אחרי יותר מ-20 שנה: אריה דרעי חוזר למשרד הפנים

הממשלה תאשר מחר את מינוי אריה דרעי לשר הפנים ■ היועץ המשפטי לממשלה: אין מניעה משפטית למינויו של דרעי לתפקיד, למרות הקשיים במישור הציבורי והערכי

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה

הממשלה צפויה לאשר מחר את מינויו של אריה דרעי לתפקיד שר הפנים. אם יאושר, יוגש המינוי לאישור הכנסת כבר ביום שני. במקביל, ימשיך דרעי להחזיק בתיק לקידום הפריפריה, הנגב והגליל.

דרעי כיהן כשר הפנים בשלוש ממשלות, מ-1988 עד 1993. הוא פרש מתפקידו בספטמבר 1993, בעקבות הגשת כתב אישום נגדו בגין קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ורישום כוזב במסמכי תאגיד. ב-1999 הרשיע בית המשפט המחוזי בירושלים את דרעי וגזר עליו 4 שנות מאסר וקנס של 250 אלף שקל. השופטים פסקו כי "אין מדובר בכשלון בודד של צעיר שעתה זה נחשף למנעמי השלטון, אלא במי שהתמיד באורח חיים המיוסד על אדני שוחד".

דרעי בישיבת הממשלה, לפני כחודשייםצילום: אלכס קולומויסקי

לאחר ערעור שהגיש דרעי לעליון, קוצר עונשו. בפועל ריצה דרעי מאסר של פחות משנתיים, ולאחר שחרורו עסק בייעוץ לחברות שונות במשק. ב-2012 חזר למפלגת ש"ס, וב-2015 מונה לשר הכלכלה בממשלת נתניהו - משרד שממנו התפטר כדי לאפשר לנתניהו להעביר את מתווה הגז תוך עקיפת הממונה על ההגבלים.

בסוף אפריל 2015 אמר דרעי בראיון לירון ודקל ועמית סגל בגל"צ, כי הוא ויתר על תיק הפנים. "היום, כשאני בא לשרת בחזרה את הציבור כשר בממשלה, אני רוצה לשרת את כל הציבור ואני קשוב גם לביקורת ציבורית. אני לא רוצה להיכנס למשרד שמראש אני נכנס אליו ברגל שמאל".

בשבוע שעבר ביקש דרעי חוות דעת מהיועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין על מינויו לתפקיד. בחוות הדעת שהועברה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, נקבע כי אין מניעה משפטית למינויו של דרעי לתפקיד, למרות הקשיים במישור הציבורי והערכי.

בחוות הדעת נקבע כי "עמדתי היא כי אמות המידה שהתווה בית המשפט העליון בפסיקתו בסוגיה, אינן מובילות למסקנה כי מינוי דרעי לתפקיד שר הפנים לוקה במישור המשפטי, באי-סבירות קיצונית. עם זאת יש לשוב ולהזכיר כי גם עם מינויו לתפקיד שר נמצא כמעורר קשיים משפטיים, ואף הוגדר על ידי בית המשפט העליון כמצוי על 'גבול מתחם הסבירות', כוחם של קביעות אלו שריר גם ביחס למינוי המוצע כעת".

עוד הוסיף ויינשטיין כי "אין בכך כדי לומר שההחלטה על המינוי כאמור היא 'טובה וראויה', אלא אך כי היא אינה נוגדת את הדין. גם היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה שלומית ברנע פרגו קבעה כי "ההחלטה למנות את דרעי כשר הפנים אינה נוגדת את הדין". לפי הערכות, נתניהו לא ימנה שר כלכלה אחר, אף שדרעי פינה את התפקיד לפני חודשיים. נתניהו ימשיך להחזיק בתפקיד לפחות עד לפריימריס על ראשות הליכוד, ב-23 בפברואר 2016.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker