מסתמן: רשות המסים תוכל לדרוש מבנקים מידע על חשבונות פרטיים - כללי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מסתמן: רשות המסים תוכל לדרוש מבנקים מידע על חשבונות פרטיים

הצעת החוק שאושרה בקריאה ראשונה תתוקן כך שתאפשר לרשות המסים לקבל מידע לפי דרישה על חשבונות פרטיים, אך לא תאפשר דיווח שוטף על פעילות המתבצעת בחשבונות עסקיים ■ סלומינסקי: "ההצעה המקורית פוגעת באופן לא מידתי בפרטיות האזרח"

3תגובות

לאחר דיון שנערך אתמול בוועדת חוקה, חוק ומשפט בהצעת החוק המאפשרת לרשות המסים לדרוש מידע על חשבונות עסקיים ופרטיים מגופים פיננסיים - מסתמן כי רק חלק מההצעה יעבור את המשוכה לקריאה שנייה ושלישית. מדובר בהצעה שפוצלה מחוק ההסדרים לחקיקה נפרדת, ואושרה בכנסת בקריאה ראשונה. דיון נוסף צפוי בשבוע הבא.

ההצעה המקורית כללה שני תיקוני חוק. בראשון מוצע כי גוף פיננסי - כמו בנקים, חברות ביטוח, קופות גמל, קרנות נאמנות, מנהלי תיקי השקעות וחברות בעלות רישיון סליקה של עסקות בכרטיסי חיוב - ידווח פעם בחודש על פעילות המתבצעת בחשבונות עסקיים המתנהלים אצלו. חלק זה אינו צפוי להיכלל בהצעת החוק המתוקנת.

תומר אפלבאום

בתחילת השבוע ולקראת הדיון אתמול, העבירה היועצת המשפטית של הוועדה את עמדת הוועדה, שלפיה הנוסח המעודכן של הצעת החוק יכלול אך ורק את התיקון שקובע כי מוצע להסמיך את רשות המסים להוציא לכל אחד מהגופים הפיננסיים "דרישת מידע" לגבי קבוצת לקוחות בעלי מאפיינים משותפים, שיכולים להיות גם לקוחות פרטיים לגמרי. הדרישה תתבסס על סממנים שיוצרים לדעתה חשד לכך שלקוחות בקבוצה עברו על חוקי המס באופן שגורם לאובדן משמעותי של גביית מס.

מנהל רשות המסים, למשל, יוכל לדרוש מכל הגופים הפיננסיים מידע שנתי על סך כל ההכנסות והתקבולים, ההוצאות והתשלומים, יתרות הפתיחה והסגירה של סוגי אוכלוסיות שונים שהתקבלו בחשבונם סכומי כסף בהיקפים שונים, מתוך הנחה שהסיכונים לאי־סדרים כספיים, לעבירות מס ולשחיתות גבוהים יותר באופן משמעותי שעה שמדובר באוכלוסיות אלה - גם אם לא קיים חשד קונקרטי. מדובר למשל במקרים של אנשים שמעבירים כספים לחשבונות במקלטי מס כמו איי קיימן, אנשים שהכנסותיהם גבוהות, אנשי ציבור שבחשבונם מופקדים כספים שגבוהים ממשכורתם, או אנשים בעשירונים התחתונים שהופקד בחשבונם סכום כסף גדול מהרגיל.

יו"ר ועדת החוקה, ח"כ ניסן סלומינסקי, אמר אתמול בדיון כי "ההצעה המקורית אולי נותנת פתרון למאבק בהון השחור, אך לצדה פגיעה לא מידתית בפרטיות האזרח, ולכן דחיתי אותה על הסף".

לפי ההצעה המקורית, במטרה ליצור בלמים, בקשת המידע תדרוש את אישורה של ועדה שתוקם, שבה יהיו שלושה חברים - שני עובדי רשות המסים ונציג ציבור שימנה היועץ המשפטי לממשלה. ההחלטות בוועדה יתקבלו ברוב דעות. לפי הצעתו של סלומינסקי, את אחד מנציגי רשות המסים יחליף שופט בדימוס שיהיה יו"ר הוועדה. בקשה שתאושר על ידי הוועדה תיבחן שנית בידי היועץ המשפטי לממשלה.

אוליבייה פיטוסי

אחד המתנגדים להצעה החדשה הוא יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, שטען: "אתם תפגעו בבעלי המעמד הביניים ומטה, אלה שהרשות לא יודעת להתמודד אתם לא יפגעו. אני מודיע שהקבוצה הכי מאופיינת תהיה המתנחלים. הרשות תפנה לאדם שומר חוק. לבסוף זה יתגלה, אבל הוא יעבור סיוט של שנתיים בחקירה. זה מה שיהיה עם הסיסמה של מלחמה בהון שחור - לא יוכלו לחיות פה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם