מרד בכנסת: "אם הבן של נתניהו היה באתיופיה - הוא היה כאן כבר אתמול"

סערה בכנסת נוכח סירוב האוצר לתקצב את העלאת בני הפלשמורה, שנחשף הבוקר ב-TheMarker ■ הח"כים אמסלם ונגוסה מאיימים לא להשתתף בהצבעות במליאה אם לא יוקצה תקציב לקליטתם עוד ב-2016

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

"משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר יפעלו להכנסה מהירה לישראל של בני הפלשמורה הזקוקים יותר לאיחוד משפחות, כמו קשישים בודדים וחולים, ככלל שהדבר יידרש, עד ל-500 איש. לגבי האחרים, איננו יכולים לפעול בניגוד לחוק" - כך הודיע היום (ב') אודי פרוור, סמנכ"ל לנושאי ממשל וחברה במשרד רה"מ, בישיבה משותפת של ועדת הפנים וועדת העליה, הקליטה והתפוצות.

פרוור הוסיף כי "חוק הנומרטור חל על אגף תקציבים כמו על משרד רה"מ, והדבר צריך לבוא לידי ביטוי במסגרת תוכנית התקציב לשנת 2017, וכן לשנים 2018-2010. מדובר בתיקון לא גדול שאפשר לעשות בלי להפוך את סדרי התקציב לשנים הבאות. הכוונה היא להביא את כל הנושא לקראת הדיון בתקציב 2017. רצינו קודם כל להביא את אלו שלא יכולים לחכות".

ח"כ אברהם נגוסהצילום: אוליבייה פיטוסי

הבוקר נחשף ב-TheMarker כי משרד האוצר מסרב להקצות כספים ליישום החלטת הממשלה מנובמבר 2015 על העלאת בני הפלשומורה מאתיופיה לישראל - בנימוק שהנומרטור, המנגנון שנקבע בחוק ההסדרים ומחייב מציאת מקור תקציבי לכל התחייבות תקציבית עתידת של הממשלה, אינו מאפשר זאת.

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ דודי אמסלם (ליכוד), ויו"ר ועדת העלייה, ח"כ אברהם נגוסה (ליכוד), כינסו את הישיבה לנוכח סירובו של משרד האוצר לתקצב את החלטת הממשלה מנובמבר 2015 להביא לארץ בתוך 5 שנים 9,000-8,000 מבני הפלשמורה. האוצר טוען כי החלטת הממשלה הזו לא נכללה בתקציב 2016, ולפי ה"נומרטור", כל התחייבות עתידית של הממשלה מחויבת במציאת מקורות תקציביים.

יו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם מאיים שהוא ויו"ר ועדת הקליטה ח"כ אברהם נגוסה (ליכוד) לא ישתתפו בהצבעות במליאת הכנסת אם לא ימצא תקציב להבאתם לארץ של בני הפלשמורה עוד בשנת 2016. בדיון בוועדה ביקש אמסלם מסמנכ"ל משרד רה"מ אודי פרוור להודיע על כך לרה"מ, "על מנת שאם יתחרט נוכל לשנות את עמדתנו".

"500 איש זה שוק"צילום: אנשיל פפר

פרוור אמר כי מבדיקה שערך עם מנכ"ל משרד רה"מ, נמסר לו שההצעה להתחיל עם ביצוע ההחלטה בשנת 2016 מקובלת על רה"מ בנימין נתניהו. פרוור הסביר כי "ההצעה הינה בעלת היגיון בירוקרטי, ומאפשרת להתחיל את המהלך של הבאת בני הפלשמורה. לא כדאי להמתין עם תחילת ההעלאה עד לקבלת החלטה על תקציב רב שנתי". 

"רה"מ מתחמק מתשובה"

ח"כ עמר בר-לב (המחנה הציוני) אמר כי "רה"מ מתחמק מתשובה ושולח אותנו לתקציב 2017. זה בלשון המעטה לא ראוי. מדובר בכסף קטן. זהו ביזיון שאנו עוסקים כבר 3 ישיבות בנושא כל כך עקרוני וערכי. אנו שמחים שהמדינה הואילה בטובה להעלות 500 איש, אבל לא ייתכן שמדובר באלפי אנשים שמחכים לעלייה לישראל, ומה שאנו מקבלים זו תשובה בירוקרטית. אי אפשר למרוח את הסיפור של ההעלאה שלהם על פני 5 שנים. מדובר במספר אלפים בודדים, לא במאה אלף איש".

ח"כ דודי אמסלםצילום: צור כהן

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) אמרה כי "הנומרטור מעורר בי חלחלה, ויש לברך שהחוק להקמת הנומרטור נחקק לאחר הקמת המדינה, כי אחרת המדינה לא היתה עומדת בקליטת גלי העלייה, והקמת מערכות החינוך והצבא. לא היתה לנו מדינה אם חוק הנומרטור היה מחוקק בעת הקמת המדינה. מדינה זו לא חנות מכולת".

יחימוביץ' הוסיפה כי "לפי חוק הנומרטור, אם נדרש למבצע צוק איתן, לא נוכל לצאת אליו. זה נשמע כמו בדיחה רעה. היהודים שנמצאים בגונדר ובאדיס אבבה אולי לא מספיק יהודים בשביל המדינה. יש גזענות בסלקציה של איך מיישמים את חוק השבות. יש פה מסר שהוא מאוד מזיק ומדכא, בטח לקבוצה של יוצאי אתיופיה בישראל.  חוק השבות גובר על חוק הנומרטור. זה מעורר פלצות".

רבקה לויפר, נציגת אגף התקציבים באוצר, אמרה כי "האוצר פועל לפי הכללים שקבעה הכנסת. מאוד קל לומר שהאוצר מסרב. החוק מגביל את עבודת הממשלה. החוק מדבר על כך שממשלה שרוצה להחליט החלטה המחייבת את השנים הבאות, צריכה להצביע על המקור התקציבי. אפשר לשנות סדרי עדיפויות ולהחליט על מקורות".

ח"כ דודי אמסלם טען כי סיכם עם שר האוצר על הקצאה של כ-150 מיליון שקלים לטובת קליטת בני הפלשמורה, וכי המספרים שהוצגו על ידי הממשלה - לפיהם עלות הבאת בני הפלשמורה לישראל היא כ-2 מיליארד שקל - הם דמיוניים. להערכת אמסלם, מדובר לכל היותר מדובר ב-60 מיליון שקל לשנה למהלך של קליטת 2,500 איש.

אמסלם הוסיף כי "אם צה"ל צריך לצאת למבצע צבאי, נעצור הכל ונביא את חוק הנומרטור, ונאמר לצבא חכו עד לשנה הבאה או שתמצאו הכסף מהר מאוד? מי שמחליט תמיד יוכל למצוא את המקור. ניתן לבצע קיצוץ בתקציב המדינה ולמצוא את הכספים להבאתם בני הפלשמורה. כשראש הממשלה רוצה הוא מוצא תקציבים".

נגוסה אמר כי "פה מרמים אותנו ומשקרים אותנו. זה לא ילך. החוק הזה הוא לא רלבנטי. אנו מדברים על תקציב 2016 שבו יש אפשרות להביא את האנשים הללו".

נגוסה הוסיף בפנותו לנציגי הממשלה כי "אתם מצאתם תירוץ ולא ניתן לכם. 500 נפש  זה שוק עגבניות ובצל. עניין הציונות הפך למשרד של רואי חשבון. אתם שכחתם שמדובר בחיי אדם. אנשים מתים". נגוסה ציין כי אחד הפונים שביקש להעביר את ביתו נדרס באחרונה.

יצחק מולה, ראש המאבק להעלאת יהודי אתיופיה, אמר: "נצא לרחובות. מה שעושים פה זה מכונת דילול. הם מחכים שהאוכלוסייה תקטן. יש אנשים שלא מוכנים לשתוק. מאיפה הגיעו למספר של 500?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker