קרטל הלחם: שנת מאסר על ראשי מאפיות דוידוביץ' וברמן

יהודה שניידמן, בעלי מאפיית ברמן, וישעיהו דוידוביץ', בעלי מאפיית דוידוביץ' ישלמו קנסות בגובה 200 אלף שקל ו-300 אלף שקל, בהתאמה ■ מאפיית ברמן תשלם קנס של 1.4 מיליון שקל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, עודד שחם, גזר היום (ד') עונש של שנת מאסר אחת על ראשי המאפיות דוידוביץ וברמן. הדיון בעניינם של מאפיית אנג'ל, מרחבית ודגנית ממשיך. מדובר בפסק דין בפרשת קרטל הלחם, במהלכה תיאמו מאפיות מחירים של לחמים בפיקוח. 

יהודה שניידמן, בעלי מאפיית ברמן, וישעיהו דוידוביץ', בעלי מאפיית דוידוביץ' ישלמו קנסות בגובה 200 אלף שקל ו-300 אלף שקל, בהתאמה. מאפיית ברמן תשלם קנס בגובה 1.4 מיליון שקל, מאפיית דוידוביץ תשלם 700 אלף שקל ומאפיית אלומות 400 אלף שקל. על מרק קינן, סמנכ"ל במאפיה, נגזרו שישה חודשי עבודות שירות וקנס בגובה 100 אלף שקל.

 יהודה שניידמן, מנכ"ל מאפיית ברמן
יהודה שניידמן, מנכ"ל מאפיית ברמןצילום: אוליבייה פיטוסי

כתב האישום שהוגש באוגוסט 2012 עסק באירועים שהתרחשו בתחילת 2010 — כאשר אז חברו להם ראשי המאפיות הגדולות, אנג'ל, ברמן ודוידוביץ', כדי לפעול יחד למנוע תחרות, להעלות מחירים של הלחם האחיד והחלות. רשות ההגבלים הפכה את החקירה הסמויה לגלויה בתחילת 2010, ולמעשה הפסיקה בכך את הקרטל, בטרם עשה נזק משמעותי לציבור. המנכ"לים הודו בביצוע הסדר כובל והדיון הפך להיות על מידת הנזק שנגרם, או היה יכול להיגרם — אם רשות ההגבלים לא היתה עוצרת את הקרטל באמצעות חקירה פומבית.

ביולי האחרון הכריע בית המשפט כי ההסדר נעשה בנסיבות מחמירות ואכן נגרם נזק כבד לציבור. בלשונו של בית המשפט: "המחיר הועלה בפועל בשיעור ניכר, במספר רב של חנויות. נגרם נזק כספי משמעותי בפועל לציבור הצרכנים. התחרות בין המאפיות נפגעה באופן משמעותי. הנזק בפועל ובכוח כתוצאה מן ההסדר הכובל מתחדד, נוכח העובדה שהעלאת המחירים נוגעת למוצר בסיסי וחיוני, ובוצעה במקומות המאופיינים באוכלוסייה ממעמד סוציו אקונומי נמוך".

את רשות ההגבלים ייצגו בתיק עורכי הדין אסף מוזס, אייל פרזון ועפר מעוז. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker