בגלל הנומרטור של נתניהו: האוצר מסרב לתקצב את העלאת בני הפלשמורה

לטענת האוצר, להצעה שאושרה בממשלה, ועלותה כ–2 מיליארד שקל בחמש שנים, אין מקורות מימון בתקציב שאושר לאחר מכן ■ ח"כ דודי אמסלם: "לא רוצים להביא אותם לארץ כי הם שחורים ובאים ממקום של מצוקה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד האוצר מסרב להקצות כספים ליישום החלטת הממשלה מנובמבר 2015 על העלאת בני הפלשמורה מאתיופיה לישראל - בנימוק שהנומרטור, המנגנון שנקבע בחוק ההסדרים ומחייב מציאת מקור תקציבי לכל התחייבות תקציבית עתידית של הממשלה, אינו מאפשר זאת.

בני פלשמורה מתפללים בבית כנסת בגונדר, ב-2008צילום: אי־פי

ב–15 בנובמבר 2015 קבעה הממשלה כי כל בני הפלשמורה מאתיופיה יועלו לישראל במשך חמש שנים, ולאחר מכן ייסגרו מחנות המעבר לעולים באתיופיה. עם זאת, חוק ההסדרים שאושר בכנסת כמה ימים לאחר מכן, ב–19 בנובמבר, כלל החלטה על הפעלת הנומרטור, המחייב את הממשלה להציג את סך התחייבויותיה התקציביות העתידיות כתוצאה מהחלטות שקיבלה, חקיקה ממשלתית או פרטית וכיו"ב.

הנומרטור נועד למנוע מצב שבו הממשלה מקבלת על עצמה התחייבויות תקציביות בלי להתייחס להשפעתן הצפויה על התקציב בראייה רב־שנתית ולחובה לעמוד בהגבלות תקציביות, כגון תקרת ההוצאה בתקציב, הקובעת שיעור מרבי להגדלתו בין שנות תקציב. הנהגת הנומרטור כופה על הממשלה לבדוק כיצד צפוי להיראות התקציב גם לאחר סופה של שנת התקציב הקרובה, ולהימנע, למשל, מהתחייבויות מוגזמות או מהפחתות מסים שאפשר כבר לצפות כי יהיה צורך לבטל במהרה.

לאור זאת, במשרד האוצר טוענים כי יש להציג מסגרת תקציבית לצורך מימון ההחלטה על העלאת בני הפלשמורה. לפי הערכת האוצר, עלות העלאתם לישראל של 8,000–9,000 בני הפלשמורה בחמש שנים היא כ–2 מיליארד שקל. עם זאת, יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), המוביל את המהלך להעלאת בני הפלשמורה לישראל יחד עם יו"ר ועדת הקליטה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד), מעריך כי העלות היא 50–100 מיליון שקל בשנה בלבד (ל–2,500 משפחות בשנה).

ח"כ אברהם נגוסהצילום: אוליבייה פיטוסי
ח"כ דוד אמסלםצילום: מוטי מילרוד

היום בצהריים יכנס אמסלם ישיבה מיוחדת של ועדת הפנים וועדת העלייה של הכנסת, שבה ידרוש תשובות לעניין ממשרד האוצר. "החלטת הממשלה על הבאת בני הפלשמורה התקבלה לפני חקיקת הנומרטור, והיא מחייבת את משרד האוצר", אמר אמסלם. "תפקידו של משרד האוצר הוא להביא את הכסף, כפי שהוא מוצא מקורות להקמת גדר, להסכמי שכר ועוד.

"ערב ההצבעות על התקציב בכנסת הובטח לי למצוא את הכסף להבאת בני הפלשמורה", הוסיף אמסלם. "אם לא יישמו את ההבטחה, אני ארגיש מרומה, אבל אני עדיין לא שם. לחברי הכנסת יש כלים לפעול בעניין אם יהיה צורך. אני מודיע חד וחלק: בני הפלשמורה יגיעו בחודשים הקרובים לישראל - עם נומרטור או בלעדיו".

לדברי אמסלם, "לא רוצים להביא אותם לארץ כי הם שחורים, הם באים ממקום של מצוקה, ויש לטפל בהם ולשלב חלק מהם במוסדות רווחה. המדינה אוהבת להביא עולים חזקים מארה"ב וצרפת. אם יגיעו מיליון עולים מחו"ל, הממשלה תצטרך להגדיל את התקציב של משרד הקליטה, וגם כאן עליה למצוא את המקורות התקציביים לכך. המדינה צריכה לחשוב שכל עולה שמגיע הוא ברכה".

אמסלם נסע באחרונה לסיור באתיופיה, יחד עם הח"כים נגוסה, יו"ר ועדת הכנסת דוד ביטן (הליכוד) ורויטל סויד (המחנה הציוני). לטענתו, אין מדובר בנושא פוליטי או מפלגתי, אלא בסוגיה ציונית לכל דבר. הוא סיפר שפגש בין היתר קשיש בן 82 שיש לו בישראל 11 ילדים ו–42 נכדים, ומהם 19 משרתים בצה"ל - והוא מצפה לעלות כבר לישראל.

ממשרד האוצר נמסר: "מבחינת הנומרטור החלטת הממשלה היתה עקרונית ולא הצביעה על סכום למימון של העלאת בני הפלשמורה. הסכומים לכך לא נלקחו בחשבון בעת אישור התקציב בכנסת ל–2015–2016. לפיכך, יש למצוא לכך כספים במסגרת סדרי עדיפויות בתקציב 2017, או שהממשלה תצטרך להחליט על שינוי בסדרי העדיפויות לתקציב 2016".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker