אייפקס רוצה לשפר רווחיות - והקייטרינג בעיר הבה"דים בהיקף 1.76 מיליארד שקל בדרך למכרז

חברת שולץ, בבעלות אייפקס המנוהלת על ידי זהבית כהן, זכתה ב-2014 במכרז בעלות משוערת של 80 מליון שקל בשנה

אורה קורן

מכרז ההסעדה הריכוזי בעיר הבה"דים המוקמת בנגב עשוי להיפתח מחדש, בעקבות סכסוך שפרץ בין שני זכיינים. חברת ההסעדה הזוכה, שולץ, היום בבעלות אייפקס המנוהלת על ידי זהבית כהן, טוענת כי לא קיבלה את התשתיות המובטחות להפעלת הפרוייקט ולכן אינה יכולה לעמוד במלוא התחיבויותיה. החברה שאמורה לספק את התשתיות, מבט לנגב, זכיינית הפרויקט של כלל מעבר צה''ל לנגב טוענת כי אייפקס רוצה לשפר רווחיות — לא רק לתקן תשתיות. מקורבים לאייפקס הכחישו כי מדובר בסכסוך הנובע מבעיות ברווחיות הפרויקט.

טענות הצדדים נמצאות בהליך גישור — אם הצדדים לא יגיעו להסכמות ייפתח מכרז חדש. עד לכניסת הזכיין החדש תמשיך שולץ לספק את המזון לחיילים. גורמים ביטחוניים ציינו כי אספקת המזון לחיילים לא תיפגע. קבוצת שולץ, המתמחה בשירותי הסעדה, קיבלה זיכיון בלעדי להפעלת כלל שירותי ההסעדה בעיר הבה"דים המוקמת בנגב, החל מדצמבר 2014, לתקופה של 22 שנים. מהחברה נמסר כי המחזור השנתי הצפוי בעיר הבה"דים הוא כ-80 מיליון שקל בשנה.

במסגרת הזיכיון תהיה שולץ האחראית הבלעדית על כל מערך ההסעדה, שיספק כ-30,000 ארוחות ביום, שירותי קייטרינג לאירועים וטקסים, שיוכנו במטבח במקום. בנוסף, תנהל החברה את "חצר המזון", שתוקם בלב המרכז המסחרי שיוקם במקום על שטח של כ-1,000 מ"ר ותכלול סופר-מרקט, חנות נוחות, בתי קפה, מסעדות וקפיטריות. החברה תעסיק 250 עובדים להפעלת מערך ההסעדה.

לבחון מחדש את הריכוזיות

עם פרסום תוצאות המכרז נמתחה ביקורת חריפה על הריכוזיות העצומה שבו, המפקידה בידי גוף אחד את השליטה על כל ההסעדה במקום, כולל בתי קפה מסחריים. הטענה המרכזית היתה, שבהעדר תחרות יאמירו המחירים בעיקר מקומות שאינם חדרי אוכל שבאחריות ובמימון צה''ל ומשרד הביטחון. אם המכרז ייפתח מחדש במסגרת הגישור או אחריו, ניתן יהיה לשקול את פיצולו להגברת התחרות באספקת מזון בעיר הבה''דים.

מחברת מבט לנגב נמסר בתגובה, כי "קיימים מס' חילוקי דעות בין הצדדים, שנמצאים כרגע בהליך של פישור/גישור. השירותים היומיים בעיר הבה"דים ממשיכים להתקיים כסדרם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker