מה הוא יודע? נתניהו משנה את תיק ההשקעות שלו - בארץ ובחו"ל

ראש הממשלה קיבל אישור חריג לבקשה ממבקר המדינה ■ בעבר החזיק נתניהו כספים באי גרז'י המשמש מקלט מס ■ נתניהו הגיש בקשה דומה שאושרה גם באוגוסט 2012

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק

בצעד חריג, ביקש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאחרונה, מהוועדה למתן היתרים במשרד מבקר המדינה, לשנות את תיק ההשקעות שלו בישראל ובחו"ל. הבקשה אושרה, גם כן באופן חריג, על ידי המבקר והוועדה. כך נחשף היום בחדשות ערוץ 10.

לפי החוק, תיק ההשקעות של ראש הממשלה, שרים, סגני שרים ושל בני משפחותיהם מוחזק ומנוהל 60 יום מאז נבחרו לתפקידם על ידי חברות נאמנות ציבוריות בלתי תלויות. החברות מנהלת אותן ב"נאמנות עיוורת". משמעות הדבר כי ראש הממשלה, השרים וסגני השרים מנועים מלטפל אישית בתיק, כלומר לקנות ולמכור מניות, לפי המצב במשק, לפי הערכותיהם האישיות ולפי צרכיהם האישיים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו קורא את העיתון דה מרקר במליאת הכנסת, ב-2010צילום: תומר אפלבאום

הוועדה למתן היתרים במשרד מבקר המדינה קיבלה את בקשת נתניהו בין השאר בהתחשב בעובדה כי לא שינה את תיק ההשקעות מאז אפריל 2009, אז החל בשרשת של שלוש קדנציות בתפקיד רה"מ.

נתניהו הגיש בקשה דומה למבקר המדינה בעניין  תיק ההשקעות שלו, באוגוסט 2012. גם אז הבקשה אושרה. בהמשך חזר בו נתניהו מהבקשה מחשש לתגובת הציבור.

לא ידוע מה היקף תיק הנכסים של נתניהו, כיצד הוא מורכב, (מניות, אג"חים, מטבע זר), היכן הוא מושקע, ומה היה טיב השינויים שראש הממשלה ביצע בתיק.

ב-2014 נחשף כי בשנים 2003-1999 ניהל נתניהו חשבון בנק במקלט מס, בבנק אוף סקוטלנד, באי גרז'י, אחד מאיי התעלה הבריטית. בסוף 2002 וב-2003 היה נתניהו שר בממשלת ישראל. נתניהו טען אז כי מ-2003 החשבון כבר לא היה פעיל. שיעור המס באי גרז'י היה 0%.

ב-2013 טען העיתון האמריקאי הנפוץ פורבס כי נתניהו הוא הפוליטיקאי השישי הכי עשיר בישראל. הונו הוערך אז ב-41 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker