"סיפור מס הירושה של סמי עופר הוא תמצית סיפורה של המדינה והתנהלותה מול אצולת הממון"

ח"כ מיקי רוזנטל הגיש היום הצעת חוק הדורשת שקיפות בהסכמי חבות במס

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) הגיש היום הצעת חוק לפיה הסכמי מיסוי מול המדינה יחויבו בפרסום ושקיפות מלאה. זאת לאחר שיורשיו של סמי עופר הגיעו להסכם עם המדינה ויחויבו במס אפסי לרשות המסים - 107 אלף שקל בלבד מעיזבונו של אביהם, לעומת דרישת המס המקורית ל-936 מיליון שקל.

על פי הצעת החוק, כל הסכם המאפשר הטבת מס העולה על 5 מיליון שקל עבור חברה או על 10 מיליון שקל עבור אדם פרטי יחויב בפרסום ובשקיפות מלאה. ההסכם יפורסם לא יאוחר מ-30 יום מעת חתימתו. בנוסף, יחויב מנהל רשות המס לחתום על כל הסכם חבות במס מסוג זה.

ח"כ מיקי רוזנטל בוועדת הפנים בכנסת
ח"כ מיקי רוזנטלצילום: אורן נחשון

ח"כ רוזנטל אמר כי: "סיפור מס הירושה של סמי עופר הוא תמצית סיפורה של המדינה והתנהלותה מול אצולת הממון. בעוד רשויות המס יורדות לחייו של האזרח מן השורה על כל גרוש, נכנעת המדינה, שוב, לכוח ההון של משפחת עופר ומוותרת להם על רוב חובותיהם מעזבונו של הברון סמי עופר.

"זו לא דמוקרטיה. זו אריסטוקרטיה. הצעת החוק שהגשתי תחייב כל הסכם מיסוי משמעותי מול חברה בישראל או מול בעלי הון בשקיפות מלאה. זה הכסף שלנו, הציבור הוא שחתום בפועל על הסכמי המיסוי. לא יתכן שהדבר יעשה במחשכים".

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) אמרה כי "משפחת עופר צריכה להתבייש, את הונה היא עושה ממשאבי הטבע של מדינת ישראל ומזיהום תושבי מפרץ חיפה, ולא די להם, הם מתחמקים מתשלום מיסים למדינה בטענות שווא. מעניין אותי לדעת אם יש מדינה כלשהי שבה הם שילמו מיסים, אני אפנה במכתב לרשויות המס במדינות בהן ביקרו בדרישה לבדיקה".

כהן-פארן התייחסה למעורבות משפחת עופר בתחלואות במפרץ חיפה "אני שואלת את משפחת עופר, הרצחת וגם ירשת? תושבי מפרץ חיפה סובלים ומתים מסרטן בעוד משפחת עופר יושבת בלונדון ומתעשרת על גבם וחייהם של תושבי מפרץ חיפה, בקרוב גם ערד, ותוך כדי הרס מוחלט של ים המלח".

עוד אמרה כי "לא סתם הצעתי את הצעת החוק לאיסור קריאת מבני ציבור על שם תורמים. משפחת עופר נותנת פירורים ומקבלת היכל תהילה. צריך להחזיר למדינה את משאבי הטבע שגנבו, ולמחוק את שמם מכל קיר וכל אולם".

ח"כ פרופ' יוסי יונה (המחנה הציוני) טען כי "הפטור השערורייתי למשפחת עופר הוא עוד הוכחה לאוזלת ידה והתנהלותה המופקרת של המדינה. אם מישהו רוצה עוד הוכחה בשירותה של מי עובדת המדינה, בא ההסדר המופרך והמקומם הזה והראה לנו שהיא פועלת בשירותם של שועי הארץ ומאפשרת להם פטור שערורייתי מתשלומי המיסים כחוק".

יונה הוסיף כי "בואו נחשוב מה ניתן לעשות בסכומי הכסף שהמדינה בחרה שלא לגבות ממשפחת עופר. ניתן היה לתת מענה משמעותי לבעיית הצפיפות התלמידים בכתות, צפיפות מהגדולות שמדינות ה-OECD; ניתן היה לשפר את תשתיות הכבישים בישראל ובכך למנוע תאונות רבות הגובות חיי אדם; ניתן היה לממן את בנייתן של אלפי דירות לזכאי הדיור הציבורי שמחכים שנים כדי לזכות בקורת גג. והנה במקום לגבות מס אמת משועי הארץ, המדינה קופצת ידיה וטוענת שאין בידה את המשאבים הנדרשים למתן מענה למצוקות החברתיות הפוגעות באוכלוסיות חלשות. אני קורא לרשויות האחראיות על קיומו של ההסדר השערורייתי הזה להתעשת ולבטל אותו לאלתר, ולו בכדי שלא להגביר את אי אמון הציבור במדינה ובמוסדותיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker