שמולי: "כחלון הבטיח שלא יזרקו קשישים לרחוב - והנה עכשיו זה קורה"

חבר הכנסת מהמחנה הציוני תקף את התנהלות שר האוצר בדיון על הביטוח הסיעודי הקבוצתי בשדולת הגימלאים ■ ליצמן: "ב-1 בינואר 2017 הביטוח הסיעודי ייכנס לתוקף"

אסא ששון
אסא ששון

"ב-1 בינואר 2017 הביטוח הסיעודי ייכנס לתוקף בהתאם לסיכומים של ההסכמים הקואליציוניים. אני עומד בפני תיקונים אחרונים עם מנהל אגף התקציבים באוצר ועם השר. אני יכול להבטיח, בלי נדר, שלא אנוח ולא אשקוט עד שהביטוח יכנס לתוקף, והוא יכנס" - כך אמר היום שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן, במסגרת כינוס של שדולת הגמלאים בכנסת.

הדיון התקיים היום (ד') בכינוס אותו יזמו יושבי ראש השדולה, חברי הכנסת איציק שמולי, נחמן שי ויואב קיש. בין היתר, השתתפו בדיון שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, שר הרווחה, ח"כ חיים כץ, יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, מנכ"ל הביטוח הלאומי, פרופ' שלמה מור יוסף, יו"ר הסתדרות הגמלאים, מר שמואל מזרחי, חברי כנסת מהאופוזיציה והקואליציה כאחד, בנוסף לנציגי עשרות ארגוני גמלאים, אנשי מקצוע, מומחים ופעילים.

איציק שמולי
איציק שמוליצילום: מיכל פתאל

בעשורים האחרונים הציעו חברות הביטוח לקבוצות עובדים לרכוש ביטוחים סיעודיים בתנאים אטרקטיביים, והפוליסה שאושרה על ידי משרד האוצר אפשרה לחברות הביטוח להעלות את הפרמיה כל כמה שנים. למעשה, המבוטחים ששילמו מדי חודש, לעתים במשך 25 שנים ויותר, מאות אלפי שקלים במצטבר עבור הביטוח - גילו כי כאשר הם הגיעו לגיל שבו הם צריכים אותו - דרשו מהם חברות הביטוח פרמיה גבוהה מאד והם ביטלו את הביטוח. כך נוצר מצב בו הגמלאים נותרו ללא ביטוח סיעודי כלל.

את הדיון פתח ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני), יו"ר שדולת הגמלאים זו הכנסת השלישית, ואמר: "המדינה הפקירה את מאות אלפי המבוטחים בביטוח הסיעודי. לפני שמנהיגים ביטוח סיעודי ממלכתי, יש להבטיח את זכויותיהם של מבוטחים אלה. מצוקתם אינה סובלת דיחוי ואינה יכולה להמתין עוד. כיו"ר השדולה אני פועל בנושא בכל כוחי, ומתחייב להמשיך ולפעול עד למציאת פתרון הולם".

ח"כ שמולי אמר כי "רק לפני חודש הבטיח שר האוצר שבמשמרת שלו לא יזרקו קשישים לרחוב - והנה עכשיו זה בדיוק מה שקורה כשחברות הביטוח ממשיכות לבטל פוליסות וכחלון לא נוקף אצבע. אנחנו דורשים משר האוצר להתחיל לשמור גם על המבוטחים ולא רק על חברות הביטוח, ולחייב את חברות הביטוח להמשיך למבוטחים את הפוליסות שעליהן שילמו כבר 30 שנה. בטווח הארוך הפתרון היחידי האפשרי הוא מעבר לביטוח סיעודי ממלכתי".

ח"כ יואב קיש (ליכוד) הדגיש כי "חובתנו המוסרית היא לחזק את האזרחים הוותיקים שתרמו כל כך הרבה למדינתנו, כאשר רבים מהם חווים היום קשיים. נושא הביטוח הסיעודי בו התמקדנו היום הוא עניין שעלה כבר על סדר יומי כמחוקק. מדובר אמנם בנושא סבוך, אך יחד עם זאת קריטי - יותר מדי אנשים נופלים בין הכיסאות בתהליך, ובשל מצבם לא תמיד יכולים לקום ולהיאבק. בשביל זה אנחנו כאן - אלו שנתנו ראוי שגם יקבלו בחזרה, באין להם קול נשמיע אנו את קולם".

במהלך הדיון עשרות גמלאים וגמלאיות שיתפו את הנוכחים בסיפוריהם האישיים, כאשר ההחלטה, טרם פעילות השדולה, הייתה להפחית מרשות דיבור חברי הכנסת והשרים - ולהעניק במה לדברי הציבור.

את הדיון סיכם ח"כ נחמן שי: "ראוי כעת שהממשלה תפעל ותכבד את אוכלוסיית האזרחים הוותיקים בישראל. עד כה הדרכים בהם נעשו הדברים היו פיראטיות ומעכשיו הדברים צריכים להיעשות כיאה למדינה מתוקנת".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ