נאום ה"קאט דה בולשיט" של מירי רגב: "אבטל את חוק הספרים"

שרת התרבות בוועידת התרבות של "הארץ: "החוק החטיא את מטרתו העיקרית - מחירי הספרים עלו ופגעו באזרח. החוק נועד להיטיב עם חלק מהמ"ולים ורשתות הספרים אך בנקודת הקצה נפגע הצרכן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שרת התרבות מירי רגב הודיעה היום על ביטול . "הרעיון של רשות ציבורית הוא מסוכן וחושף רעיון להפריט את התרבות. לא אאפשר זאת. בשם אותו עיקרון החלטתי לבטל את חוק הספרים", הכריזה רגב בוועידת הארץ. לדבריה, היא תגיש הצעת חוק בנושא בימים הקרובים. 

בשבוע הספר האחרון הודיעה רגב כי תמנה ועדה שתבחן את החוק, עקב הצעה לביטולו. הוועדה טרם סיימה את עבודתה, ומסקנותיה אמורות להיות מוגשות עוד כחודש, אך לדברי גורם המקורב לוועדה, המסקגנות של הוועדה מנוגדות לדבריה של השרה בוועידה היום.  

מירי רגב
מירי רגבצילום: מוטי מילרוד

"החוק החטיא את מטרתו העיקרית", אמרה רגב. "מחירי הספרים עלו ופגעו באזרח. החוק נועד להיטיב עם חלק מהמ"ולים ורשתות הספרים אך בנקודת הקצה נפגע הצרכן. ספרים רבותיי, הם הרוח. לעם הספר מגיע ספר במחיר עממי. עקרון הנגשת התרבות הוא שהכתיב את עמדתי בעניין". במהלך דבריה זעק לה מישהו מהקהל: "לסופר מגיע לחיות".

"הצעת החוק תוגש בימים הקרובים כדי שאזרחי ישראל יוכלו בשבוע הספר ליהנות מספר במחיר עממי", הוסיפה רגב. "לצד זאת, אפעל לביטול הבעלות הצולבת בשוק הספרים ואקים קרן לתמיכה בספרי ביכורים. אני מאמינה שהנגשת הספרים לאזרח תאפשר לנו להתהדר בשוק ספרים פורח". 

רגב לא יכולה לבטל את החוק באופן עצמאי, אלא לפעול לביטולו בכנסת. החוק הוא הוראת שעה שתפוג בעוד שנה בדיוק גם ללא כל התערבות. על מנת לבטלו לפני כן, על רגב להגיש הצעת חוק, כפי שהודיעה שתעשה.  עיקר חוק הספרים מחייב מכירת ספרים חדשים במחירם המלא במשך 18 חודשים לאחר צאתם.

בפתח דבריה, אמרה רגב: "אמרו לי תמיד להתחיל בציטטה כי זה עושה רושם תרבותי, אז קבלו. כמו שאמר פעם פילוסוף סיני יהודי: קאט דה בולשיט". רגב, שזכתה לקריאות ביניים כגון "הביתה" ו"צבועה" וקריאות בוז, הוסיפה: "הכותרת 'תרבות דורשת עצמאות' מעליבה את העיתון לאנשים חושבים. לא התרבות שלכם דורשת עצמאות. התרבות שלכם דורש מימון בלעדי. זה הסיפור שלכם".

לדבריה, "בעוד שהתרבות האחרת שבמשך שנים הושתקה והודרה – היא זו הדורשת עצמאות. דווקא אתם, שלכאורה הייתם צריכים לשאת דגלה בשם הפלורליזם וקבלת האחר שאתם כה דוגלים בו, בחרתם להתעלם ממנה. החודשים האחרונים רק חידדו וחשפו תפיסה זו. מרגע שהחלטתי להפנות תקציבי תרבות לכל מי שלא היו שותפים - הפכתי אויבת התרבות עצמאית. התרבות המתיימרת להיות נאורה וצודקת לא מסוגלת להכיל תרבות אחרת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker