יישובי מערב הנגב לא שמעו על החרם באירופה: 95% מתפוחי האדמה שמייצאת יח"מ מגיעים למערב אירופה

גם משבר הרובל הרוסי לא פגע בייצוא הצנוניות והגזר לאירופה ■ דרור תנורי, מנכ"ל יח"מ: "באביב נפתח חלון הזדמנויות ליצוא למערב אירופה"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

איומי החרם על תוצרת ישראלית במערב אירופה לא השפיעו על יבולי ישובי הנגב המערבי שעונת היצוא שלהם נפתחה השבוע. יח"מ, אגודה שיתופית חקלאית של עשרה קיבוצים בנגב המערבי שמרכזת תשתיות לטיפול ביבולים אחר אסיף, ומשווקת אותה דיווחה כי בימים אלה מתחילה עונת הייצוא החקלאי. כ-95% מתוך 50,000 טון תפוחי אדמה שמייצאת יח"מ מגיעים למדינות במערב אירופה והיתר לרוסיה.

מנגד, רוסיה היא השוק העיקרי לצנונית ולגזר הגדלים בישראל. כ-97% מהצנונית המשווקת על ידי יח"מ לחו"ל מיועדת לשוק הרוסי. בענף הגזר הנתונים די דומים: הרוסים נהנים מ-96% מהגזרים רובם תחת המותג "דוד משה". סך הכל מדובר על 20 אלף טון של גזר ו-7,000 טון של צנונית שימצאו את דרכם על המדפים בחו"ל בחודשים הקרובים. ביח"מ מסבירים שהצנונית והגזר הם ירקות בולטים במטבח הרוסי, מה שמשפיע על כמות הייצוא הגדולה לרוסיה.

מרץ עד יוני הם החודשים העמוסים ביותר לייצוא ירקות מישראל לאירופה. דרור תנורי, מנכ"ל יח"מ אמר כי "באירופה יש עונת גידול אחת והיא בקיץ. את התוצרת האירופית שנאספה במהלך הקיץ מאכסנים בבתי קירור ומשווקים אותה לחנויות במהלך החורף. באביב נפתח חלון זמן שבו התוצרת המקומית כבר אינה במצב אופטימלי וישנו רצון לצרוך תוצרת טרייה שמגיעה ברובה ממדינות אגן הים התיכון, בהן ישראל".

יח"מ הוא קואופרטיב כלכלי של יישובי חבל מעון המשווק ומייצא תוצרת חקלאית מעשרה קיבוצים בעוטף עזה. יח"מ משווקת את המותג המוכר של "דוד משה" בארץ, או כפי שהוא קרוי בחו"ל, Uncle Moses. התוצרת של יח"מ כוללת 125 אלף טון תפוחי אדמה, 37,500 טון גזר, 12,500 טון צנונית, 3,500 טון בצל ו-15 אלף טון פירות הדר. כמעט 50% מהתוצרת מיועדת לשווקים בחו"ל.

חברי האגודה כוללים את הקיבוצים: גבולות, כיסופים, כרם שלום, מגן, נחל עוז, ניר עוז, נירים, סופה, עין השלושה וצאלים. יח"מ מחזיקה באתר תעשייתי בשטח של כ-200 דונם עליו ממוקמים בתי קירור בנפח של כ-37,500 טון וכן מפעלים לטיפול בכל תוצרת משקי האגודה וחקלאים אחרים. בימים אלה בונה יח"מ את המפעל הגדול ביותר במזרח התיכון לתפו"א בהשקעה של כ-7.5 מיליון יורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker