90% משכנתא על דירה: הצעת החוק של ח"כ אורלי לוי-אבקסיס חוזרת לשולחן

אורלי לוי-אבקסיס: "בהצעת חוק זו מוצעת דרך נוספת לאפשר לזוגות להגשים את חלום רכישת הדירה"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום א' בהצעת חוק למתן ערבות מדינה למשכנתא בגובה של 90% מערך הדירה שהוגשה על ידי ח"כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו).

ערבות המדינה תינתן למימון רכישת דירת מגורים יחידה על ידי זכאי בגובה ההפרש בין סך ההלוואות שקיבל הזוג מכל מקור שהוא לבין מחיר דירת המגורים ובלבד שכלל סכומי הקרן של ההלוואות שלא נפרעו לא יעלה על 90% מערך הדירה.

אורלי לוי אבקסיס
אורלי לוי אבקסיס צילום: תומר אפלבאום

הערבות תינתן בתנאים שהמלווה הוא מלווה מורשה, המדובר בהלוואה למימון דירת מגורים יחידה והכנסתו של הזכאי לא תפחת מ-10,000 שקל בחודש, או סכום נמוך יותר שיקבע בצו על ידי שר האוצר.

גורמים באוצר ובבנק ישראל הביעו בעבר התנגדות להצעת החוק.

ח"כ לוי אבקסיס הגישה את הצעת החוק הזו כבר בקדנציה הקודמת של הכנסת. לפני מספר חודשים כשעמדה להעלות את הצעת החוק לוועדת השרים לחקיקה ביקש ממנה שר האוצר משה כחלון (כולנו) לקיים הידברות בעניין. לוי אמורה היתה להיפגש בעניין עם החשבת הכללית מיכל עבאדי בויאנג'ו אבל עד כה לא נערכה פגישה ביניהן. לוי אבקסיס החליטה שלא להמתין עוד אלא להעלות את הצעת החוק לוועדת השרים לחקיקה ולדרוש מהממשלה תשובות בעניין.

מיכל עבאדי בויאנג'ו
מיכל עבאדי בויאנג'וצילום: עופר וקנין

היא ציינה כי "הצעת החוק תתפתח דלת לאזרחים ומשפחות רבות שין להם את ההון העצמי הגבוה לרכוש דירה, וזהו המכשול היחיד שעומד בינם לבין האפשרות לרכוש דירה. אותם זוגות צעירים עדיין יעמדו בקריטריונים ובמבחני השתכרות אולם במקום שישלמו אלפי שקלים מדי חודש על שכירות הם ישלמו את המשכנתא בדרכה לדירה בבעלותם והשינוי יהיה שהם לא יאלצו לקחת הלוואות שלאחר מכן יתקשו לעמוד בהם לאור הדרישה להון עצמי הגבוה היום. אין יום שאני לא מקבלת פניות מאזרחים ששואלים על הצעת החוק הזו. הציבור משווע לכל הקלה בנושא המשכנתאות ואני בטוחה שגם שר האוצר ישמח לתת יד למהלך חברתי כלכלי כה מתבקש".

לוי אבקסיס הסבירה את הסיבה להצעת החוק: "בשנים האחרונות חלה ירידה ניכרת בהיקף מימוש המשכנתאות, בעיקר בקרב זוגות צעירים. מבחינת מספרם הממוצע של מממשי המשכנתאות המוכוונות בחודש לאורך שנים ניתן לראות את הירידה הממושכת בקרב כלל הזכאים, ובעיקר בקרב 'חסרי דירה'. אחד הגורמים המרכזיים לתופעה זו הוא חוסר יכולתם של אותם אנשים המבקשים לרכוש את הדירה לגייס 'הון התחלתי'".

עוד ציינה כי "לפי הוראת בנק ישראל מיום 29 באוגוסט 2013, סכום ההלוואות לדיור מוגבל ל-66.7% ממחיר הדירה כך שעל הרוכשים לגייס הון התחלתי השווה לכ-30% ממחיר הדירה, סכום אשר לא מאפשר לזוגות רבים, בין היתר אלה הנמנים עם מעמד הביניים בישראל לרכוש דירה, ועל כן הם נאלצים להמשיך ולשכור דירה בשוק השכירות הדרקוני".

לדבריה "נראה כי קיימת מעורבות של הממשלה בשוק הדיור בישראל אשר נעשית בדרכים שונות, כגון הקצאת קרקעות לדיור ושיווקן בכל אזורי הארץ, דיור ציבורי לנזקקים ומתן סיוע לזכאים לצורך רכישת דירה או שכירת דירה. בהצעת חוק זו מוצעת דרך נוספת – לאפשר לזוגות להגשים את חלום רכישת הדירה, וזאת על ידי ערבות של המדינה למשכנתאות, עד לגובה משכנתא של 90% ממחיר הדירה. הצעת חוק זו מאפשרת ל"חסרי דירה" לרכוש דירה אף אם אין ברשותם "הון עצמי התחלתי" למימון מלוא סכום הרכישה.

"כמו כן, על מנת לייעל הליך ביורוקרטי של קבלת ערבות זו, מוצע להעניק לשר האוצר סמכות לקבוע תנאים ואמות מידה לזכאות שנקבעת בהצעת החוק. שהרי לרמת היעילות של פעילות משרד האוצר יש השפעה רבה על שוק הדיור בארץ, בעיקר במימוש הביקוש לדיור בקרב האוכלוסייה בכלל ושל השכבות החלשות בפרט. לפעילות זו יש חשיבות ציבורית רבה, בעיקר נוכח העובדה שהפער החברתי בישראל הוא מהגבוהים בעולם המפותח, וללא מעורבות משרד האוצר פער זה עלול לבוא לידי ביטוי בצורה קיצונית גם בתחום הדיור, להגדיל את הפער החברתי ולעודד ירידה מהארץ".

הצעת חוק דומה הוגשה באחרונה על ידי יו"ר ועדת הרפורמות ח"כ אלי כהן (כולנו).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker