כך מנסה דואר ישראל לסגור סניף מרכזי לטובת פרויקט נדל"ן פרטי

מבקר המדינה בודק את הנושא ■ דואר ישראל: "אנו פועלים אך ורק על פי טובתה העסקית של החברה ולטובת ציבור הלקוחות"

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

סניף אבן גבירול של דואר ישראל הוא סניף גדול ומרכזי עם תנועה של עשרות אלפי לקוחות בחודש, באזור אורבני צפוף. למרות זאת, ולמרות שחברת הדואר סוגרת כבר 5 סניפים אחרים בעיר תל אביב - נראה כי החברה עושה מאמצים לסגור גם את הסניף הזה, להעתיק את פעילותו לסניף קטן בהרבה - וזאת לטובת פרויקט נדל"ני של איש עסקים פרטי, לפני המועד המוסכם. הנושא נמצא כעת על שולחנו של מבקר המדינה ונבדק שם.

להלן הפרטים: יחידת הדואר באבן גבירול 106 בתל אביב היא יחידת דואר מרכזית ועסוקה. מדובר בסניף שהיה הראשון בארץ להטמיע את מערכת התורים החדשה וכסאות ההמתנה למשל. הסניף עתיד להתפנות מתישהו בעתיד לטובת חברת בי.אי.טי ייזום ופיתוח בע"מ, והיזם אור הלר, ובמקום עתיד להיבנות פרויקט נדל"ן אשר ממותג תחת השם "מגדל אנטוקולסקי". החוזה בין הצדדים נחתם כבר בנובמבר 2012.

סניף הדואר ברחוב אבן גבירול בתל אביבצילום: גוגל סטריט ויוו

ב-22.12.15 התקיימה פגישה בין היזם לבין סמנכ"ל הלוגיסטיקה של חברת הדואר, איציק כהן. מראש נקבע כי חברת הדואר תפנה את הסניף רק כאשר ליזם יהיו ביד אישורי בנייה. אלא שמשום מה בדואר החליטו להאיץ את התהליך וכך נכתב בסיכום הפגישה: "לפנים משורת הדין וכמחווה של רצון טוב לקידום הפרויקט, הח"מ מאשר את הבקשה להעברה של הסניף הקיים לסניף החלופי לפני התנאי כאמור". התנאי הוא כאמור, "היתר בנייה או היתר לעבודות הריסה" של היזם. לא ברור מדוע חברת הדואר פועלת "לפנים משורת הדין" או על דרך המחווה עם יזם פרטי - וזאת מול פגיעה בלקוחות החברה ובשירות שהם יקבלו.

נקבע כי פעילות הסניף תועתק על חשבון היזם אבל הוא תועבר לסניף קטן בהרבה ונגיש הרבה פחות: בקומה מינוס 1 של גן העיר. בפגישה שהוחלט על העברת הסניף לא נכחו היועץ המשפטי של חברת הדואר ומנהל הנכסים שלה.

למעשה, למנהל הנכסים נודע על המהלך רק בדיעבד והוא כתב בתגובה: "לא בכדי הוגדרו מפורשות בהסכם (הפינוי) התנאים שבהם תידרש חברת הדואר להעביר את הסניף לנכס חלופי. תכלית הסעיף לקצר ככל הניתן את העתקת הסניף בגלל היתרונות הרבים של הכנס במקום הנוכחי מהם נהנים הלקוחות ואשר משפיעים על הכנסות יחידת הדואר הזו.

"היענות לבקשת היזם משמעה הארכה ללא כל צורך את הפעילות במיקום החלופי תוך פגיעה בשירות הלקוחות והכנסות החברה. עיון בפרוטוקולים של מוסדות התכנון שדנו בנושאים הקשורים להיתר הבנייה מלמד כי יתכן ויחלוך זמן רב, ואולי שנים, עד שיתקקים התנאי המחייב פינוי הנכס".  

הוא סיכם: "היחידה פועלת כיום בנכס שנהנה מניגשות נוחה ממפלס הרחוב, חזית רחבה ובולטת וניראות לעובים והשבים בציר תנועה סואן, יתרון בעלי ערך רב לכל עסק קמוענאי".

בהילות הדואר לסגור את הסניף משונה לנוכח העובדה שבאחרונה נסגרו בעיר 5 סניפים: הסניפים ביהודה הלוי ודרך סלמה שנסגרו ובשבועות הקרובים ייסגרו סניפי ברודצקי, גאולה ובית התעשיינים.

מדואר ישראל נמסר: "חברת דואר ישראל פועלת אך ורק על פי טובתה העסקית וטובת ציבור הלקוחות. היזם אכן ביקש להעביר את הקרקע לפני המועד, וחברת דואר ישראל העמידה מספר תנאים במסגרתם תוכל לשפר את מצבה. מאחר שתנאים אלו טרם מולאו, לא התקבלה החלטה סופית בעניין. יצוין כי גם אם תתקבל כזאת, מדובר בשינוי חיובי עבור חברת דואר ישראל ושישפר את מצב החברה, וכן תתקיים רציפות שירותית בסניף חדש בקרבת מקום, כך שאין כל חשש לפגיעה בשירות ללקוחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker