אורה קורן

לאחר עיכוב של כחודש, זימן אליו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את שני המועמדים לתפקיד הממונה על ההגבלים העסקיים, שעליהם המליצה ועדת האיתור - עו"ד מיכל הלפרין, ואורי שוורץ, הממונה הזמני על ההגבלים. לאחר שנועד עם הלפרין, נפגש אתמול נתניהו עם שוורץ ומקורבים למשרד ראש הממשלה אמרו כי ההחלטה על הממונה הבא תתפרסם בקרוב. לאור הצפי למינוי קרוב של שר כלכלה חדש, צפוי נתניהו להכריע בהקדם על הממונה, לפני שההכרעה תעבור לשר החדש.

שר הכלכלה ממליץ לממשלה על הממונה על ההגבלים העסקיים, ולאחר התפטרות אריה דרעי מתפקיד שר הכלכלה מונה נתניהו לשר הכלכלה בפועל. בענף ההגבלים העריכו כי אם נתניהו ירצה לקרוץ למגזר העסקי, הוא ימנה את הלפרין. עם זאת, בוועדת האיתור אמרו כי הלפרין תהיה מנועה מלטפל בקריסת מגה, בשל קשריה עם תנובה ונטו.

אורי שוורץצילום: רוני פרל

הלפרין מביאה ניסיון של סגנית הממונה על ההגבלים והיועצת המשפטית של רשות ההגבלים. בנוסף יש לה ניסיון במגזר העסקי והיכרות מעמיקה עם חברות גדולות במשק. אלה איפשרו לה בעשר השנים האחרונות להכיר את ניסיונות ההטעיה של הרשות על ידי אותן חברות, לצד הדברים האמיתיים שמקשים על תפקוד חברות ברגולציה עודפת.

מצד שני, אותה היכרות עם המגזר הפרטי מטילה עליה מגבלות, שימנעו ממנה במשך שנה־שנתיים לעסוק בכמה תחומים שבהם יצגה את לקוחותיה, ובהם באל על, תנובה ונטו. כמו כן, היא מנועה מלעסוק בנושאים שיובאו לרשות על ידי משרד עורכי הדין ממנו היא מגיעה, מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל. נקודת חולשה אחרת של הלפרין מול שוורץ היא השכלה אקדמית כללית בלבד.

מיכל הלפריןצילום: תומר יעקבסון

לשוורץ השכלה אקדמית מעמיקה ונרחבת. הוא התמחה בבית המשפט העליון אצל השופטת טובה שטרסברג־כהן, ובעבר שימש ראש צוות במחלקה המשפטית, שריכז את הטיפול בתחומי התקשורת, המזון והקמעונות. יש לו תואר ראשון במשפטים ובפילוסופיה, ותואר שני במשפטים עם התמחות בניתוח כלכלי של המשפט.

עם מינויו לתפקיד היועץ המשפטי של רשות ההגבלים, אמר עליו הממונה על הגבלים לשעבר, פרופ' דיויד גילה, כי "ניסיונו של עו"ד שוורץ בליטיגציה ובקידום חקיקה ומדיניות במסגרת שנות עבודתו ברשות, לצד כישוריו ויכולתו האקדמית, יסייעו לו במילוי תפקידו ויתרמו באופן משמעותי ליכולותיה של רשות ההגבלים העסקיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker