"יבואני דגים קיבלו הדלפה על הורדת המכס וירוויחו 100 מיליון שקל"

התאחדות החקלאים טוענת כי נמל אשדוד הוצף בחודשים האחרונים במכולות דגים קפואים, כנראה בעקבות הדלפה ממשרד האוצר ליבואנים על הכוונה להוריד את המכס על יבוא דגים קפואים ■ היבואנים: "החקלאים ממציאים סיפורים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

התאחדות החקלאים טוענת כי נמל אשדוד הוצף בחודש האחרון במכולות דגים קפואים, כנראה בעקבות הדלפה ממשרד האוצר ליבואנים על הכוונה להוריד את המכס על יבוא דגים קפואים. עיקר היבוא מתבצע מסין.

כפי שנחשף ב-TheMarker, לנמל אשדוד הגיעו החודש 15 אלף טון דגים קפואים. אבשלום וילן, מזכ"ל התאחדות החקלאים שחשף את הסיפור אמר כי מדובר בכמות גדולה יחסית לתקופה מקבילה אשתקד, כשכל יבוא הדגים הקפואים השנתי עומד על 70 אלף טונה.

אבשלום (אבו) וילןצילום: מוטי קמחי

"איזו בוננזה הולכים היבואנים לעשות", אמר וילן. "הורדת המכס ב-50% בפעימה הקרובה תשאיר אותם עם רווח של כמאה מיליון שקל, וזה רק מהמידע המוקדם לכאורה שהיה להם", הוסיף.

לדבריו, החקלאים מסכימים להורדת המכס, אך לא לפיצוי שמציעה הממשלה. זו מציעה פיצוי של 80 אגורות לקילו, בעוד שהמכס יירד בכשבעה שקלים לקילו. מכסים על הדגים לכל השנה. מייבאים 70 אלף טון. לשנתיים. זה לשנתיים. לא נאמר על פיצוי לחקלאים. הציעו 80 אג לקילו ומוריד מכס ב-7 שקלים.

רשימת יבואני הדגים שנמצאת בהתאחדות החקלאים כוללת את רמי לוי, דודי עזרא (נטו), תנובה, שופרסל, מסטרפוד, פסקביץ', ג.שיווק, גולסחר, פאר ג., בלאדי, פלדמן, עזרא לאטי, לחוביץ', מעדני מיקי, טיראן סחר, פאר הבשר, עטרן וש.יצחק עוזרי.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "הדיונים על המכסים הגבוהים ביבוא הדגים הקפואים מתנהלים בין משרד האוצר לחקלאים באופן שוטף למעלה משנה, והתקיימו באופן אינטנסיבי סביב התוכנית הכלכלית לשנת 2016. לגבי המהלך הנוכחי להפחתת מכסים ב-50% על הדגים הקפואים, התקיים דיון ראשון בין נציגי אגף תקציבים לבין נציגי החקלאים ומגדלי הדגים ביום ראשון האחרון ב-21.02. בדיון זה היה ניסיון להגיע להבנות ולכן נדונו אפשרויות שונות לביצוע מהלך הפחתת מכסים בדגים הקפואים. לצערנו, הדיון לא נגמר בהסכמות".

יבואן הדגים עזרא לאטי בעלי 'מעדני הטלה' אמר כי "החקלאים מנסים להריץ את הסיפור הזה למרות שהוא פשוט לא נכון. אין שום היגיון בלהזמין דגים מראש ולא לשחרר אותם כי ברגע שקונטיינר נמצא בנמל בהשהייה זה עולה לי 15 אלף שקל ביום. אף אחד לא ידע על זה, היוזמה של כחלון עדיין לא יצאה לפועל ובכלל לא בטוח שהיא תצא לפועל אז אין שום סיבה לשלם סתם הון עתק לנמלים.

"זה נכון שהזמנתי לפני חודש 5 מכולות של 125 טון מושטים שאמורים להגיע עוד שבועיים אבל הסיבה היחידה היא שאני צריך סחורה לחג ומה שהזמנתי זה גם לא כמויות גדולות מהרגיל. לחקלאים יש כל פעם סיפורים שהם ממציאים".

רמי לוי טוען כי "אם הייתי יודע מראש שכחלון הולך להוריד את המכס לא הייתי משחרר בתחילת השבוע 44 טון דגים. הרי במקום לשלם 800 אלף שקל מס, כמו ששילמתי, הייתי משחרר רק קונטיינר אחד או קונה כמה טונות דגים לימים הקרובים מספקים אחרים. אני גם לא מבין את בסיס הטענות של החקלאים - הרי הכוונה להוריד את המכס נובעת מהרצון שהמחירים לצרכן ירדו ואם המכס יירד אז אני גם אוכל להוריד את המחירים לצרכנים.

"אין שום היגיון בכך שאני קונה דג פילה אמנון בסין ב-11 שקל לקילו ואז צריך לשלם על זה מס של 15 שקל לקילו, הצרכן במדינת ישראל משלם היום 35 שקל (לפני מע"מ) לקילו פילה אמנון במקום 15-16 שקל גג, והכל בגלל מכסים. טוב עושה שר האוצר שהוא רוצה להוריד את המכסים בכדי להוזיל את המחירים לצרכן. אם צריכים לפצות את החקלאים ולסבסד אותם אז המדינה צריכה לעשות את זה אבל אין סיבה שהצרכן ישלם את המחיר".

מתנובה נמסר בתגובה: "חד משמעית לא ידענו על כך מראש וגם לא הגדלנו מלאים. בנוסף, בתקופה האחרונה שחררנו מלאים לפי המכס הנוכחי".

מנטו ומשופרסל הכחישו את הטענות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker