יחימוביץ': ניר גלעד, הסמל הוולגרי ביותר של קשרי הון שלטון, משאיר אדמה חרבה

"אין ספק שגלעד היה שווה למעסיקיו כל שקל, גם אחרי 8 שנים של שכר מטורף. הוא פעל בכל כוחו למנוע מהמדינה את התמלוגים המגיעים לה בגין משאבי הטבע שלה, ונלחם נגד כל מיסוי סביר של רווחי החברה"

צבי זרחיה

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) הגיבה היום על פרישת ניר גלעד מניהול החברה לישראל, וטענה כי "הוא משאיר אחריו אדמה חרבה. הסמל הוולגרי ביותר של קשרי הון שלטון פורש כשבכיסו 143 מיליון שקל שאותם קיבל באמצעות משפחת עופר לא בתמורה לכישרון, אלא בתמורה לקשרים פסולים בין הפקידות והפוליטיקה לבין ההון הגדול, הן בתקופת כהונתו כחשב הכללי באוצר והן כשעבר לעבוד בשרותם באופן רשמי. לעולם לא יהיה הסבר כלכלי או מוסרי לכך שהחליט כחשכ"ל כי המדינה תשלם למשפחת עופר 568 מיליון שקל תמורת מה שהיה שייך למדינה מלכתחילה".

"אין ספק שגלעד היה שווה למעסיקיו כל שקל, גם אחרי 8 שנים של שכר מטורף. הוא נתן להם, על חשבוננו, פי ארבעה ממה ששילמו לו. בנוסף, פעל בכל כוחו למנוע מהמדינה את התמלוגים המגיעים לה בגין משאבי הטבע שלה, ונלחם נגד כל מיסוי סביר של רווחי החברה. הוא השמיד ערך בחברות שניהל, רדף עיתונאים, פיטר עובדים, הוציא דיבתם רעה והתלונן כי שכרם גבוה מדי בעודו מתעשר. גלעד הולך הביתה עשיר מאוד ומשאיר אדמה חרבה ואובדן אמון מוצדק של הציבור בפקידות הבכירה, בסקטור העסקי ובפוליטיקה. יש לקוות כי הליכתו מסמנת סוף עידן ותחילת שיקום של ההרס שגרמו הוא ושותפיו לשקשוקות"-טענה.

יו"ר כיל, ניר גלעד
יו"ר כיל, ניר גלעדצילום: ליאור מזרחי

ניר גלעד סירב להגיב.

היום פורסם כי גלעד, יו"ר חברת כימיקלים לישראל (כיל) ולשעבר מנכ"ל החברה לישראל, מסיים את תפקידו ויעזוב את קבוצת החברה לישראל. גלעד כיהן כיו"ר כיל מינואר 2008 וכמנכ"ל החברה לישראל מיוני 2007 ועד להשלמת תהליך הפיצול בחברה לישראל בינואר 2015.

גלעד היה סמל לקשרי הון שלטון, כלומר יכולתם של בעלי הון לרתום את הממסד הממשלתי לטובת קידום האינטרסים העסקיים שלהם - וזוהה ציבורית עם העברת השליטה בחברת בתי הזיקוק (בזן ) ובחברת צים  של החברה לישראל. זיהוי זה עורר ביקורת ציבורית חריפה כלפי עידן עופר וגלעד וכנראה משום כך פעילותו של גלעד בממשלה ובכנסת בשנים האחרונות הניבה תוצאות מעורבות, במקרה הטוב, לכיל. בעקבות המלצותיה של ששינסקי 2 תשלם כיל מס רווחי יתר של 42%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker