גם שר הביטחון נגד אורי יוגב: "כוחני וחסר מעצורים"

יעלון ניסה לקדם דיון חוזר לגבי הדחת יו''ר התעשייה האווירית, רפי מאור, המקורב לשר הרווחה חיים כץ שמעמדו בליכוד התחזק באחרונה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן

שר הביטחון, משה יעלון (ליכוד), מצטרף למבקריו של מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, על רקע צעדיו לניקוי אורוות בתעשייה האווירית (תע''א). יעלון יזם בשבוע שעבר דיון חוזר בדירקטוריון תע''א לגבי כוונתו של יוגב לפטר את יו''ר החברה, רפי מאור, במטרה לבחון, האם זה טוב לחברה. לצורך זה השיג גם את חתימתו של שר האוצר, משה כחלון.

עם זאת, הדירקטוריון סרב לחזור ולדון בסוגיה בנימוק, שכבר עסק בה והכריע בעד קידום ההליכים מול מאור. בימים הקרובים יקיים יוגב שימוע לפני פיטורים למאור, ששכר את שירותי עורך הדין שמואל קסוטו לצורך זה.

בתגובה אמר יעלון כי "הסוגיה אינה מניעה, או אי מניעת הדחה, אלא התנהלותו חסרת המעצורים של מנהל רשות החברות הממשלתיות. הגם שעל פי החוק היבש יש לו סמכות לפעול כפי שפעל מול יו''ר תע''א – הדעת נותנת, שמהלך משמעותי כזה, שיש לו השלכות כלכליות ובטחוניות נרחבות, ייעשה תוך הידברות והיוועצות אמיתית עם שר הביטחון ושר האוצר, האחראים על תע''א מתוקף היותה של הממשלה בעלי החברה.

"שר הביטחון, שטובת תע''א לנגד עיניו, פתוח לשמוע כל ביקורת וכל עמדה, ולנהל על כך שיח, אך מן הראוי שהדבר ייעשה באופן מקצועי והולם. החוק מתיר לשרים לכנס ישיבת דירקטוריון מיוחדת, כדי לבקש מהדירקטוריון התייחסות או החלטה. במקרה המדובר זה על מנת לדון במכתבו של מנהל רשות החברות (שכלל פירוט המהלכים הבעיתיים לכאורה של מאור והזמנתו לשימוע לפני פיטורים, א''ק) ולהחליט, האם טובת החברה מחייבת את המשך כהונתו של מאור, או את הפסקתה. ההתנהלות הכוחנית של מנהל רשות החברות באמצעות ניהול השיח בעיקר דרך התקשורת, היא חסרת אחריות והשפעתה על תפקודה של תע''א שלילית ביותר ומזיקה".

הבדיקה שערך יוגב העלתה מימצאים חמורים לכאורה נגד מאור. לפיהם, מאור עבר לכאורה על חוק החברות כאשר התערב בצורה מוגזמת בניהול החברה, וכשלא מיצה לכאורה את הצעדים הנדרשים מול חברי ועד העובדים שלה.

מאור מקורב מאוד לשר הרווחה, חיים כץ, לשעבר יו''ר ועד עובדי תע''א, ותמך בו בעבר במאבקו נגד פיטוריו על ידי יוגב. זאת, אף שכץ טירפד רפורמות שנועדו להבריא את תע''א, שכללו פיטורי מאות עובדים בחטיבה האזרחית בה שוררת אבטלה קשה מחוסר הזמנות. על רע זה הבהיר כץ, כי בכוונתו לגרום לפיטוריו של יוגב. באחרונה חיזק כץ, הנחשב מקורב ליעלון, את מעמדו במרכז הליכוד.

כחלון, בגיבוי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרת המשפטים איילת שקד ובעידוד כץ, גיבש הצעת החלטה להדחת יוגב מתפקידו תוך עקיפת המנגנון של ועדת טירקל למינויים בשירות המדינה. ההצעה מתעכבת על רקע התנגדות היועץ המשפטי של נציבות שירות המדינה,עו''ד רון דון. ההצעה היא חלק מהמהלך הפוליטי שדוחף כץ, שכולל גם מאבק פוליטי להחזרת המינויים הפוליטים לחברות הממשלתיות. יוגב עצר את השיטה הנהוגה מקום המדינה באמצעות נבחרת דירקטורים מקצועית שגיבש, הכןוללת מאות מועמדים לדירקטורים בחברות ממשלתיות. הנבחרת ספגה השבוע ביקורת בכנסת על חוסר יצוג הולם של סקטורים, בהם דתיים, ערבים ונשים. יוגב מתכוון להמשיך בכהונתו עד סופה ב-2017 ולהמשיך לשפר את תפקוד החברות הממשלתיות שתחת אחריותו.

משה יעלון בביקור בתעשצילום: אריאל חרמוני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker