חוק מכון התקנים יעבור לוועדה מיוחדת; הצעת חוק "שוטף פלוס 30" הועברה לוועדת הכלכלה

בעקבות פשרה שהושגה בין חברי הכנסת רועי פולקמן (כולנו), דוד ביטן (ליכוד) ואיתן כבל (המחנה הציוני), ועדת הכנסת החליטה להעביר את הצעות החוק - לאחר איום במשבר קואליציוני מצד מפלגת כולנו

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

הצעת החוק להנהגת רפורמה במכון התקנים תועבר לוועדה מויחדת המשותפת לוועדת הכלכלה ולוועדת הרפורמות, שבראשה יעמוד ח"כ רועי פולקמן (כולנו) שהגיש את הצעת החוק. כך החליטה היום (ד') ועדת הכנסת, בעקבות פשרה שהושגה בין פולקמן, יו"ר ועדת הכנסת ח"כ דוד ביטן (ליכוד) ויו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני).

טרם השגת הפשרה, איימה מפלגת כולנו במשבר קואליציוני לנוכח העובדה שהצעת החוק עוכבה במשך חודשיים בוועדת הכנסת וטרם הועברה ל"ועדת הרפורמות" בראשות נציג הסיעה, ח"כ אלי כהן. כבל דרש בתחילה שהצעת החוק תועבר לוועדת הכלכלה בראשותו. פולקמן התנגד להעברתה של הצעת החוק לוועדת הכלכלה מחשש שיו"ר ההסתדרות, אבי ניסקורן, יצליח לקבור אותה.

ח"כ רועי פולקמן
ח"כ רועי פולקמןצילום: דוברות הכנסת

לאחר ההחלטה להעבירה לוועדה המשותפת בראשותו, פולקמן אמר כי "הניסיונות ליירט את חוק מכון התקנים לא צלח. החוק יעבור כחלק מהמלחמה שלנו לקראת הוזלת יוקר המחייה. ישנם גורמים ספציפיים המבקשים להכשיל את אישורו של החוק שיטיב עם אזרחי המדינה, משיקולים לא עניינים תוך הפחדת הציבור בטענה כי פתיחת אישורי התקינה לגופים נוספים תפגע בבטיחות הציבור ואני אומר לכם חד־משמעית - זה לא נכון"  

במקביל, ועדת הכנסת החליטה כי חוק מוסר תשלומים (שוטף 30), שעבר לאחרונה כהחלטת ממשלה, יועבר לוועדת הכלכלה בראשות כבל.

הצעת חוק מכון התקנים שעברה בקריאה טרומית קובעת כי לצד סמכות מכון התקנים להענקת היתר למוצרים לפי תקן שקבע - המהווה תנאי לייצור, מכירה, יבוא וייצוא של המוצרים - יוכלו גם מעבדות מסוימות להעניק גם הן היתר למוצרים. המעבדות יוסמכו על ידי הרשות הלאומית להסמכת מעבדות או על ידי הארגון הבינלאומי להסמכת מעבדות (במקרה כזה יידרש אישור נוסף של הרשות הלאומית להסמכת מעבדות.

ב-2014 קבע דו"ח מבקר המדינה כי היעדר מדיניות אחידה בתחום הייבוא ואסדרת התחום משפיעה באופן ישיר על יוקר המחייה: מדיניות משרדי הממשלה בכל הנוגע לפתיחת שוק יבוא הטובין לישראל אינה אחידה ואינה מתואמת, נכתב בדו"ח, התעשיינים והיצואנים משתפים פעולה לייצוג עמדותיהם מול משרדי הממשלה ונבחרי הציבור בכנסת וציבור הצרכנים נמצא בעמדת נחיתות בייצוג עמדותיהם".

איתן כבל
איתן כבלצילום: עופר וקנין

כיום, מכון התקנים מהווה מונופול בתחום מתוקף החוק והוא הגורם היחיד שמוסמך לקבוע התאמה לתקנים ישראליים, לבצע בדיקות עמידה בתקן למוצרים מיובאים וגם זוכה לבלעדיות בהנפקת האישורים המתאימים לכך. אף יבואן קטן לא ייבא סחורות כשמעמיסים עליו בירוקרטיה ובדיקות נוספות לאחר שכבר קיבלו תקן בינלאומי - הבדיקות האלו מעלות באופן משמעותי את מחיר הסחורות והאזרח הישראלי משלם על כך ביוקר", אמר פולקמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום