מאחורי הקלעים במשרד האוצר: האם אחיו של השר כחלון מעורב במינוי יו"ר חדש לרשות ני"ע?

קובי כחלון נפגש לאחרונה עם מועמד פוטנציאלי לתפקיד יו"ר רשות ניירות ערך - כך נחשף ב"לילה כלכלי" ■ משרד האוצר: "כל ההחלטות בלשכת שר האוצר מתקבלות אך ורק על ידי השר ומתוך שיקולים מקצועיים בלבד"

שרון שפורר, ערוץ 10
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים40
שרון שפורר, ערוץ 10

1. מועמד לתפקיד ציבורי חשוב, ששר האוצר משה כחלון חפץ למנות, קיבל לאחרונה הודעת טקסט מעניינת מארז חלפון - ראש המטה של השר כחלון - בה נכתב כי עד שלא ייפגש המועמד עם , לא יוכלו לקדם באוצר את עניין מינויו. הוא לא היחיד שכחלון האח מתערב במינויו.

מזה זמן רב שבתחום הנדל"ן קובי כחלון הוא האיש החזק במשרד האוצר, וכפועל יוצא, גם במטה הדיור בראשותו של אביגדור יצחקי - הכפוף למשרד האוצר. לכחלון האח היכולת לקבוע את מי למנות. ובכלל, להחלטותיו ועמדותיו השפעה אדירה על תוכניות האוצר בתחום הנדל"ן הבוער, וכל זאת - בלי שידעתם. התנהלות זאת נעלמת מעינו של הציבור בעיקר לנוכח העובדה שקובי כחלון אינו נושא שום משרה באוצר או בכל גוף ציבורי אחר כלשהו, מאז שהתפטר מתפקידו כסגן ראש העיר ירושלים לפני כמה חודשים.

קובי כחלון
קובי כחלוןצילום: אמיל סלמן

2. זה לא סוד שקובי כחלון הוא אחד האנשים המשפיעים על שר האוצר. במשך שנים הוא משמש כאיש סודו של כחלון, היה משותפיו להקמת מפלגת "כולנו", וכעת מתברר שהוא היה המממן העיקרי של כחלון בעת לימודיו בהארוורד - כאשר זה לקח פסק זמן מהחיים הפוליטיים. עלות הלימודים בהארוורד מוערכת בכ-60 אלף דולר.

מלשכת השר נמסר כי 25 אלף דולר קיבל כחלון דרך מלגות של הארוורד וקרן אייסף, ואת יתרת התשלום מימן השר ממקורות פרטיים. במלים אחרות: קובי כחלון מימן לו את רוב הסכום הנותר. 

"כמו תאומים סיאמיים"

3. בסביבתו של שר האוצר אומרים: "קובי ומשה הם כמו תאומים סיאמיים, שישנו ראש לזנב, וחברים טובים. אך טבעי שהם ישתפו זה את זה בנוגע להחלטות שמקבלים ויתייעצו אחד עם השני. במיוחד בכל הנוגע לנדל"ן - תחום המומחיות של קובי כחלון שישב במשך שנים בראש ועדת התכנון והבניה בירושלים".

קובי מימון, איש עסקים ישראלי בעל אחזקות מרובות בתחום חיפושי הנפט והגז הטבע
יחד עם שר האוצר משה כחלון.
מיודדים
מיודדים. שר האוצר משה כחלון ואיש עסקי הנפט והגז הטבעי - קובי מימון

4. זה נכון. אבל מומחיותו של קובי כחלון בנדל"ן לא מסבירה מדוע לאחרונה, כפי שנחשף בלילה כלכלי בערוץ 10, נפגש האח כחלון עם מועמד פוטנציאלי לתפקיד יו"ר רשות ניירות ערך, כמחליפו של שמואל האוזר, בפגישה פרטית של אחד על אחד. זה כבר לא נדל"ן – זה פיננסים.

מקורב למשרד האוצר אישר את דבר הפגישה אך טען כי מי שיזם אותה היה המועמד הפוטנציאלי - שרצה להיוועץ בקובי כחלון על האופן שבו יוכל להשיג את התפקיד. כלומר, המקורב מנסה לומר: זה לא שקובי כחלון ריאיין אותו, מדובר רק בהתייעצות.

5. האוזר עצמו אמור לסיים את הקדנציה הראשונה שלו בת 5 שנים בחודש מאי, ורוצה לכהן קדנציה נוספת בתפקיד. גורמים בלשכת האוצר רומזים שאולי זה יקרה. עם זאת, ברקע, כחלון בוחש בזהות מועמדים אחרים לתפקיד.

6. בשלב זה חשוב להיזכר בפניית הפרסה של משה כחלון אחרי הבחירות, כאשר הודיע שלא יטפל בגז בגלל החברות הקרובה שלו עם קובי מימון הטייקון. לא רבים זוכרים שגם קובי כחלון הודיע כי הוא מנוע מלטפל בענייניו של קובי מימון בעירית ירושלים (למרות שכפי שחשף עמרי מניב בערוץ 10 – פעם אחת לפחות קובי כחלון כן טיפל בענייני קובי מימון). 

7. למה זה מעניין? כי רשות ני"ע (וכמובן העומד בראשה, זה שהאחים כחלון יכריעו בעניין זהותו) נדרשת לא פעם לקבל החלטות על חברות ציבוריות, למשל בענייניה של קבוצת אקויטל, שיש לה כמה נציגויות בבורסה בשווי של מיליארדי שקלים – נתח לא מבוטל מהבורסה הישראלית. בין החברות של קובי מימון בבורסה אפשר למצוא את ישראמקו בעלת הרישיון לקידוח תמר, את נצבא - בעלת רוב התחנות המרכזיות בישראל ובעלת השליטה באיירפורט סיטי, את חברת פוליגון, שותפות חיפושי הגז חנל ועוד.

צילום: ניב קנטור

לרשות ניירות ערך הגיעו לאורך השנים חומרים אודות בעלי השליטה בקבוצת אקויטל – קובי מימון וחיים צוף, והיא זו שנדרשה ואולי עוד תידרש יום אחד להכריע בחקירה של זהות בעל השליטה. הנושא נמצא כיום בחקירה פתוחה ולא מתקדמת כבר שנים ברשות המסים – שגם היא כעת כפופה למשה כחלון. 

אנשי הצללים

8. משה כחלון הרי לא המציא את השיטה הזו של איש סוד מאחורי הקלעים. הפרקטיקה של אנשי צללים שמקבלים החלטות מהותיות בממשלה אינה חדשה. ליאיר לפיד היה את הלל קוברינסקי, מגדיל כמובן לעשות בנימין נתניהו שבדרך אליו צריך לעבור אצל נתן אשל – שעף מהשירות הציבורי לאחר שנחשף כי צילם את תחתוניה של עובדת במשרד ראש הממשלה, ואינו נושא כיום כל משרה (שלא לדבר על הרעייה שרה שלפי עדויות רבות מקבלת גם היא החלטות שונות שאינה אמורה לקבל).

9. אז אמנם כחלון לא המציא את הגלגל, אבל הדבר לא הופך את הפרקטיקה הזאת לפחות בעייתית. כך, אנשים שלא נבחרו על ידי הציבור ולא התקבלו לשירות המדינה מקבלים החלטות עבור הציבור, בלי ידיעתו, בלי שום שקיפות, וכשאינם כפופים לפיקוח. ניקח לדוגמא את ארז חלפון ראש המטה של כחלון או את אביגדור יצחקי ראש מטה הדיור. שניהם התבקשו עם מינוים לחתום על הסכם ניגוד עניינים ככל עובדי ציבור. קובי כחלון לא התחייב לשום דבר כזה. זאת למרות שבפועל קובי כחלון הוא אחד האנשים המשפיעים ביותר על מחירי הדיור היום. הציבור אולי בחר בכחלון אחד – אבל את הכחלון השני הוא קיבל בעסקת חבילה. 

10. משרד האוצר מסר בתגובה: "כל ההחלטות אשר מתקבלות בלשכת שר האוצר מתקבלות אך ורק על ידי השר ומתוך שיקולים מקצועיים בלבד. כל ניסיון לרמוז על מעורבות של גורמים חיצוניים בתהליכים המקצועיים אשר מתקיימים במשרד הוא משולל כל יסוד ומנוגד לעובדות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker