישת דירות, צריך להקצות לכך תקציב גם ב–2017–2018. סמנכ"ל משרד ראש הממשלה, אודי פרוור, הציע ביום שני בישיבה משותפת של ועדות הפנים והקליטה להעלות בשלב ראשון רק 500 מבני פלשמורה. הצעתו נדחתה בתקיפות על ידי הח"כים.

אמסלם ונגוסה נעדרו מיום שני אחר הצהריים בהצבעות במליאת הכנסת במחאה על העיכוב בהעלאת בני הפלשמורה, למורת רוחם של בכירים בקואליציה. הם הודיעו שלא ישתתפו בהצבעות במליאה עד שלא ימצאו המקורות הכספיים להעלאת בני הפלשמורה. אתמול נועד אמסלם עם שר האוצר, משה כחלון, בניסיון לפתור את העניין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker