"חמור קופץ בראש": קואליציית הענק להדחת אורי יוגב מרשות החברות

ראש הממשלה, שר האוצר ושרת המשפטים, בשיתוף ישראל כ"ץ וחיים כץ, גיבשו החלטת ממשלה שתסלול את הדרך לפיטורי אורי יוגב ■ הנימוק: משבר עם כחלון ואיוש חסר בדירקטוריונים ■ הרקע הלא רשמי: חסימת מינויים פוליטיים

מוטי בסוק ואבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק ואבי בר-אלי

הלחצים הפוליטיים במרכז הליכוד ובסביבתו של שר האוצר, משה כחלון, מניבים פרי - ועלולים להביא להדחה תקדימית של מנהל רשות החברות הממשלתיות מתפקידו. כחלון, בגיבוי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושרת המשפטים, איילת שקד, גיבשו הצעת מחליטים שתסלול את הדרך לפיטוריו של אורי יוגב, בנימוק של משבר אמון בינו לבין שר האוצר שממונה עליו.

הצעת המחליטים קובעת כי הסמכות להדחת רגולטורים בכירים בשירות המדינה תעבור מידי הוועדה המייעצת למינוי בכירים (ועדת טירקל) לידי נציבות שירות המדינה. זאת, עקב ההנחה כי הליכי הדחה יהיו "נוחים" יותר לביצוע באמצעות הנציבות, החלשה יחסית, ולא דרך ועדה ציבורית בראשות שופט בדימוס.

לשם כך, גיבשו משרדי ראש הממשלה והאוצר הצעה לתיקון החלטת הממשלה 4062 מספטמבר 2008 - שבה נקבע כי הדחת רגולטורים תיעשה רק באמצעות ועדת טריקל, כדי למנוע הטייה פוליטית. את המהלך הוביל מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, והוא זכה לברכת שרת המשפטים, איילת שקד.

אורי יוגבצילום: עופר וקנין

הצעת המחליטים אמורה היתה לעלות להצבעה כבר מחר (א'). ואולם, התנגדות של הרגע האחרון מצד היועץ המשפטי של הנציבות, עו"ד רון דול, הביאה לפי שעה לדחיית ההצבעה. משנודע ליוגב על הצעת המחליטים, הוא הזדרז לפנות אל מבקר המדינה, יוסף שפירא, ואל היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט, כדי לעדכן אותם בתוכנית הנרקמת. הפנייה דלפה, ונחשפה אתמול בערוץ 10.

יוגב לא מתכוון לפרוש מתפקיד מנהל רשות החברות, ובכוונתו למצות את הקדנציה שאליה נבחר עד סיומה בסוף אוגוסט 2017. לפי הערכות, יוגב הבהיר בשיחתו עם שפירא כי בכוונתו להמשיך ולקדם את המטרה שלשמה נבחר - ניקוי החברות הממשלתיות משחיתות ומפוליטיזציה - וכי תכלית המהלכים הפוליטיים להדיחו נועדה לחבל במאמצים אלה.

פגיעה ב"צ'ופרים" 
של מרכז הליכוד

מתח רב שורר בין יוגב לכחלון מרגע כניסת שר האוצר לתפקידו. זאת, על רקע מערכת יחסים עכורה במיוחד שהתפתחה בשנתיים האחרונות גם בין יוגב לחיים כץ - לשעבר יו"ר ועד העובדים בתעשייה האווירית וכיום שר הרווחה, שנחשב מקורב מאוד לכחלון. לשני אלה חבר גם שר התחבורה, ישראל כ"ץ, שגם לו היו סכסוכים קשים בעבר עם יוגב. לפי הערכות, שלושת השרים פעלו ביחד על מנת להדיחו.

העוינות כלפי יוגב היתה נעוצה בשלוש חזיתות עיקריות. הראשונה היא תוכנית נבחרת הדירקטורים, שנועדה לנתק את הדרג הפוליטי ממינוי חברי הדירקטוריונים בחברות הממשלתיות - תוך פגיעה קשה במוקד ה"צ'ופרים" הפוליטיים של מרכז הליכוד. כפי שנחשף בשבוע שעבר ב-TheMarker, על כחלון הופעלו לחצים מסיביים לבטל את נבחרת הדירקטורים, או להצר את צעדיו של יוגב, שנטען כי פעל למינוי מקורביו באמצעות מנגנון הנבחרת.

לפי הערכות, הקש ששבר את גב הגמל היה פסילת מינויו של חיים אביטן - ראש עיריית חדרה לשעבר ומהבולטים שבחברי מרכז הליכוד, שנחשב מקורב לנתניהו ולשר התחבורה כ"ץ - לתפקיד יו"ר נמל אשדוד. מועמדותו, שהוגשה על ידי כ"ץ וכחלון, נפסלה על ידי ועדת המינויים בראשות השופטת (בדימוס) בלהה גילאור, בטענה של היעדר כישורים מיוחדים.

החזית השנייה שפתח יוגב היתה המהלך שיזם לפיטוריו של יו"ר דירקטוריון התעשייה האווירית (תע"א), רפי מאור, שנחשב מקורב לשר הרווחה כץ. זאת, לאחר שיוגב כבר פעל בהצלחה להדחת כ"ץ מתפקידו כיו"ר ועד העובדים בחברה.

החזית השלישית נעוצה בתוכנית ההפרטות שיוגב המשיך לקדם, על אף שכחלון מתנגד לה. עיקר המחלוקת נוגע להפרטת חברת הדואר, שאותה בלם כחלון באחרונה בטענה לליקויים לכאורה בהליך ההפרטה.

"חמור קופץ בראש"

העימות בין כחלון ליוגב היה סוד גלוי בחודשים האחרונים. באוגוסט ניהלו השניים שיחה קשה מאוד, שבמרכזה עמד נושא המינויים הפוליטיים. בשיחה הבהיר יוגב לכחלון באופן חד־משמעי כי לא ישתף עמו פעולה בנושא המינויים הפוליטיים, ומאז נפסקה התקשורת הישירה בין השניים, והם מיעטו להחליף דברים.

מטבע התפקיד, מנהל רשות החברות זקוק פחות למטריית השר הממונה ממנהלי אגפים אחרים באוצר (חשב כללי, תקציבים, ממונה על השכר) - והוא אינו יושב באותו בניין של הנהלת משרד האוצר, מה שהקל על כחלון ויוגב לנתק מגע.

עם זאת, יוגב הזמין את כחלון לכנס השנתי של רשות החברות הממשלתיות, שנערך לפני שבועיים, כנואם מרכזי. כחלון ניצל את הבמה ואת נוכחות התקשורת כדי לתקוף את יוגב חזיתית. כבר בראשית דבריו אמר כי "הדברים נעשים עקום, וזה יטופל" - בהתייחסו להליך איוש הדירקטורים בחברות הממשלתיות.

גם מעורבותה של השרה שקד במהלך לא מפתיעה. זאת, בשל סירובו בעבר של יו"ר סיעתה, שר החינוך נפתלי בנט, לשתף פעולה עם נבחרת הדירקטורים - וכן נוכח התבטאויותיה בשבוע שעבר בגנות הטענות לפוליטיזיציה של המינויים במערכת הציבורית. "בשל הצורך לשמור על 'אמון הציבור' והרצון שלא להיתפש כמי שמערבים שיקולים פוליטיים במסגרת המינויים, אנחנו מוכנים לקבל שוב ושוב פגיעה באינטרס הציבורי", אמרה שקד בכנס משפטי. "המערכת כל כך התרגלה לתקוע מינויים... והכל בשם עיקרון האיפוק השלטוני. את ערך המשילות החלפנו בערך ההתאפקות", הוסיפה.

מקורות באוצר מסרו בתגובה כי "אין זה סוד כי קיים משבר אמון בסיסי בין שר האוצר למנהל רשות החברות, ואין זה סוד כי החברות הממשלתיות לא מתפקדות. עם זאת, בהחלטה שהיתה אמורה להיות מונחת על שולחת הממשלה אין שום דבר פרסונלי, ושמו של יוגב אינו מוזכר בה. הוחלט שאין זה הגיוני שוועדה שמאשרת מינויים בכירים באוצר, ועדת טירקל, תהיה גם זאת שתחליט על הדחת אותם בכירים".

לדברי המקורות, "העובדה שיוגב קפץ מיד והחליט שזה נגדו היא מכיוון שחמור קופץ בראש". עוד טענו כי העקרונות שלפיהם פועלת ועדת טירקל כוללים סעיף הפסקת כהונה מפורש, שיהיה קל להפעיל במקרה של יוגב.

"משבר אמון חריף"

ככל הידוע, אין תקדים להצעת מחליטים שמגישים ראש הממשלה ושניים מבכירי שריו, שתכליתה פיטורי פקיד בכיר בשירות המדינה.

יוגב היה ראש אגף תקציבים באוצר ב-2002–2004, תפקיד שאליו מונה על ידי שר האוצר דאז, סילבן שלום. כשנתניהו החליף את שלום במשרד האוצר, יוגב קשר עמו קשרים איתנים - והיה האיש הקרוב לו ביותר בתחום הכלכלי במהלך כהונת נתניהו כראש הממשלה ב-2009–2013. בספטמבר 2013 מונה יוגב לתפקיד מנהל רשות החברות הממשלתיות על ידי שר האוצר דאז, יאיר לפיד. על רקע זה חלה התרחקות בין יוגב לנתניהו, שנתן כעת את ידו למהלך ההדחה.

נציבות שירות המדינה היא שמאשרת מינויים בכירים באוצר - כולל חשב כללי, ממונה על תקציבים, ראש אגף כלכלה והכנסות מדינה, הממונה על שוק ההון, הממונה על השכר, היועץ המשפטי ומנהל רשות החברות הממשלתיות. ואולם, על פי חוק, ועדת טירקל היא זאת שרשאית לפטר אישים שמונו לתפקידים הללו, בין השאר אם מתקיים "משבר אמון חריף ומתמשך", או אם מתקיימים "חילוקי דעות מהותיים ומתמשכים בין נושא המשרה הבכיר לבין הממונים עליו, שיוצרים מצב שמונע תפקוד יעיל ותקין".

ואמנם, כחלון טען בכנס הרשות לפני שבועיים כי המחלוקות המתמשכות סביב נבחרת הדירקטורים גורמות לפגיעה בתפקודן התקין של החברות הממשלתיות. לפי שעה לא ידוע על כוונה לפגוע במנגנון הנבחרת - אלא רק בהמשך כהונתו של יוגב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker