כמה חברי כנסת ויתרו על העלאת השכר - ובאילו מפלגות אף אחד לא ויתר על התוספת

הח"כים יקבלו תוספת שכר חודשית של 260 שקל נטו ■ שכרם של רה"מ, הנשיא וסגניהם לא יופחת למרות המדד השלילי

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רק 34 מבין 91 חברי הכנסת שאינם מכהנים בתפקיד ראש הממשלה, שרים, סגני שרים או יו"ר הכנסת הודיעו לחשב הכנסת, חיים אבידור, שהם מוותרים על תוספת שכר של 525 שקל - תוספת חודשית נטו של כ-260 שקל.

במשכורת על חודש ינואר 2016, אותה יקבלו הח"כים ב-1 בפברואר, יקבלו חברי הכנסת עדכון שכר של 1.3%. שכרם של חברי הכנסת צמוד לשכר הממוצע במשק, שעלה אשתקד ב-2.3%. בעקבות יוזמתו של יו"ר ועדת הכנסת ח"כ דוד ביטן (ליכוד), הופחת משיעור העדכון 1% - השפעת העלאת שכר המינימום על השכר הממוצע במשק.

שכרו החדש (ברוטו) של חבר הכנסת הוא 40,525 שקל בחודש, לעומת 40,000 שקלים עד כה. בנוסף, קיבלה הכנסת את הצעתו של ביטן לפיה חבר כנסת יוכל לוותר עצמאית על קבלת עדכון השכר. כ-30 ח"כים הודיעו שיתרמו את תוספת השכר, אבל לא מסרו לאן מיועדת התרומה וכיצד יתרמו.

בחלוקה לסיעות, 15 ח"כים מהמחנה הציוני ויתרו על העלאת השכר, 9 ח"כים מיש עתיד, 5 מכולנו, 3 מהליכוד וחבר כנסת אחד מיהדות התורה. כמו כן, אף חבר כנסת מש"ס, הרשימה הערבית והבית היהודי לא ויתר על עדכון השכר.

חברי הכנסת של הרשימה המשותפת. חשיבות היוזמה הפוליטית הזו גדולה בהרבה
לא ויתרו על התוספת. הרשימה המשותפתצילום: רמי שלוש

חברי הכנסת שהסכימו לוותר על עדכון שכרם הם: אלי אלאלוף, קרין אלהרר, דודי אמסלם, זוהיר בהלול, דוד ביטן, אייל בן ראובן, חיליק בר, עמר ברלב, משה גפני, יעל גרמן, יצחק הרצוג, יוסי יונה, שלי יחימוביץ, חיים ילין, איתן כבל, אלי כהן, יאיר לפיד, מיקי לוי, עליזה לביא, מרב מיכאלי, אראל מרגלית, איילת ורבין נחמיאס, טלי פלוסקוב, רועי פולקמן, יעקב פרי, עמיר פרץ, יואב קיש, מיקי רוזנטל, יואל רוזבוזוב, יפעת שאשא ביטון, אליעזר שטרן, נחמן שי, עופר שלח, ואיציק שמולי.

שכרם של ראש הממשלה, השרים, וסגני השרים צמוד למדד המחירים לצרכן - אלא שהעדכון הוא רק כלפי מעלה, ולא כלפי מטה. כך, אף שב-2015 ירד המדד ב-1%, שכרם של נבחרים אלה לא פחת, אלא נשאר יציב. גם בשנת 2014 נרשם מדד שלילי, של 0.2%, ושכרם של השרים לא השתנה. ב-2013, לעומת זאת, כשהמדד עלה ב-1.8%, לא שכחו לעדכן בהתאם לכך את השכר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker