רפורמה היסטורית: תמיכה ישירה בחקלאים במיליארדים, יבוטלו מכסים ומועצות הייצור

ב-2017 יוסר המכס על כל מוצרי המזון הטרי למעט חריגים ויבוטלו התכנון והפיקוח בענפי החלב והביצים ■ יו"ר התאחדות חקלאי ישראל: "ההחלטה תפגע בחקלאים ובצרכנים - נצא להיאבק"

אורה קורן

משרדי החקלאות והאוצר השלימו את גיבוש עקרונות הרפורמה הגדולה ביותר בחקלאות הישראלית מעולם. בשלב זה נפתחים דיונים עם החקלאים על פרטי הרפורמה ועל הפיצויים המדויקים שיקבלו.

הרפורמה, שאמורה להיכנס לתקציב המדינה ב-2017, תקיף את כל ענפי החקלאות, בהם פירות, ירקות, דגים, בשר, כבש, עוף, ביצים, חלב ומוצריו, ירקות קפואים ומוצרי חקלאות המשמשים חומרי גלם לתעשיה.

שר האוצר משה כחלון בביקור בשוק מחנה יהודה
שר האוצר משה כחלון בביקור בשוק מחנה יהודהצילום: אוליבייה פיטוסי

הרפורמה, על בסיס המלצות ארגון המדינות המפותחות (OECD) כוללת מעבר מסבסוד עקיף של החקלאים לסבסוד ישיר. סבסוד עקיף הוא סבסוד שמתבצע באמצעות מכסים, ניהול מיכסות יצור של חלב וביצים ופיקוח מחירים. סבסוד ישיר, עיקרו העברת תשומה שוות ערך לכסף, כדוגמת מים במחיר מופחת, או מימון ביטוח החקלאי על ידי המדינה.

על פי הרפורמה יוסר המכס כבר ב-2017 על כל מוצרי המזון הטרי למעט חריגים. בחלק מהמקרים ההסרה תהיה מדורגת על פני כמה שנים. כמו כן יבוטל התכנון והפיקוח בענפי החלב והביצים. יבוטלו מועצות היצור החקלאיות הפועלות על פי חוק המחייב כל חקלאי להיות חבר בהן, והן יהפכו וולונטריות – חקלאי שירצה להצטרף, יוכל לעשות זאת.

גם בכירים בענפי החקלאות אמרו בחודשים האחרונים, כי הם מוכנים לעבור מתמיכות עקיפות לישירות, ואולם קיימות מחלוקות לגבי היקף התמיכות הישירות בינם לממשלה. החקלאים צפויים להיאבק להעלאת התמיכה הישירה לכמה מיליארדי שקלים, לפחות לשני מיליארד שקל, ואילו משרד האוצר צפוי לנסות להקטין אותה ככל שיוכל.

השפעת הרפורמה על תקציב המדינה אינה ברורה, ותהיה תלויה בביצוע. לדוגמה, אחת החלופות של התמיכה הישירה תקבע פיצוי על אובדן הכנסה בעקבות הורדת המכס. ואולם, אם ההכנסה של החקלאי לא תקטן, כי הביקוש יעלה, לא תהיה לכך כל השפעה על התקציב. הערכות ראשוניות במגזר החקלאי נעות סביב 1.5-2 מיליארד שקל בשנה, ואף יותר.

על פי נתוני OECD על החקלאות בישראל ב-2015, סך התמיכות בחקלאות מסתכם ב-3.6 מיליארד שקל בשנה, מהן משלם הצרכן מחיר עודף על מוצרים חקלאיים בסך 2.7 מיליארד שקל והמכס מגיע ל-1.5 מיליארד שקל. כמו כן, בתקציב משרד החקלאות מועברים כ-550 מיליון שקל לתמיכות בחקלאות. בעוד שעלות המכס היא נתון מדיד, הרי שהנתון של עלויות היתר לצרכן מבוססות בעיקר על הערכות.

הפגנת חקלאים על טרקטורים מול קרית הממשלה והכנסת ב ירושלים
חקלאים מפגינים מול קרית הממשלה בירושליםצילום: אמיל סלמן

בשבוע שעבר נועדו בכירים משני המשרדים עם נציגי ה-OECD שהמליצו בשנים האחרונות לישראל על מעבר מתמיכות עקיפות לישירות, ואולם ההמלצה נותרה על הנייר  בלבד. הדיון הנוכחי כבר היה מעשי יותר ונסב סביב מנגנוני התמיכות הישירות הקיימים בארגון ומידת התאמתם לישראל.

התמיכות הישירות האפשריות כוללות ביטוח הכנסה, השלמת הכנסה, מימון ביטוח נזקי טבע עבור החקלאי, מימון הדברה, או סבסוד עמוק יותר של מים. כל ענף יוכל לבחור את התמיכה הישירה על פי מה שיתאים לו ובהיקף של השפעת הרפורמה עליו בלבד. לדוגמה, אם בענף מסוים יירד המכס בשני שקלים לקילו, יקבל החקלאי שווה ערך לאותם שני שקלים. או, אם הכנסתו הממוצעת של חקלאי בשלוש השנים האחרונות היתה X, והורדת המכס פגעה בה, הוא יקבל השלמת הכנסה לאותו X.

משרדי החקלאות והאוצר הסכימו גם על צעד מרחיק לכת נוסף – ביטול התכנון בענפי החלב והביצים. התכנון כולל חלוקת מכסות למגדלים ופיקוח על מחירי המכירה. כאן צפויה ההתנגדות העזה ביותר מצד מגדלים לרפורמה, ואם תגובש הסכמה, סביר להניח שתתפרס על פני כמה שנים.

שר החקלאות, אורי אריאל
שר החקלאות, אורי אריאלצילום: מוטי מילרוד

היום (א') הוצגה לחקלאים תכנית הרפורמה בענף המידגה, שתשמש פיילוט לרפורמה הגדולה. על פי התכנון הממשלתי, המכס על יבוא דגים יירד ב-50% והמגדלים יקבלו תמיכה ישירה. החקלאים דרשו בפגישה רשת ביטחון ממשלתית למגדלים שייפגעו. הוסכם כי תוך שלושה חודשים תגובש התוכנית המלאה עם החקלאים.

אבשלום וילן, מזכ"ל התאחדות החקלאים אמר לאחר הפגישה, כי "נעמוד על כך שהמגדלים יפוצו ושההסכם ארוך הטווח ייצא לדרך – עם המדינה והמגדלים למעבר לתמיכה ישירה במהירות - ויבטיח את עתידו של הענף". לדבריו, התוכניות הממשלתיות להפחתת מכסים על כלל מוצרי חקלאות יוביל לפיטורי עובדים.

היום אמר שר האוצר, משה כחלון, כי בכוונתו להפחית מכסים על מיגוון מוצרים, כדי להוזיל עלויות לקראת חג הפסח. הדגים הם חלק מאותם מוצרים, לצד שמן זית וירקות קפואים. כחלון הוסיף, כי יוריד מכסים על בשר, כבש ומוצרי חלב, ואולם על כך הוסכם כבר בעבר במיתווה לוקר, והוא אינו מביא בשורה חדשה לגביהם.

בין השאר מתוכננת הגדלת מכסות פטורות ממכס ליבוא בשר טרי, ל-8,500 טון כך שיהוו 40% מצריכת הבשר הכשר, וקביעת מיכסה של 1,000 טון ללא מכס ליבוא כבש. עד כה המחירים לא ירדו כתוצאה מהפחתת המכס. בנוסף, יוגדלו מיכסות ליבוא שמן זית ללא מכס ל-4,000 טון כך שיהוו 20% מהצריכה.

עוד יינתנו מכסות פטורות ממכס לרסק עגבניות לתעשיה (אריזות של 1 קילוגרם); יינתן פטור ממכס ליבוא 40 אלף טון עגבניות, מלפפונים, חסה, פלפל ופטרוזיליה לחודש וחצי בפסח ולחודשיים בחגי תשרי. המיכסה ללא מכס ליבוא ירקות קפואים תגדל מ-5,000 טון ל-15 אלף טון.  

תוגדל כמות הגבינות הקשות שייובאו ללא מכס מ-4,800 טון ל-5,400 טון. יבוא מיכסה ללא מכס של חמאה יעבור להליך תחרותי לאחר שהפטור ממכס לא נוצל להורדת מחירה לצרכן. הכמות תגדל מ-1,000 טון ל-1,250 טון. גם דגים טריים ייובאו במכס מופחת, במקום 100%, 50%.

גבינות במקרר בסופרמרקט
מ-2017, צפויים להרגיש את המחירים על המדףצילום: חגי פריד

תוכנית הורדת המכסים של כחלון, המתואמת עם משרד החקלאות, תשמש אף היא סוג של פיילוט כדי לראות, כיצד תשפיע על המגדלים וכיצד תידרש המדינה לפצות אותם בהמשך.

מזכ״ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, אמר בתגובה לתכנית הורדת המכסים של משרדי החקלאות והאוצר, כי "אנחנו מתנגדים באופן נחרץ להחלטה החד צדדית של משרד האוצר לייבא מוצרים חקלאיים ולפגוע בחקלאים ובחקלאות הישראלית כולה. החלטה זו תפגע בפרנסתם של חקלאים רבים, בחקלאות כולה ובצרכן. דבר זה הוכח בעבר גם ביבוא מוצרי חלב, כאשר לא ירדו המחירים וגם ביבוא של בשר. מה עוד, שביבוא של ירקות - המחירים רק עלו. צר לי שתוך כדי המו״מ המתקיים עם האוצר, האוצר מחליט לפעול באופן חד צדדי. אנחנו נצא למאבק לשמור על החקלאים, החקלאות ומחיר תוצרת חקלאית הוגנת לצרכנים הישראלים".

אביתר דותן, מזכ''ל ארגון מגדלי הבקר לחלב, אמר בתגובה כי "התאחדות מגדלי הבקר עומדת מאחורי התחיבויותיה בהסכם לוקר עם הממשלה, כולל הורדת 23 אגורות ממחיר החלב בעקבות התייעלות רב שנתית. מכסת הגבינות הקשות ליבוא מעוגנת בהסכם,  5,400 טון יבוא, מחוללת תחרות בריאה. תמיכה ישירה היא אמירה פופוליסטית בלבד. לראיה, המדינה החליטה על תמיכה ישירה בשיקום תשתיות בהתישבות הותיקה במיליארד שקל לעשור, וחדלה לשלם אחרי שנה אחת בלבד באופן חד צדדי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker