בנק ישראל מודאג מעליית מחירי הדירות: "הסיכונים בשוק נותרו גבוהים"

חברי הוועדה המוניטארית: "הציבור מוסיף ליטול משכנתאות חדשות בקצב גבוה, אף שהריבית הריאלית על המשכנתאות נמצאת במגמת עלייה"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הוועדה המוניטארית של בנק ישראל הביעה בסוף פברואר, בדיונים על הריבית במשק בחודש מארס, דאגה מקצב העלייה של מחירי הדירות. חבריה אמרו כי הציבור מוסיף ליטול משכנתאות חדשות בקצב גבוה, אף שהריבית הריאלית על המשכנתאות נמצאת במגמת עלייה בחודשים האחרונים. לדעת חברי הוועדה, הסיכונים הגלומים בשוק הדיור נותרו גבוהים.

חברי הוועדה הסכימו כי רמת הריבית הנוכחית במשק, 0.1%, תואמת את סביבת האינפלציה הנמוכה, את הפעילות המקומית ואת המצב בעולם ובפרט את המדיניות המוניטארית המרחיבה במשקים המובילים בעולם. לדעתם הריבית הנוכחית תומכת בהחזרת האינפלציה בישראל ליעדה, אינפלציה שנתית של 3%-1%. חברי הוועדה העריכו כי לנוכח הסחר העולמי הנחלש והסיכונים לצמיחה בישראל, ולנוכח הזמן שיחלוף עד לחזרת האינפלציה לתחום היעד, המדיניות המוניטארית בישראל תיוותר מרחיבה לאורך זמן רב. בסיום הדיון הוחלט, פה אחד, להותיר את ריבית הבסיס במשק בחודש מארס ללא שינוי, ברמה של 0.1%.

חברי הוועדה ציינו כי האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים שלילית בעיקר בשל ההשפעות הישירות והעקיפות של הירידה במחירי האנרגיה, ובשל צעדים בעלי אופי חד-פעמי שיזמה הממשלה, הפחתות מחירים והפחתת מע"מ. צוין כי מגמת העלייה בשכר צפויה לתמוך בחזרה הדרגתית של האינפלציה לטווח היעד. הודגש כי האינדיקטורים שפורסמו לאחרונה מעידים על שיפור בפעילות המשק ברבעון הרביעי של 2015.

בשונה מהרכב הצמיחה בשלושת הרבעונים הראשונים של 2015, ברבעון האחרון של אותה שנה ניכרת צמיחה בהשקעה, בייצוא ובצריכה הציבורית. מאידך חל קיפאון בצריכה השוטפת. חברי הוועדה העריכו כי הצריכה הציבורית עשויה לתמוך בצמיחה בתקופה הקרובה. הודגשה איתנותו של שוק העבודה, המתבטאת ברמה הגבוהה של התעסוקה ובעלייה בשכר. בהסתכלות קדימה העריכו חברי הוועדה כי הסיכון המשמעותי ביותר נשקף לפעילות המקומית מההתרחשויות בכלכלה העולמית בעיקר דרך היצוא.

זוגות בייעוץ משכנתאות
זוגות בייעוץ משכנתאותצילום: מוטי קמחי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker