אושר בקריאה ראשונה: גופים ציבוריים יחוייבו לייצוג הולם של עובדים עם מוגבלויות

החוק יחייב גופים ציבוריים להעסיק אנשים עם מוגבלות בשיעור שבין 5%-7% מכלל העובדים באופן קבוע ■ הצעת החוק אושרה ברוב של 26 תומכים ללא מתנגדים, ותחזור לוועדת העבודה והרווחה לשם הכנתה לקריאה שנייה ושלישית

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הצעת החוק המבקשת לתקן את חוק שירות המדינה (מינויים) משנת 1959, ולקבוע כי גופים ציבוריים - משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות, כוחות הביטחון, חברות ממשלתיות, מוסדות להשכלה גבוהה, ועוד - יחויבו להעסיק אנשים עם מוגבלות בשיעור שבין 5%-7% באופן קבוע, תוך תעדוף לאנשים עם מוגבלות משמעותית (אדם שדרגת נכותו מגיעה ל-40%, או מי שהוגדר כמשתקם על ידי הרשויות).

כדי לוודא יישום מיטבי של הצעת החוק, ימונה בכל מקום עבודה ציבורי ממונה מטעם המעסיק, שישמש כתובת לפניות העובד המוגבל ומעסיקו בנושא ייצוג הולם. הממונה גם יגיש דו"ח שנתי לממשלה בנוגע לשיעור הייצוג במקום העבודה - שיועבר למבקר המדינה, לנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ולוועדת העבודה והרווחה של הכנסת. במידה ואותו הגוף אינו עומד ביעד הייצוג, הממונה יגיש בנוסף תכנית שנתית עתידית, שתאושר על ידי הנהלת הגוף הציבורי, שמטרתה לאפשר תיקון ועמידה ביעד שהוצב בחוק.

בעלי מוגבלויות
בעלי מוגבלויותצילום: תומר נויברג / ג'יני

במצב הנוכחי, חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (1998) קובע כי על מעביד לפעול לשילוב הולם של אנשים עם מוגבלות - אולם הוא לא קובע מהו ייצוג הולם, ולא מפרט אלו צעדים יש לנקוט על מנת ליישמו. זוהי אות מתה בספר החוקים של מדינת ישראל, ומטרת הצעת החוק היא ליצוק תוכן בנוגע לאותה מחויבות.

גם מבקר המדינה התייחס לנושא, ובדו"ח שפירסם בשנת 2013 הביא ממצאים לגבי טיפול הרשויות בשילוב אנשים עם מוגבלות בתעסוקה, לרבות הייצוג ההולם של אנשים עם מוגבלות בשירות המדינה. הדו"ח קבע בין השאר כי "שיעור העסקתם של אנשים עם מוגבלות בשירות המדינה נמוך, ועמד על 2.05% בלבד מעובדי המדינה בשנת 2010, אף ששיעורם באוכלוסייה היה למעלה מ-5%".

עוד העלתה הבדיקה כי "אף שהתקבלה החלטת ממשלה בינואר 2012 לייעד משרות לאנשים עם מוגבלות, וכך לקדם ייצוג הולם בשירות המדינה, במועד סיום הביקורת עדיין לא פורסם מכרז למשרה ייעודית מעין זו. יוצא אפוא כי נציבות שירות המדינה לא פעלה באופן יזום לקידום ייצוגם ההולם של אנשים עם מוגבלות בשירות המדינה, והיקף העסקתם בשירות המדינה נותר נמוך כשהיה".

איציק שמולי
ח"כ איציק שמוליצילום: מיכל פתאל
ח"כ יואב קיש
ח"כ יואב קישצילום: שירן גרנות

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), שיזם את הצעת החוק יחד עם ח"כ יואב קיש (ליכוד), אמר: "השלמנו צעד אחד נוסף, גדול ומשמעותי, בדרך ליעד הנכסף של שילוב אנשים עם מוגבלות בשוק התעסוקה, בדרך לשילובם המלא בחברה".

קיש הוסיף כי "האחריות שלנו כחברה היא לשלב אנשים עם מוגבלויות ולא להחריג אותם. זהו צעד ראשון בדרך לחברה מוסרית וצודקת יותר. מעל 5 מיליארד שקלים בשנה הולכים לאיבוד בגלל אי שילוב של אנשים עם מוגבלויות במעגל העבודה - ההצעה המהפכנית תביא להעצמתם ולחיסכון עצום לקופת המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker