כחלון: אנחנו לא רוצים שמחירי הדירות יירדו משמעותית

שר האוצר בראיון בגל"צ: "שום דבר לא יחזור למה שהיה לפני 10 שנים" ■ כחלון נשאל האם נתניהו הוא האדם המתאים ביותר להיות ראש ממשלת ישראל - והשיב: "הוא ראש ממשלה שמתפקד ונבחר"

TheMarker Online
TheMarker Online

"אנחנו מציפים את השוק בקרקעות ובהיצעים, לתת מענה לזוגות צעירים שלא היה להם סיכוי לראות דירה. ותהיה להם דירה! הם יקבלו מהמדינה צ'ק של 300-200 אלף שקל" - כך אמר היום שר האוצר משה כחלון בראיון לירון דקל ועמית סגל בגל"צ. 

כחלון אמר: "טעות שעושים ביום אחד מתקנים בעשר שנים. אי אפשר לעמוד עם סטופר כל יום. המשבר הזה התחיל ב-2005-2006. אני הגעתי עם תוכניות שכבר יוצאות לדרך".

נתניהו וכחלון
נתניהו וכחלון צילום: אמיל סלמן

כחלון נשאל על ידי עמית סגל, האם זה נכון שהפוליטקאים לא רוצים שמחירי הדירות יירדו ב-30%-50%, כי אז הכלכלה הישראלית תקרוס - אלא ב-5% בלבד, והשיב: "זה נכון. אנחנו לא רוצים ליצור משברים בשום תחום. אנחנו רוצים כלכלה נורמלית, שאזרחי ישראל יילכו לסופר ויקנו עגלה במחיר סביר, יעשו ביטוח במחיר סביר ויקנו דירה במחיר סביר. שום דבר לא יחזור למה שהיה לפני 10 שנים. אם מישהו יקנה דירה במיליון שקל, ואז יהיה חלילה משבר כלכלי? ברגע שהפסקנו עם הספסרות בקרקעות - הפסקנו להרוויח על הבנים והבנות שלנו כסף".  

כחלון לא פסל אפשרות שתקציב המדינה הבא יהיה דו-שנתי: "זה לא טוב כלכלית, אך אני מחויב אליו קואליציונית. אני אאבק על העניין הזה ואנסה לשכנע". לדבריו, "אין מדינה בעולם שעושה תקציב דו-שנתי, אנחנו אור לגויים, אבל לא עד כדי כך".

על פי הגרף, מחירי הדירות מאז 2003 עלו בישראל בשיעור של כ-55%, בעוד שבמדינות ה-OECD המחירים עלו בשיעור ממוצע של כ-10%, בארצות אירופה בכ-5% ובארה"ב המחירים עלו באחוזים בודדים מעל למחירי 2003. הגרף, שמתאר את התפתחות המחירים במקומות הללו, מראה כי מחזורי המחירים בישראל היו הפוכים לאלה שהיו במדינות ה-OECD - כשבועת הנדל"ן התפתחה במדינות הללו, במחצית הראשונה של העשור הקודם, מחירי הדירות בישראל ירדו; ואילו כשהבועה פקעה החל מ-2007, ומחירי הדירות באירופה וארה"ב רשמו ירידות חדות - דווקא אז נרשמה העלייה הגדולה במחירי הדירות בישראל.

כחלון התייחס ליחסיו עם ראש הממשלה נתניהו: "אנחנו עובדים, כל אחד בתחומים שלו. העסק עובד, אף אחד לא מתערב לשני בענייניו".

לשאלה האם ראש הממשלה הוא נתניהו הוא האדם המתאים ביותר להיות ראש ממשלת ישראל: "לא אני ולא אתה קובעים. הוא ראש ממשלה שמתפקד ונבחר, ואף אחד מאיתנו לא יכול לערער על זה".

בסיום הראיון כחלון התבדח: "לא אתייחס לעניין המעונות של ראש הממשלה, כי זה לא קשור לזוגות צעירים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker