נדרשת תכנית ממשלתית להעברת מזון מבוזבז לנזקקים

הצלת מזון יכולה לפתור את בעית חוסר הביטחון התזונתי בחברה ■ בעבר טירפדו לחצי תעשיינים וחקלאים יוזמות לצמצום ביזבוז המזון, במטרה לשמור על רווחיותם

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן

בישראל נזרקים מדי שנה מוצרי מזון ראויים למאכל בסכום ענק של כ-20 מיליארד שקלים. מנגד, כ-19% מאוכלוסיית ישראל, קרוב לשני מיליון איש, חיים באי ביטחון תזונתי, מחציתם באי ביטחון תזונתי ניכר, לפי הביטוח הלאומי. כלומר, אין להם אפשרות לרכוש את מלוא סל המזון הבסיסי הנדרש לקיומם.

למרות שנושא בזבוז המזון עלה לכותרות בשנים האחרונות בהקשרים של עוני ויוקר המחיה, אף ממשלה לא יזמה מהלך כולל להעברת המזון המבוזבז לאוכלוסיות החלשות, מה שיכול היה לתרום משמעותית לצמצום העוני והפערים בחברה.

קרוב לשני מיליון איש חיים באי ביטחון תזונתיצילום: אליהו הרשקוביץ

בשנים האחרונות דווקא עלו כמה הצעות חוק למניעת בזבוז מזון, אולם אלה התאדו על רקע שילוב אינטרסים נדיר של תעשיינים וחקלאים. ישנם חקלאים שרוצים להמשיך להשמיד עודפי מזון כדי לשמור על רווחיהם דרך מחיר גבוה יחסית של הירק או הפרי. ישנם תעשיינים שלא באמת רוצים שנדע מתי פג התוקף של המוצר שלהם, כי אז אולי נזרוק פחות אוכל, הם ימכרו פחות, והרווחיות שלהם תקטן.

אחת מהצעות החוק שעדיין נבחנת במשרד המשפטים עוסקת בהסדרת העברת מזון מבושל מארגונים גדולים, כמו הצבא, אולמות ארועים ומסעדות, לנזקקים. ההצעה מנסה לפטור את יצרני המזון ומפיציו מאחריות לנזקים שעלולים להיגרם לאלה שיקבלו אותו, במקרים כמו שינוע בצורה שאינה שומרת על טריות המזון. משרד המשפטים טוען כי שלילת היכולת של מקבל המזון לתבוע את היצרן מנוגדת לזכויות היסוד של כל אזרח. הדיונים מתקדמים לכיוון של הסרת אחריות פלילית בלבד מהארגון המספק את המזון.

השבוע פירסמו ארגון לתת וחברת בי.די.או תוצאות מחקר שערכו, לפיו הצלת מזון בשלושה מיליארד שקלים בלבד והעברתו לאותן משפחות במצוקה הייתה פותרת בעית חוסר הביטחון התזונתי בחברה.

הגיע הזמן להשלים את החקיקה העוסקת בחלוקת מזון מבושל לנזקקים. בד בבד, על הממשלה ליטול יוזמה, להכריז על יעד לצמצום בזבוז המזון ולגבש תכנית ליישומו, זאת חרף לחצים שצפוי שישובו ויתעוררו מצד לוביסטים של תעשיינים, חקלאים ואולי גם קמעונאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker