כחלון חתם על צו המתיר יבוא של 60 אלף טונה ירקות בפטור ממכס

שר האוצר: "לא נאפשר שהמחסור שהיה בתקופת החגים האחרונה יחזור על עצמו בפסח. לאזרחי ישראל מגיעה אספקה שוטפת של ירקות במחירים הוגנים לאורך כל השנה"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

על רקע המחירים הגבוהים יחסית של הירקות בשווקים חתם היום שר האוצר, משה כחלון על צו המתיר יבוא של מגוון ירקות במסגרת מכסה פטורה ממכס בכמות כוללת של60 אלף טונה. מטרת הצו, שנחתם לבקשת משרד החקלאות, הינה למנוע ככל הניתן עליית מחירים בירקות הטריים,  בעקבות מחסור בתוצרת חקלאית טרייה כתוצאה מתנאי אקלים קיצוניים ומזיקים, במיוחד לקראת החגים בהם עולה הביקוש.

על פי הצו, ניתן יהיה לייבא במהלך כל השנה תפוחי אדמה, בצל, גזר, חזרת, כרוב, חסה, מלפפונים, סלרי, עגבניות, פטרוזיליה ופלפל בפטור מלא ממכס. ייבוא במסגרת מכסה זו יתאפשר בהתאם לתנאי הגידול והצריכה בשוק המקומי במהלך השנה.

כמו כן, בתקופת החגים (מ-22.3.16 עד ל- 5.5.16 ומ-2.9.16 עד ל- 2.11.16) יתאפשר יבוא של גידולים ספציפיים (חסה, מלפפונים, סלרי, עגבניות, פטרוזיליה ופלפל) במסגרת המכסה ללא קשר לתנאי ההיצע בשוק המקומי.

היבוא הפטור ממכס ב-2015 לא הוריד מחירים, ולא מנע את עליית מחיר העגבניות מעל 10 שקלים לק"ג בשוק הסיטוני, בחלק מהימים האחרונים. במשרד החקלאות ייחסו את המתב לחוסר וודאות מצד היבואן לגבי התקשרויות לטווח ארוך עם ספקים ולבדיקות איכות המוצרים בכניסה לארץ, למקרה שהם נגועים במחלות. לפחות את הטווח הארוך יחסית ליבוא, למשך שנה, מסדיר הצו החדש.

צילום: מוטי מילרוד

נשיא התאחדות האיכרים והחקלאים בישראל, דובי אמיתי, אמר בתגובה, כי "ממשלת ישראל מרחיבה את הבעיה במקום להגיע לפתרון. מדובר בהחלטה פופוליסטית שכל מטרתה למצוא חן בעיני הציבור, שכן בטווח הארוך ממשלות ישראל לדורותיהם שוחקות את החקלאים ומצב החקלאות על עברי פי פחת. ללא שיקום החקלאים והצלת הענף, משקים ימשיכו להיסגר, המחסור בתוצרת המקומית ילך ויגדל ואזרחי ישראל יוותרו תלויים בייבוא בלבד וביחסי החוץ של מדינת ישראל".

מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, אמר כי "ההחלטה לייבא 60 אלף טונה של ירקות אינה מהווה פתרון למצוקת החקלאים, אלא נעשית על חשבון החקלאים. החלטה זו עשויה לגרום לפגיעה אנושה בחקלאים ולסגירת משקים חקלאיים, בעיקר בפריפריות.  בסופו של דבר היבוא יגרום להעלאה של מחירים, שכן חקלאים רבים ימצאו עצמם סוגרים את משקיהם ולטווח הארוך נסתמך על היבוא שיוביל לעליית מחירים ולא להורדתם לצרכן".

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן, אמר כי "לתת רישיונות יבוא בלי לתת משמעות ורק ממניעים פופוליסטיים זה לא פתרון. החקלאות הישראלית במשבר קשה ואסור לנקוט בצעדים שכביכול מורידים את המחיר, אבל בפועל ינשלו מאות חקלאים מפרנסתם".

יו"ר ארגון מגדלי הירקות, מאיר יפרח, אמר כי "בעיית היבוא תמיד עומדת על הפרק בעיקר בזמן של חוסר תוצרת בשווקים ומחירים גבוהים בשוק המקומי. צריך לאפשר ייבוא כאשר הוא נעשה בתיאום עם ארגון מגדלי הירקות באופן מידתי וזאת בכדי שמגדלי הירקות לא ייפגעו באופן דרסטי ולא יורדו מכסים באופן פרוע. הכנסת תוצרת חקלאית באמצעות ייבוא צריכה להיות באופן מבוקר תוך מניעת הכנסת תוצרת עם מחלות ווירוסים אשר עלול לסכן את הענף. יבוא זה לא הפתרון הזול ועולה יקר למדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker