שתי הצעות החוק של איילת שקד אושרו בקריאה ראשונה: "דייר סרבן" ו"חוק המעאכרים"

על פי הצעת החוק "דייר סרבן" כאשר תהיה קיימת הסכמה של רוב מיוחס (80%) מבין בעלי הדירות, יוכל בית המשפט להטיל על הדייר המסרב סירוב בלתי סביר

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מליאת הכנסת אישרה הערב (ב') בקריאה ראשונה שתי הצעות חוק שהוגשו על ידי שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) בתחום ההתחדשות העירונית.

הצעת החוק הראשונה - חוק "המעאכרים" מטפלת בהסכמי קדם התקשרות שלא פעם כובלים דיירים המעוניינים בפרויקטים של פינוי בינוי.

מתברר שמארגני פרויקטים של פינוי ובינוי מחתימים דיירים על הסכמי קדם התקשרות הכוללים סעיף בלעדיות המונע מהם להמשיך את הפרויקט דרך מארגנים אחרים. בכך, באם מסיבות מסוימות הפרויקט אינו מתקדם הם יוצרים מעין "חתונה קתולית" בינם לבין הדייר שחתם. באופן זה נתקעים פרויקטים רבים של פינוי בינוי.

איילת שקד
איילת שקדצילום: נועם מושקוביץ

מטרת הצעת החוק של השרה שקד היא לתחום את אותה תקופת כבילה ולקבוע תאריך פקיעה להסכמים אלו, כך שבחלוף התקופה שתיקבע (שלא תעלה על שבע שנים) הדיירים יוכלו להשתחרר מההסכם ולהמשיכו עם יזם אחר.

הצעת החוק מטפלת גם בבעיה נוספת של מתן מידע חלקי לדיירים. התברר שלעיתים דיירים מקבלים מידע חלקי בלבד על הפרויקט וחותמים בחופזה על החוזה. על מנת למנוע מצב זה, הצעת החוק  קובעת כי הסכמים מעין אלו עם מארגנים ייערכו בכתב ויכללו פרטים מהותיים הנוגעים לעסקה. בנוסף, המארגן יהיה חייב לארגן כנס אסיפה של בעלי הדירות, בה יציג בפניהם את עיקרי ההסכם המוצע.

הצעת החוק השנייה היא הצעת חוק פינוי ובינוי (פיצויים) (פינוי בשל סירוב בלתי סביר), התשע"ו-2016-שמכונה הצעת חוק "דייר סרבן".

על פי הצעת החוק כאשר תהיה קיימת הסכמה של רוב מיוחס (80%) מבין בעלי הדירות, יוכל בית המשפט להטיל על הדייר המסרב סירוב בלתי סביר, אחת משתי סנקציות: או פיצוי נזיקי או להורות בצו על פינוי דירתו של הדייר הסרבן על ידי מינוי אדם אחר אשר יהיה מוסמך במקומו להתקשר בעסקת פינוי בינוי. הסנקציה הנוספת המוצעת תופעל רק אם מצא בית המשפט כי הפינוי מוצדק וסביר, ולאחר שנתן לבעל הדירה המסרב הזדמנות לטעון את טענותיו.

שקד אמרה כי "דיור משופר הוא משאת נפשם של אזרחים רבים במדינה. אזרחים כאלו יכולים למצוא עצמם נתונים למרותו של דייר אחד סרבן או יזם שאינו עומד בהתחייבויותיו. הצעות החוק מבקשות להסיר מדרכם של דיירים את החסמים העלולים לעמוד בדרכם, ולאפשר להם  ליהנות מהזכות למגורים משופרים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker