"טוב לקרנות - מסוכן לעמיתים": ועדת הכספים דורשת לבטל המלצה של ועדת שטרום

הוועדה דורשת לבטל את ההמלצה, שתאפשר לקופות הגמל לתת הלוואות צרכניות לעמיתים ■ ח"כ גלאון: "ההמלצות יאפשרו הלוואות בלתי מרוסנות - זה ייפגע בחסכונות הפנסיוניים של הרבה מאוד אנשים"

צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכספים דורשת לבטל את המלצתה המסתמנת של ועדת שטרום, שתאפשר לקופות הגמל לתת הלוואות צרכניות לעמיתים. הוועדה דנה בנושא לבקשתה של יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, בעקבות הפרסומים על המלצות הוועדה להגברת התחרותיות בשירותים הבנקאיים והפיננסיים.

הח"כים חוששים כי מתן האפשרות להלוואות צרכניות מתוך כספי החסכונות לפנסיה יעודד אנשים לקחת הלוואות למטרות שונות, גם במקרים בהם לא יוכלו לפרוע אותן - ובכך ייפגעו ביכולתם להתקיים בכבוד בעת הזקנה.

ח"כ גלאון, שניהלה את הדיון, אמרה כי "מדובר בהימור מסוכן על העתיד הפנסיוני של הצרכנים ועסקה משתלמת עבור קרנות הפנסיה, שנהנות מדמי ניהול גבוהים ומפילות את הסיכון על הלווים".

"ההמלצה הזאת של ועדת שטרום מטרידה מאוד", קבעה ח"כ גלאון, והסבירה כי גם הקביעה שהסכום המרבי ייקבע כך שאם הלווה לא יצליח לפרוע את ההלוואה - מה שיישאר לו יעמוד על מינימום של 3,800 שקלים - היא בעייתית מאוד. "זה סכום שלא מאפשר קיום בכבוד", היא הדגישה. "ההמלצות יאפשרו לתת הלוואות בלתי מרוסנות, זה ייפגע בחסכונות הפנסיוניים של הרבה מאוד אנשים שלא יוכלו לחיות בכבוד בגיל הזקנה. כנראה שזה טוב לקרנות כי תגבנה ריבית, אך מסוכן לעמיתים".

ח"כ אראל מרגלית וח"כ זהבה גלאון בדיון בוועדת הכספים
ח"כ גלאוןצילום: מיכל פתאל

ח"כ גלאון הוסיפה כי "נוכח השיווק האגרסיבי של הלוואות על ידי הבנקים, הקרנות ייפעלו בהתאם - אנשים יתפתו ולא תהיה להם היכולת לפרוע את ההלוואות. בפועל, מסירים איזונים ובלמים בכך שמאפשרים לשחרר כספי פנסיה לטובת הלוואות צרכניות, מה שיעמיק את העוני בקרב אוכלוסייה מבוגרת וחלשה".

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) אמר כי "אחרי מה שהיה ב-2007 וב-2008 בעולם היינו צריכים ללמוד לקח. מה שהוביל למשבר זה הסאבפריים, המערכת הפיננסית דחפה משכנתאות לבעלי שכר נמוך בארה"ב, כשהיה ברור מלכתחילה שלא יוכלו להחזיר הלוואות של 100% ואפילו יותר, מערך הדירה. הבטיחו ללווים שערך  הנכסים יעלה, שהם ירוויחו וגם המערכת. את הסוף המר כולנו מכירים".

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) חיזקה את הטענה, והזהירה כי "אנחנו נמצאים על סף משבר פנסיוני חסר תקדים. כבר עכשיו יש קשישים בפנסיה, אך עדיין בהסדרי הפנסיה הישנים. בעוד 30 שנה זה יהיה לא פחות מקטסטרופה".

"הסכום לקצבה החודשית במקרה של אי יכולת לפרוע את ההלוואה על פי המלצות ועדת שטרום יעמוד על 4,300 שקלים עם היוון", פירטה ח"כ בירן. "הסכום הזה מסמל את גובה 'פני הים' במובן של הישרדות מבלי לשוקע מתחת למים. אנשים לא ימותו, אך יחיו חיים קשים, מלאי מחסור, ללא תרופות, ללא יכולת לרכוש מתנה לנכד - וייצטרכו לבחור בין תרופות לאוכל. זו קטסטרופה לתת לאנשים לבזבז את הפנסיה שלהם, שגם ככה אין להם. לא מספיק שיש משבר ענק, עתה מצאה ועדת שטרום את הדרך להחריף אותו".

ח"כ עמר בר לב (המחנה הציוני) הוסיף כי "המודלים של השנים האחרונות נעשו בדיוק בשביל למנוע את הקטסטרופה הזו, וכאן יש מהלך הפוך. אנשים ייקחו הלוואות במטרה לא להחזיר, ואז הבנקים יחגגו כי הם ימשיכו לצבור ריביות ופיגורים".

עמר בר לב
"המודלים של השנים האחרונות נעשו בדיוק בשביל למנוע את הקטסטרופה הזו". ח"כ בר לבצילום: אמיל סלמן

רפרנט מאקרו באגף תקציבים באוצר ומרכז ועדת שטרום בנושא הפנסיה, כפיר בטט, הרגיע והסביר כי "מדובר רק במסקנות ביניים של הוועדה ובפברואר יתקיימו שימועים, אליהם חברי הכנסת מוזמנים. במסגרת הוועדה, אחת המטרות המרכזיות היא הגברת התחרות למערכת הבנקאית. אחת הדרכים היא הכנסת הכסף המוסדי - הלוואות ישירות לעמיתים או עקיפות לגופים נותני האשראי. הרחבת האפשרות הקיימת היום ליטול אשראי מהחיסכון הפנסיוני".

כיום ניתן לקחת הלוואות מקופות גמל או מקרנות השתלמות נזילות אחרי 6 שנים או בגמל אחרי 15 שנה - בקרן השתלמות עד 50% ממה שקיים ובגמל עד 30%. "הסיכון בהלוואות אלו כמעט אפסי כי יש בטוחה ודאית - הסכום הצבור. הריביות שמשולמות הולכות לשאר כספי העמיתים", הוא הוסיף. "אם יהיו 4% או 5% ריבית זה לשאר העמיתים. דמי הניהול משולמים לטובת התפעול. כיום היקף ההלוואות הניתנות עומד על כ-9 מיליארד שקל, כ-7 מיליארד שקל מקרנות ההשתלמות והשאר מקופות גמל. הוועדה רוצה להוזיל את עלויות האשראי". כמו כן, הוסיף בטט כי "הקרנות לא משווקות את ההלוואות כי הן לא עושות מזה רווח, ולכן ח"כים לא ידעו על האפשרות שכבר קיימת כיום".   

מנכ"לית איגוד בתי ההשקעות, יוליה מרוז, טענה כי "מדובר בדבר שמקובל בעולם. במדינות ה-OECD רואים בהן כלי חברתי לאפשר לחוסכים לפנסיה לטווח ארוך, להשתמש בכספים שלהם לצורך כזה או אחר שמתעורר בתנאים טובים - בדרך כלל טובים בהרבה מתנאי ההלוואות שמציעים הבנקים, בגלל אותה בטוחה שבידי הגוף המלווה".

"היום קופות הגמל וקרנות הפנסיה שנותנות את ההלוואות זה פחות מ-7% מסך כל האשראי הקמעונאי. ללא קרנות השתלמות פחות מ-2%", סיפרה מרוז. "אין רווח מההלוואות, זה רק לצורכי השקעה. נותנים באפס רווח וצריכים להחזיר כתשואה לעמיתים. זו רק השקעה, אין דמי ניהול, רק ערך שימורי של הלקוחות. זה מסייע דווקא לשכבות החלשות, שמקבלות הלוואות בתנאים טובים יותר מאשר בבנקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker