המשרד שימרר לכם את החיים עם השירות הגרוע ביותר - והמשרד היעיל ביותר - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המשרד שימרר לכם את החיים עם השירות הגרוע ביותר - והמשרד היעיל ביותר

הממשלה שמה לה ליעד לקצץ את הבירוקרטיה ב-25% עד שנת 2020 - אך מדד הבירוקרטיה לשנת 2015 של איגוד לשכות המסחר נותר ברמה דומה ל-2014

15תגובות

לא חל כל שיפור בבירוקרטיה הישראלית למרות שהממשלה שמה לה ליעד לקצץ את הבירוקרטיה ב-25% עד שנת 2020 - כך עולה ממדד הבירוקרטיה לשנת 2015 של איגוד לשכות המסחר, שפורסם היום. המדד המבוצע באמצעות חברת SQ, נותר יציב על ציון נמוך של 6.79 בלבד, בדומה ל-2014.

הבירוקרטיה הכבדה בישראל פוגעת בצמיחת עסקים, בין אם בעיכוב תהליכי אישורים, או בעלויות גבוהות שמושתות עליהם. גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר אתמול בפתח ישיבת הממשלה, כי "בישראל יש עודף רגולציה, עודף ביורוקרטיה, עודף משפטיזציה - השילוב של שלושת הדברים הללו גורם לישראל להיות פחות ופחות תחרותית, פחות אטרקטיבית לעסקים. זה אומר שהמחירים של המוצרים ושל שירותים גבוהים יותר, האזרח משלם יותר והעסקים עושים כאן את עסקיהם פחות. לכן, יעד מרכזי של הממשלה הוא להפחית את הנטל של הרגולציה העודפת במדינת ישראל".

מדד הבירוקרטיה של איגוד לשכות המסחר וחברת SQ בודק את איכות השירות וחוויית הלקוח במשרדי הממשלה ובגופים הממשלתיים השונים - הבריאות, התחבורה, הפנים, האוצר (רשות המסים), הכלכלה (התמ"ת), המוסד לביטוח לאומי ומערכת בתי המשפט.

המדד מורכב מארבעה קריטריונים: זמינות נציגים, זמן הטיפול בפנייה, יחס אישי ואיכות הפתרונות. המדד בוחן גם תהליכים המתרחשים במשרדים כגון הנפקת רישיונות, הוצאת/חידוש דרכון, תשלומים למשרדים ועוד.

בשנת 2015 בוצעו 2,314 ראיונות עם אנשי עסקים. המדידה נעשית באמצעות סקר טלפוני בקרב מדגם ארצי ומייצג של העסקים בישראל, תוך שמירה על מכסות לפי ענפי הפעילות (מסחר, שירותים ותעשייה) ולפי גודל העסקים. שאלות הסקר נבנו על סולם מילולי בן חמש דרגות, של "כלל לא מרוצה" (1) עד "מאוד מרוצה" (5); אלה תורגמו לסולם של 1 - 10.

מי הכי יעיל ומי הכי ביורוקרטי?

מקום ראשון - משרד התחבורה. המשרד שומר על רמת שירות יציבה (7.02) ביחס לשנה קודמת. בעלי העסקים מרוצים בעיקר ממקצועיות ואיכות הפתרונות של נציגי המשרד ופחות מזמני התהליכים. הפער בין משך הטיפול בפועל למשך הטיפול הנתפס כסביר בעיני בעלי העסקים עומד על 3 שבועות. שביעות רצון גבוהה מטיפול בנושאי רישוי רכבים וקבלת אישורים, חוסר שביעות רצון מזמן תהליך הרישוי לנהגים. יחד עם זאת, כ-37% מבעלי העסקים מדווחים כי הביורוקרטיה של המשרד פוגעת במידה רבה עד רבה מאוד בעסקיהם.

ישראל כ"ץ בטקס חניכת נתיב חמישי בנתיבי איילון
מלובני ישראל

מקום שני - משרד הכלכלה והתעשייה (התמ"ת לשעבר). בשנה קודמת המשרד זכה לתואר הגוף הממשלתי הנוח ביותר למגזר העסקי במסגרת המדד (ציון 7.11), אך לא הצליח לשמור על ההישג ובשנת 2015 ציון המשרד ירד ל 6.86.

בעלי העסקים מרוצים בעיקר מיחס הנציגים ופחות מזמני התהליכים - משך זמן טיפול ממוצע במשרד עומד על 8.17 שבועות בעוד הזמן הנתפס כסביר לטיפול עומד על 2.63 שבועות בלבד, פער של כחודש וחצי. שביעות רצון נמוכה בעיקר בתהליכים של טיפול בנושאי עובדים, יחסי עבודה וחוקי עבודה. בנושא זה גם איכות הפתרונות והמקצועיות של נציגי המשרד  נתפסת כנמוכה יותר (ציון 5.94 בלבד).

מקום שלישי - משרד האוצר. המשרד שומר על יציבות עם ציון מדד של 6.74. המשרד מציג את הפער הנמוך ביותר בין זמן הטיפול בפועל לזמן הנתפס כסביר בעיני בעלי העסקים, פער של כשבועיים וחצי בלבד. בעלי העסקים מלינים בעיקר על זמינות נציגי המשרד, וכ-37% מתוכם גורסים כי הביורוקרטיה של המשרד פוגעת בעסקיהם. עיקר הבדיקה במשרד זה נעשית על רשות המסים, כאשר בטיפול בנושאים הקשורים במע"מ בולט חוסר שביעות רצון ותהליך נתפס כבירוקרטי (ציון מדד של 5.89).

מקום רביעי - הביטוח הלאומי עם ציון מדד של 6.64, המציג יציבות בשירות. בעלי העסקים מלינים על זמינות נציגי המוסד ומרוצים יותר ממשך זמן הטיפול בפנייתם. כ-38% מבעלי העסקים מדווחים כי הביורוקרטיה פוגעת בעסקיהם במידה רבה או רבה מאוד. תהליכים של טיפול בתאונות עבודה/ ביטוחים נתפסים כיותר ביורוקרטיים,  עם ציון  של  5.54 בלבד כאשר למקצועיות הטיפול מעניקים העסקים ציון נמוך של 5.51.

מקום חמישי - משרד הפנים. המשרד מדורג במקום הלפני אחרון עם ציון מדד של 6.56 בלבד. המשרד מציג זמני טיפול ארוכים פי שלושה מהזמן הנתפס כסביר לטיפול. אורך טיפול  ממוצע נמשך כשמונה שבועות וחצי בעוד הזמן הסביר לטיפול בעיני בעלי העסקים עומד על עד שלושה שבועות בלבד.

הומלס בכניסה למשרדי המוסד לביטוח לאומי
דודו בכר

בהתאם, שביעות הרצון מזמן הטיפול נמוכה ומעכבת את חוויית השירות של המשרד. שביעות רצון נמוכה מזמני הטיפול בולטת בפניות בנושא תוכניות בנין ועיר (תבעות)- ציון 4.83 בלבד ותהליכים הקשורים בנהלים בנושא עובדים זרים (ציון 5.77).

המשרד עם השירות הגרוע ביותר במקום השישי והאחרון - משרד הבריאות. המנכ"ל החדש, משה בר סימן טוב קיבל לידיו משרד עם ציון מדד נמוך העומד על 6.54 בלבד ואתגר לשפר את השירות לעסקים. העסקים מלינים בעיקר על זמני תהליך ארוכים המגיעים בממוצע לשלושה חודשים, כאשר משך הזמן הנתפס כסביר לטיפול בפניות עומד על עד שלושה שבועות בלבד. נתונים אלו, בצירוף יחס נציגי המשרד שהינו הנמוך ביותר מבין המשרדים (6.59), ממקמים את המשרד במקום האחרון במדד. ציוני המדד נמוכים בעיקר בתהליכים של ייבוא מזון (5.64) והנפקת אישורים ליבוא, יצוא ושיווק ציוד ואביזרים רפואיים (5.9).

אלו עסקים הכי נפגעים?

בית חולים לניאדו, נתניה
ניר כפרי

עסקים במטרופולין תל אביב מזרח ודרום (ראשון לציון, חולון, בת ים, רחובות, נס ציונה, יבנה, פתח תקוה, מודיעין, לוד, רמלה, ראש העין) הם הנפגעים העיקריים 43.4% מבעלי העסקים מדווחים כי הביורוקרטיה פוגעת בעסקיהם. בעלי העסקים במטרופולין מדווחים על זמני הטיפול הארוכים ביותר: ממוצע של כעשרה שבועות, בעוד הזמן הסביר בעיניהם עומד על פחות משלושה שבועות - פער של כ-7 שבועות. ציון המדד של המטרופולין נמוך מהממוצע הארצי ועומד על 6.65.

מדד הביורוקרטיה נמוך מהממוצע גם במטרופולין חיפה והשרון הצפוני (6.57), ובת"א צפון (6.59) (הרצליה, הוד השרון, רמת השרון כפר סבא ורעננה). באזורים אלו שביעות רצון נמוכה מזמני הטיפול בפניות וזמינות נציגי המשרדים.

גם בעמקי הצפון, הגליל והגולן (מדד הביורוקרטיה 6.78) זמן הטיפול מעכב את חוויית השירות. בקרב עסקים אלו נראה פער של קרוב לשש שבועות וחצי בין זמן הטיפול בפועל לזמן הנתפס כסביר.

במטרופולין ת"א מרכז (הכולל את העיר תל אביב-יפו, רמת גן, גבעתיים ובני ברק בעלי העסקים מרוצים יותר בהשוואה לאזורים אחרים בארץ - ציון המדד עומד על 7.07, וציונים גבוהים יחסית משביעות רצון מהמקצועיות (7.13) ומהיחס האישי (7.12).תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#