אושר בקריאה טרומית: עמלת התיווך תחולק שווה בשווה בין השוכר לבין המשכיר

שרת המשפטים שקד: "ספק אם תיקון זה ישיג את מטרתו כי סביר שהמשכיר יגלגל את העלויות על השוכר דרך שכר הדירה וכך השוכר ישלם את זה בכל מקרה"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק מתווכים במקרקעין - אחריות לתשלום דמי תיווך שיזם ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) יו"ר ועדת הכלכלה, וכן את הצעתה של ח"כ תמר זנדברג באותו העניין.

ההצעה מחייבת את המתווך לשלוח את החוזה 24 שעות מראש - דבר שיאפשר לשוכרים זמן לנהל משא ומתן עם המתווך על המחיר או על הזכות לבקר בדירה יותר מפעם אחת לפני חתימה על ההסכם.

איתן כבל צילום: עופר וקנין

כבל גם הציע להגביל את שכר הטרחה שיכול מתווך לגבות משוכר הדירה ולקבוע שעמלת התיווך תחולק שווה בשווה בין השוכר לבין המשכיר או שרק מחצית מדמי התיווך בלבד ישולמו על ידי השוכר. לסעיף הזה בהצעת החוק הובעה התנגדות בממשלה, וכבל סיכם עם שרת המשפטים איילת שקד שידון על כך עם משרד האוצר בטרם הגשתה של הצעת החוק להצבעה בקריאה הראשונה.

כבל אמר: "המצב שבו השוכר נדרש לשלם לבדו את מלוא גובה העמלה למתווך איננה צודקת. האיזון הנכון, הראוי והצודק נמצא בחלוקה שווה של דמי התיווך. ההצעה עברה להכנה לקריאה ראשונה בוועדת הכלכלה, ובמהלכה נדון ביחד עם משרד האוצר לגבי חלוקת עמלת התיווך, כך תושת ותחולק בין השוכר למשכיר באופן שווה, עד לגובה שכר דירה של חודש אחד בלבד".

חברת הכנסת תמר זנדברג צילום: מוטי מילרוד

כבל הוסיף כי: "הצעת חוק זו היא נדבך נוסף וחשוב במאבק הרחב יותר ביוקר המחיה בישראל, ולמען חיזוק זכויות ציבור שוכרי הדירות.

זנדברג אמרה כי "האבסורד שמתווך גובה תשלום מהדייר כאשר הוא מייצג את בעל הדירה חייב להסתיים. מאז פרסום הצעת החוק, פנו אלי עשרות אזרחים עם סיפורים נוראים מנסיון עם מתווכים, בכול הסיפורים בעל הדירה מגלגל באופן לא הוגן את עלות המתווך שמייצג אותו אל הדייר, שהוא החוליה החלשה יותר ביחסים האלה. היו מקרים אבסורדיים שבהם שוכרים ראו את המתווך לראשונה עם חתימת החוזה, או מקרים שבהם המתווך - שמקבל כספו מהשוכר - הוא זה שדוחק במשכיר להגביה את שכר הדירה כדי ״להוציא יותר״ וככה המתווכים הם אלה שמעלים את מחירי השכירות בשוק. זה הזוי. "

שרת המשפטים שקד אמרה כי לגבי ההצעה המציעה לגבות דמי תיווך שווים מהמשכיר והשוכר, לגישת הממשלה ספק אם תיקון זה ישיג את מטרתו כי סביר שהמשכיר יגלגל את העלויות על השוכר דרך שכר הדירה וכך השוכר ישלם את זה בכל מקרה וזה יעלה את מחיר הדירה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker